FinTech Connect 2018 konferansına rekor katılım gerçekleşti

7 Aralık 2018
34 Görüntüleme

FinTech İstanbul, Londra temsilcisi olan Aylin Alkan İngiltere’deki FinTech ekosisteminden gelişmeleri aktarmaya devam ediyor.

Her yıl Kasım ayı başında Londra’da gerçekleşen Fintech Connect, bu yıl yaklaşık 5.000 fintech profesyonelinin rekor katılımıyla 5-6 Aralık tarihinde gerçekleşti.

3 farklı konferans salonunda gerçekleşen panellerde “Dijital Değişim”, “Paytech ve Nakitsiz Toplum”, “Insurtech Evrimi”, “Blockchain”, “NextGen, RegTech ve Uyum” konuları 2 gün boyunca bankalar, fintechler ve konunun uzmanları tarafından tartışıldı. Oldukça yoğun bir gündemle ve katılımla geçen bu seneki etkinlikte, gün boyu çeşitli workshoplar ve interaktif etkinlikler gerçekleşti. Fuayenin merkezinde ise girişimler sunumlarını yaptı.

En akılda kalan sunumlardan biri Revolut’un yaptığı sunumdu. Geleneksel bankaları kurnaz, kullanışsız ve pahalı bulduğunu söyleyen Revolut, neden bir yurt dışı transferi için 5 gün beklenmesi gerektiğini anlamadıklarını söyledi. 550’den fazla çalışanı olan Revolut şu ana kadar toplam 336 milyon dolar yatırım almış. Revolut ayrıca hızlı, kullanışlı sistemleri ile özellikle şeffaf işlem isteyen yeni jenerasyon müşterilerinin yanında olduklarını belirtti. Çok seyahat eden müşterileri de hedeflediğini belirten fintech firması, yurt dışında ücretsiz para çekimi, uluslararası para transferi, ücretsiz kur işlemleri konusunda oldukça iddialı servisler sunuyor. Ayrıca kartınızın kaybolduğunu düşündüğünüzde ya da sanal kartınızın limitini güvenlik olarak dondurmak istediğinizde, kartınıza bloke koyma işlemini kendiniz yapıp blokeyi uygulama üzerinden istediğiniz anda kaldırabiliyorsunuz. Bu işlem bildiğiniz gibi geleneksel bankalarda çağrı merkezleri üzerinden yapılan ancak kartı bloke ettiren ve sonrasında yeni kartın bankadan gelmesi için günlerce beklemeniz gereken ücretli bir işlem. Yeni kart teslim metotları üzerinde çalıştıklarını belirten şirket, bu anlamda dronları kullanmak üzere çalıştığını ifade etti. Bu arada çok yakında bankacılık lisansı alacaklarını, böylelikle bankacılık alanındaki diğer ürünleri de yelpazelerine katacaklarını söylediler.

Türkiye’den sadece bir kaç bankanın katılım gösterdiği Fintech Connect ’e daha çok banka ve kurumun katılmasını tavsiye ederim.

Aylin Alkan

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bankalardan teknoloji devlerine karşı uyarı
Bankacılık
6 görüntüleme
Bankacılık
6 görüntüleme

Bankalardan teknoloji devlerine karşı uyarı

Erhan Kahraman - 14 Aralık 2018

İspanyol bankaları, Google, Amazon ve Facebook gibi teknoloji devlerinin finans servisleri sektörüne girmesiyle doğabilecek olası etkiler konusunda uyarıda bulundu. Finextra'nın…

Trustology, 8 milyon dolarlık tohum finansmanı sağladı
Bitcoin
13 görüntüleme
Bitcoin
13 görüntüleme

Trustology, 8 milyon dolarlık tohum finansmanı sağladı

Erhan Kahraman - 13 Aralık 2018

UBS Blockchain’in eski patronu Alex Batlin, özel ve kurumsal müşterilere dijital varlıklarının güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak sunacağı yeni hizmeti için…

Ontario, FinTech Danışma Komitesi için yeni adaylar arıyor
Bankacılık
12 görüntüleme
Bankacılık
12 görüntüleme

Ontario, FinTech Danışma Komitesi için yeni adaylar arıyor

Erhan Kahraman - 12 Aralık 2018

Ontario Menkul Değerler Komisyonu (OSC), FinTech Danışma Komitesi'ne (FAC) üyelik başvurusunda bulunacak yeni adaylar arıyor. Üyelik sürecinin bir parçası olarak,…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.