Yeni hazırlanan bir rapora göre İsviçre, FinTech dünyasında Almanya, Fransa ve İspanya’yı geride bıraktı.

Lozan Üniversitesi, HEC Lozan ve Startupticker’ın ortaklaşa hazırladığı bir rapora göre Avrupa’nın FinTech’te yükselen yıldızı İsviçre. Swiss Startup Radar isimli rapora göre, İsviçre’deki yeni girişimlerin yüzde 6,28’i FinTech sektöründe faaliyet gösteriyor.

4000 farklı veri seti üzerinden yapılan analiz sonucu hazırlanan rapora göre ülkedeki FinTech ve finansal hizmet şirketleri, tüm yeni girişimler arasında ilk halka arzların yüzde 4’ünü, iflas ve tasfiyelerin ise yüzde 4,7’sini oluşturuyor.

Rapordaki veriler, 2018 başlarında yayınlanan IFZ Fintech Study isimli raporla örtüşüyor. Bu rapora göre 2017 yılında İsviçre’de yüzde 24’ü yatırım yönetimi alanında faaliyet gösteren 220 bankacılık şirketi bulunuyor. Bunu, yüzde 22’lik oranla bankacılık altyapısı hizmeti sunanlar takip ederken yüzde 15 ile de Blockchain ve dağıtık defter teknolojisi üzerine faaliyet gösterenler ile yine aynı oranda mevduat ve borç verme hizmetleri sunanlar takip ediyor.

Aynı rapora göre 2017’de ülkede 32 yeni FinTech şirketi kuruldu. Bunların yarısını Blockchain teknolojisi üzerinden hizmet geliştirenler oluşturdu. FinTech Switzerland sitesindeki yoruma göre bu trend, yalnızca finansal kurumlar özelinde değil, hükümetin de Blockchain ve kripto varlık teknolojilerinde öncü olma isteğini yansıtıyor.

Ülkede Zug bölgesinde Haziran ayında İsviçre’nin ilk Blockchain temelli seçim çalışması gerçekleştirilmişti.