Kanada’da ‘şehre özel’ dijital para

11 Aralık 2018
117 Görüntüleme

Kanada’nın Calgary kenti yönetimi, yerel ekonomiyi güçlendirmek için dijital para çıkartma hazırlığında.

Kripto para dünyasının sevdiği, bu sektöre destek olan şehirlerden biri olan Calgary, bu alanda yeni bir adım daha attı. Kanada’nın tanınmış şehirlerinden biri olan kent, kripto para ve Blockchain sektörüne olan desteğini çeşitli yasa ve yönetmeliklerle göstermişti.

Şehir yönetiminin yeni girişimi ise yine ses getireceğe benziyor. Bitcoin Exchange Guide sitesinde yer alan habere göre “Calgary Digital Dollar” olarak adlandırılan yeni dijital para, Calgary’nin bağlı olduğu Alberta Eyaleti’nin Maliye Bakanı Joe Ceci tarafından resmen duyuruldu. Bu yeni para, Kanada Doları’nın yerini almamakla birlikte birlikte kullanılabilecek.

Yeni para biriminin amacı ise dijital para birimlerinin kullanımı yoluyla yerel ekonomik katılımı artırmak olarak açıklandı. Yerel şirketler, alacakları ödemelerin tamamını Calgary Digital Dollar olarak kabul edebilecek, ancak geçerli para biriminde en az %10’luk bir oran da kullanılacak.

Maliye Bakanı Ceci, yeni sistemin yerel ekonomilerin sürekli olarak geliştiği takas ve ticaret sistemini teşvik edeceğini ifade ediyor. Şehirdeki yerel işletmeler, Calgary Dollar web sitesi üzerinden yeni bir potansiyel müşteri grubuna erişebilme olanağı elde edecek. Vatandaşlar ise yeni dijital parayı kullanmaları durumunda aynı para birimi cinsinden ödüllendirilecek, daha sonra topladıkları bu ödül paraları ulaşımda bilet almak için veya market alışverişlerinde ödeme için kullanabilecek.

Haberde, Calgary’nin böyle bir uygulamayı deneyen ilk şehir olmadığı da belirtiliyor. Güney Afrika’daki Orania da bu yılın Temmuz ayında E-Ora ismiyle kendi dijital para birimini duyurmuştu. Calgary’den farklı olarak E-Ora Orania’daki Ticaret Odası’na üye 1600 kişilik küçük bir topluluk tarafından kullanılıyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Allied Wallet Hong Kong merkezli Epayment’ı satın aldı
FinTech
5 görüntüleme
FinTech
5 görüntüleme

Allied Wallet Hong Kong merkezli Epayment’ı satın aldı

Tahsin Özyer - 17 Haziran 2019

196 ülkede ödeme çözümleri sunan küresel FinTech şirketi Allied Wallet, Hong Kong'un en büyük FinTech şirketlerinden biri olan Epayment'ı satın…

Myanmar Merkez Bankası’ndan QR kod hamlesi
FinTech
10 görüntüleme
FinTech
10 görüntüleme

Myanmar Merkez Bankası’ndan QR kod hamlesi

Tahsin Özyer - 17 Haziran 2019

Myanmar Merkez Bankası ülkede QR kod yöntemiyle ödemelerin yapılmasını yakında onaylayacak. Böylelikle mobil cihazlarla kolay bir şekilde ödemeler gerçekleştirilebilecek. Şanghay…

Paytm tüccarlar için yönlendirici motorunu piyasaya sürdü
FinTech
16 görüntüleme
FinTech
16 görüntüleme

Paytm tüccarlar için yönlendirici motorunu piyasaya sürdü

Tahsin Özyer - 17 Haziran 2019

Hindistan merkezli ödeme firması Paytm, tüccarların daha yüksek ödeme başarı oranı elde etmesini sağlayacak yapay zeka destekli yönlendirici motorunu piyasaya…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.