Kanada’da ‘şehre özel’ dijital para

11 Aralık 2018
76 Görüntüleme

Kanada’nın Calgary kenti yönetimi, yerel ekonomiyi güçlendirmek için dijital para çıkartma hazırlığında.

Kripto para dünyasının sevdiği, bu sektöre destek olan şehirlerden biri olan Calgary, bu alanda yeni bir adım daha attı. Kanada’nın tanınmış şehirlerinden biri olan kent, kripto para ve Blockchain sektörüne olan desteğini çeşitli yasa ve yönetmeliklerle göstermişti.

Şehir yönetiminin yeni girişimi ise yine ses getireceğe benziyor. Bitcoin Exchange Guide sitesinde yer alan habere göre “Calgary Digital Dollar” olarak adlandırılan yeni dijital para, Calgary’nin bağlı olduğu Alberta Eyaleti’nin Maliye Bakanı Joe Ceci tarafından resmen duyuruldu. Bu yeni para, Kanada Doları’nın yerini almamakla birlikte birlikte kullanılabilecek.

Yeni para biriminin amacı ise dijital para birimlerinin kullanımı yoluyla yerel ekonomik katılımı artırmak olarak açıklandı. Yerel şirketler, alacakları ödemelerin tamamını Calgary Digital Dollar olarak kabul edebilecek, ancak geçerli para biriminde en az %10’luk bir oran da kullanılacak.

Maliye Bakanı Ceci, yeni sistemin yerel ekonomilerin sürekli olarak geliştiği takas ve ticaret sistemini teşvik edeceğini ifade ediyor. Şehirdeki yerel işletmeler, Calgary Dollar web sitesi üzerinden yeni bir potansiyel müşteri grubuna erişebilme olanağı elde edecek. Vatandaşlar ise yeni dijital parayı kullanmaları durumunda aynı para birimi cinsinden ödüllendirilecek, daha sonra topladıkları bu ödül paraları ulaşımda bilet almak için veya market alışverişlerinde ödeme için kullanabilecek.

Haberde, Calgary’nin böyle bir uygulamayı deneyen ilk şehir olmadığı da belirtiliyor. Güney Afrika’daki Orania da bu yılın Temmuz ayında E-Ora ismiyle kendi dijital para birimini duyurmuştu. Calgary’den farklı olarak E-Ora Orania’daki Ticaret Odası’na üye 1600 kişilik küçük bir topluluk tarafından kullanılıyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Mastercard toplu taşımada temassız ödemeleri artırmak istiyor
FinTech
6 görüntüleme
FinTech
6 görüntüleme

Mastercard toplu taşımada temassız ödemeleri artırmak istiyor

yazar05 - 25 Mart 2019

Mastercard, yayınladığı basın bülteninde ABD'deki 20 şehire daha toplu taşımada temassız ödemeleri getirerek transit geçişleri artıracağını açıkladı. Bu yılın sonunda…

InstaReM ve First Data kurumsal kredi kartları için iş birliğine gidiyor
FinTech
13 görüntüleme
FinTech
13 görüntüleme

InstaReM ve First Data kurumsal kredi kartları için iş birliğine gidiyor

yazar05 - 25 Mart 2019

Singapur merkezli, tüketiciler ve bankaların sınır ötesi para göndermesine olanak tanıyan FinTech girişimi InstaReM kurumsal kredi kartları çıkarmak için First…

Bankaların %41’i PSD2 yönetmeliğine geçemedi
Bankacılık
12 görüntüleme
Bankacılık
12 görüntüleme

Bankaların %41’i PSD2 yönetmeliğine geçemedi

yazar05 - 25 Mart 2019

İsveç merkezli açık bankacılık platformu Tink tarafından yapılan ankete göre bankaların yarısına yakını üçüncü taraf hizmet sağlayıcılar için bir test…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.