Kanada’da ‘şehre özel’ dijital para

11 Aralık 2018
51 Görüntüleme

Kanada’nın Calgary kenti yönetimi, yerel ekonomiyi güçlendirmek için dijital para çıkartma hazırlığında.

Kripto para dünyasının sevdiği, bu sektöre destek olan şehirlerden biri olan Calgary, bu alanda yeni bir adım daha attı. Kanada’nın tanınmış şehirlerinden biri olan kent, kripto para ve Blockchain sektörüne olan desteğini çeşitli yasa ve yönetmeliklerle göstermişti.

Şehir yönetiminin yeni girişimi ise yine ses getireceğe benziyor. Bitcoin Exchange Guide sitesinde yer alan habere göre “Calgary Digital Dollar” olarak adlandırılan yeni dijital para, Calgary’nin bağlı olduğu Alberta Eyaleti’nin Maliye Bakanı Joe Ceci tarafından resmen duyuruldu. Bu yeni para, Kanada Doları’nın yerini almamakla birlikte birlikte kullanılabilecek.

Yeni para biriminin amacı ise dijital para birimlerinin kullanımı yoluyla yerel ekonomik katılımı artırmak olarak açıklandı. Yerel şirketler, alacakları ödemelerin tamamını Calgary Digital Dollar olarak kabul edebilecek, ancak geçerli para biriminde en az %10’luk bir oran da kullanılacak.

Maliye Bakanı Ceci, yeni sistemin yerel ekonomilerin sürekli olarak geliştiği takas ve ticaret sistemini teşvik edeceğini ifade ediyor. Şehirdeki yerel işletmeler, Calgary Dollar web sitesi üzerinden yeni bir potansiyel müşteri grubuna erişebilme olanağı elde edecek. Vatandaşlar ise yeni dijital parayı kullanmaları durumunda aynı para birimi cinsinden ödüllendirilecek, daha sonra topladıkları bu ödül paraları ulaşımda bilet almak için veya market alışverişlerinde ödeme için kullanabilecek.

Haberde, Calgary’nin böyle bir uygulamayı deneyen ilk şehir olmadığı da belirtiliyor. Güney Afrika’daki Orania da bu yılın Temmuz ayında E-Ora ismiyle kendi dijital para birimini duyurmuştu. Calgary’den farklı olarak E-Ora Orania’daki Ticaret Odası’na üye 1600 kişilik küçük bir topluluk tarafından kullanılıyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Soner Canko BKM Adına 2018 Yılını Değerlendirdi
Video
16 görüntüleme
Video
16 görüntüleme

Soner Canko BKM Adına 2018 Yılını Değerlendirdi

yazar05 - 23 Ocak 2019

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Soner Canko, BKM 2018 Yılı Değerlendirme Toplantısı sonrası geçtiğimiz yılın kartlı ödemeler adına nasıl geçtiğini…

BAE ve Suudi Arabistan kendi kripto paralarını kullanmaya başladı
Haber
15 görüntüleme
Haber
15 görüntüleme

BAE ve Suudi Arabistan kendi kripto paralarını kullanmaya başladı

Melih Çelik - 23 Ocak 2019

Devlet destekli sınır ötesi ödemelerde kripto para kullanımı Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan arasında başladı. Kripto paralara yönelik farklı…

İngiliz Kilisesi “Dijital Bağış Kutusu” uygulamasını değerlendiriyor
Haber
18 görüntüleme
Haber
18 görüntüleme

İngiliz Kilisesi “Dijital Bağış Kutusu” uygulamasını değerlendiriyor

yazar05 - 23 Ocak 2019

İngiliz Kilisesi, kilise cemaatinin nakit para yerine kartlarıyla veya telefonlarıyla bağış yapmalarını sağlayacak bir “dijital bağış kutusu” uygulamasını denemek için…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.