Hindistan’da yaşanan ATM’ye fare girmesi olayı resmi kurumlar tarafından doğrulandı. Zarar tamir edilmesi gereken bir ATM ve yaklaşık 20 bin USD.

Haziran ayında Hindistan’da gerçekleşen bir olay tüm dünyanın magazin basının yanı sıra finans dünyasının da dikkatini çekti. Assam eyaletinde gerçekleşen olayda, ATM makinesinin içine girmeyi başaran bir fare makine içinde bulunan paraları kemirmişti.

Arızalı bir ATM’ye ait bildirim sonrası harekete geçen ekipler, makinenin içini açtığında ufak bir şok yaşadı. Çok sayıda banknot bir kağıt öğütücüden geçmişçesine parçalanmış bir şekilde duruyordu. Paraların arasındaki bir fare ise bu dağınık görüntünün sebebi olarak kayıtlara geçti. Ekiplerin makineyi açması sonrası karşılarına çıkan fare hakkında yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Fare, ATM’nin güvenlik kamerasından kaçabilmek için yeterince küçük ve içerisini bir yuva olarak kullanmak istemiş. Makinenin içine nasıl girebildiğiyle ilgili detaylı bir araştırma yapılıyor. Benzer bir olayın tekrarlanmaması için gereken önlemleri alıyoruz.”

Ekiplerin ölmüş olarak bulduğu farenin ATM’deki 42.685 USD değerindeki Rupi’nin 17.662 USD’sini kemirdiği açıklandı. ATM’nin tamiri ve temizliği içinse ne kadarlık bir maliyet ortaya çıktığı açıklamalarda yer bulmadı.

Bu tip bir problemin tekrarlanıp tekrarlanmayacağına dair net bir yanıt vermek zor. Bununla birlikte FinTech yatırımlarına ağırlık veren ve “nakitsiz toplum” hedefine sahip ülkelerden biri olan Hindistan’ın eline bir sebep daha verdiği de bir gerçek.