HSBC İngiltere, ülkenin finansal koşul ve ihtiyaçlarına göre hazırlanmış yeni bir çevrimiçi danışmanlık hizmeti duyurdu.

Robo-danışmanların yaygınlığı ve kullanım alanları artıyor. Son olarak HSBC’nin İngiltere’deki yapılanması, ülkenin finansal gereksinimlerine uygun olarak tasarlanmış yeni bir çevrimiçi danışmanlık hizmetiyle robo-danışman pazarına giriş yaptı.

Finextra’nın haberine göre sunulacak hizmet en az 1000 pound ve üzeri tutarda yatırımı olan HSBC UK müşterileri için geçerli olacak. Bu müşteriler, masaüstü veya dizüstü bilgisayar ya da tablet veya akıllı telefonları üzerinden oturum açarak “My Investment” adı verilen hizmetten faydalanabilecek.

Yeni servis, müşterilere mali durumları, yatırım deneyimleri ve kişiselleştirilmiş bir yatırım portföyü oluşturma konusunda risk seviyelerini belirleyen bir dizi soruyu içeriyor. Belirlenecek olan risk profiline göre yatırımlar dünya genelindeki hisse, tahvil ve mülklere ait geniş bir varlık yelpazesine yapılıyor.

Servisi kullanmak isteyenlerin yaklaşık 25 dakikalık bir çevrimiçi başvuru sürecini tamamlaması gerekiyor. HSBC, bu hizmetin yıl içinde yüzlerce banka müşterisi ile test edildiğini açıkladı. HSBC UK’in Varlık ve Danışmanlık bölümü yöneticisi James Hewitson, My Investment’ın varlık yönetiminin yaklaşık 2,9 milyon müşteri için yeni bir giriş noktası olacağını ifade ediyor.