FinTech Connect 2018 konferansına rekor katılım gerçekleşti

7 Aralık 2018
67 Görüntüleme

FinTech İstanbul, Londra temsilcisi olan Aylin Alkan İngiltere’deki FinTech ekosisteminden gelişmeleri aktarmaya devam ediyor.

Her yıl Kasım ayı başında Londra’da gerçekleşen Fintech Connect, bu yıl yaklaşık 5.000 fintech profesyonelinin rekor katılımıyla 5-6 Aralık tarihinde gerçekleşti.

3 farklı konferans salonunda gerçekleşen panellerde “Dijital Değişim”, “Paytech ve Nakitsiz Toplum”, “Insurtech Evrimi”, “Blockchain”, “NextGen, RegTech ve Uyum” konuları 2 gün boyunca bankalar, fintechler ve konunun uzmanları tarafından tartışıldı. Oldukça yoğun bir gündemle ve katılımla geçen bu seneki etkinlikte, gün boyu çeşitli workshoplar ve interaktif etkinlikler gerçekleşti. Fuayenin merkezinde ise girişimler sunumlarını yaptı.

En akılda kalan sunumlardan biri Revolut’un yaptığı sunumdu. Geleneksel bankaları kurnaz, kullanışsız ve pahalı bulduğunu söyleyen Revolut, neden bir yurt dışı transferi için 5 gün beklenmesi gerektiğini anlamadıklarını söyledi. 550’den fazla çalışanı olan Revolut şu ana kadar toplam 336 milyon dolar yatırım almış. Revolut ayrıca hızlı, kullanışlı sistemleri ile özellikle şeffaf işlem isteyen yeni jenerasyon müşterilerinin yanında olduklarını belirtti. Çok seyahat eden müşterileri de hedeflediğini belirten fintech firması, yurt dışında ücretsiz para çekimi, uluslararası para transferi, ücretsiz kur işlemleri konusunda oldukça iddialı servisler sunuyor. Ayrıca kartınızın kaybolduğunu düşündüğünüzde ya da sanal kartınızın limitini güvenlik olarak dondurmak istediğinizde, kartınıza bloke koyma işlemini kendiniz yapıp blokeyi uygulama üzerinden istediğiniz anda kaldırabiliyorsunuz. Bu işlem bildiğiniz gibi geleneksel bankalarda çağrı merkezleri üzerinden yapılan ancak kartı bloke ettiren ve sonrasında yeni kartın bankadan gelmesi için günlerce beklemeniz gereken ücretli bir işlem. Yeni kart teslim metotları üzerinde çalıştıklarını belirten şirket, bu anlamda dronları kullanmak üzere çalıştığını ifade etti. Bu arada çok yakında bankacılık lisansı alacaklarını, böylelikle bankacılık alanındaki diğer ürünleri de yelpazelerine katacaklarını söylediler.

Türkiye’den sadece bir kaç bankanın katılım gösterdiği Fintech Connect ’e daha çok banka ve kurumun katılmasını tavsiye ederim.

Aylin Alkan

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Allianz X InsurTech’ler için yatırım bütçesini artırdı
Haber
8 görüntüleme
Haber
8 görüntüleme

Allianz X InsurTech’ler için yatırım bütçesini artırdı

yazar05 - 22 Şubat 2019

Allianz Group’un dijital yatırım birimi olan Allianz X, sigorta ve varlık yönetimi ile ilgili olan dijital şirketlere yönelik yatırım bütçesini…

AB Parlamentosu sınır ötesi ödemeler için yeni kararlar aldı
Haber
12 görüntüleme
Haber
12 görüntüleme

AB Parlamentosu sınır ötesi ödemeler için yeni kararlar aldı

yazar05 - 22 Şubat 2019

AB Parlamentosu, euro bölgesinde olan ve olmayan bankalar yapılacak sınır ötesi ödemelerin ücretini düşürecek yeni kararlar aldı. Büyük bir çoğunlukla…

İş Bankası, Google Asistan’a entegre olan ilk Türk bankası oldu
Haber
9 görüntüleme
Haber
9 görüntüleme

İş Bankası, Google Asistan’a entegre olan ilk Türk bankası oldu

yazar05 - 22 Şubat 2019

Türkiye İş Bankası’nın yapay zeka teknolojisine dayalı, doğal dil işleme yeteneğine sahip kişisel asistanı Maxi Google Asistan uygulamasına entegre edildi.…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.