FinTech İstanbul, Londra temsilcisi olan Aylin Alkan İngiltere’deki FinTech ekosisteminden gelişmeleri aktarmaya devam ediyor.

Her yıl Kasım ayı başında Londra’da gerçekleşen Fintech Connect, bu yıl yaklaşık 5.000 fintech profesyonelinin rekor katılımıyla 5-6 Aralık tarihinde gerçekleşti.

3 farklı konferans salonunda gerçekleşen panellerde “Dijital Değişim”, “Paytech ve Nakitsiz Toplum”, “Insurtech Evrimi”, “Blockchain”, “NextGen, RegTech ve Uyum” konuları 2 gün boyunca bankalar, fintechler ve konunun uzmanları tarafından tartışıldı. Oldukça yoğun bir gündemle ve katılımla geçen bu seneki etkinlikte, gün boyu çeşitli workshoplar ve interaktif etkinlikler gerçekleşti. Fuayenin merkezinde ise girişimler sunumlarını yaptı.

En akılda kalan sunumlardan biri Revolut’un yaptığı sunumdu. Geleneksel bankaları kurnaz, kullanışsız ve pahalı bulduğunu söyleyen Revolut, neden bir yurt dışı transferi için 5 gün beklenmesi gerektiğini anlamadıklarını söyledi. 550’den fazla çalışanı olan Revolut şu ana kadar toplam 336 milyon dolar yatırım almış. Revolut ayrıca hızlı, kullanışlı sistemleri ile özellikle şeffaf işlem isteyen yeni jenerasyon müşterilerinin yanında olduklarını belirtti. Çok seyahat eden müşterileri de hedeflediğini belirten fintech firması, yurt dışında ücretsiz para çekimi, uluslararası para transferi, ücretsiz kur işlemleri konusunda oldukça iddialı servisler sunuyor. Ayrıca kartınızın kaybolduğunu düşündüğünüzde ya da sanal kartınızın limitini güvenlik olarak dondurmak istediğinizde, kartınıza bloke koyma işlemini kendiniz yapıp blokeyi uygulama üzerinden istediğiniz anda kaldırabiliyorsunuz. Bu işlem bildiğiniz gibi geleneksel bankalarda çağrı merkezleri üzerinden yapılan ancak kartı bloke ettiren ve sonrasında yeni kartın bankadan gelmesi için günlerce beklemeniz gereken ücretli bir işlem. Yeni kart teslim metotları üzerinde çalıştıklarını belirten şirket, bu anlamda dronları kullanmak üzere çalıştığını ifade etti. Bu arada çok yakında bankacılık lisansı alacaklarını, böylelikle bankacılık alanındaki diğer ürünleri de yelpazelerine katacaklarını söylediler.

Türkiye’den sadece bir kaç bankanın katılım gösterdiği Fintech Connect ’e daha çok banka ve kurumun katılmasını tavsiye ederim.

Aylin Alkan

FinTech İstanbul – E-Posta Bülteni – 5 Eylül 2017
Symrna Capital LTD‘in Londra ortağı ve İngiltere merkezli UKbasecamp’in FinTech mentoru olarak çalışan Alkan, piyasalar, perakende bankacılık, fon yönetimi, yatırım bankacılığı ve varlık yönetimi alanlarında 22 yılı aşkın deneyime sahip. Türkiye’de son 15 yıl uluslararası bir bankada varlık yönetimi alanında iş geliştirme, satış ve pazarlamadan sorumlu direktör olarak çalışan Aylin Alkan, Türk bankacılık sektöründe kamu ve özel sektör ile çalışıp, melek yatırımcı konseptini yaratan ilk ve tek projenin lideri oldu. Türkiye’de “iş melekleri ortak yatırım fonu’ kurmak için çalışan ilk gruba liderlik eden Alkan, TEB melek yatırımcı kulübünün akredite üyesidir. Evli ve iki çocuk annesi olan Aylin Alkan, Londra’da yaşıyor.