Bankalara yönelik dijital altyapı platformlarında belli başlı kriterler var. Kısaca BaaS olarak adlandırılan “Banking-as-a-Service” platformlarındaki en kritik olansa kimilerine göre IBAN…

İş süreçlerinin dijital ortama taşınması, farklı sektörler için çeşitli çevrimiçi platformların oluşmasına neden oldu. Genel olarak Software-as-a-Service (SaaS) olarak adlandırılan bu platformların bankacılık sektörü özelindeki versiyonuysa Banking-as-a-Service yani kısaca BaaS.

Sektöre yönelik platformların sayısındaki artış, zaman içinde belirli noktaların kritik olarak adlandırılmasına da yol açmış durumda. Onpex CEO’su Christoph Tutsch’un Banking Tech’te yayınlanan “Banking-as-a-Service: why IBAN is key” başlıklı analizi, bu kritik noktalar arasında IBAN’ı öne çıkarıyor.

BaaS’ın tıpkı FinTech, SaaS, API ve Blockchain gibi iş dünyası sözlüğünün bir parçası haline geldiğini ifade eden Tutsch, BaaS sayesinde bankacılık hizmetlerinin geleneksel bankaların sunduklarının ötesine taşıdığını kaydediyor. Sınır ötesi işlemlerdeki artışa dikkat çeken Tutsch, burada karşılaşılan önemli bir zorluğun IBAN hesaplarına erişim sağlanamaması olduğunu belirtiyor. Tutsch’a göre sınır ötesi işlemler için hesapların oluşturulması, Avrupa Birliği düzeyinde sıkı bir şekilde kontrol edilip düzenlenmekle birlikte; IBAN’ın yayınlanması, bunun dışında ilgili bankacılık ve takas aşamalarının geleneksel bankaların hakimiyetindeki bir konu olduğuna dikkat çekiyor.

Bir diğer endişe kaynağını ise finansal hizmet sağlayıcıların yüksek işlem ücretleri ile pahalı döviz kurları içeren çok-kurlu işlemler olduğunu kaydeden Christoph Tutsch, yerel ve uluslararası bankacılık ve ödeme düzenlemelerine ilişkin gerekliliklerin karşılanmasının da önemli bir konu olduğunu ifade ediyor.

BaaS platformları sınır ötesi işlemler için uygun

Küresel e-ticaretin sahip olduğu gücü perakendecilere hiç olmadığı kadar deniz aşırı ürün sunma yetkinliği verdiğini belirten Tutsch, eMarketer’in bir araştırmasına atıfta bulunarak bu alandaki küresel hacmin 2017 yılında yaklaşık 2,3 trilyon dolara yükseldiğini ifade ediyor.

BaaS platformlarının, bu noktada müşterilerin dünyanın nerede olduğuna bakmaksızın basit ve güvenli ödeme araçları sunmayı amaçladığını belirten Tutsch, bu durumun hem B2B hem de B2C işletmeleri için geçerli bir konu olduğunu kaydediyor. Yazar, bu hedefe ulaşmanın önemli bir adımını ise BaaS platformlarının, Açık Bankacılık temelli bir IBAN önerisi geliştirmek için kullanılması olduğunu ifade ediyor.

“BaaS platformları IBAN yayınlayabilmeli”

Christoph Tutsch, bu gerçeklerden hareketle, IBAN yayınlama yetkinliğine sahip BaaS platformlarının müşterilere büyük bir kolaylık sunacağına vurgu yapıyor. Bir telekom operatörünü örnek olarak veren Tutsch, bu tip bir şirketin her müşterisi için IBAN tanımlamak amacıyla BaaS platformları ile çalışabileceğini kaydediyor. Bunun, özellikle uluslararası ödeme yapma konusunda müşterilere yardımcı olacağını ifade eden Tutsch, böylece işletmeler için de karmaşık mutabakat sorunlarının ortadan kaldırılabileceğine işaret ediyor.

Global şirketler için kolaylık

BaaS platformlarının, IBAN hesaplarına ek olarak sınır ötesi işlemler için de faydalı bir sistem sunduğunu kaydeden Christoph Tutsch, bu araçlar sayesinde işletmelerin yabancı paraları alma ve dış pazarlarda faaliyet göstermek için çok daha donanımlı hale geleceğinin altını çiziyor. Tutsch, IBAN’in ihraç yetenekleri ile basit ve düşük maliyetli çoklu döviz yönetiminin bir araya gelmesinin uluslararası işletmelerin ödeme akışlarını kolay yönetilebilen bir platforma entegre etmede kolaylık sağlayacağının altını çiziyor. Tutsch’a göre bu, işletmelerin mobil veya e-ticaret sektörlerde faaliyet gösterip göstermediklerine bakılmaksızın hızlı bir şekilde büyümelerine ve API kullanımı yoluyla ilerleme planlarını basitleştirecek bir değişim.

İlgili yazının İngilizce tam metnine bu linkten ulaşabilirsiniz.