Çin her ne kadar kripto paralara karşı olan tutumunu korusa da, FinTech tarafında Blockchain’in avantajlarından yararlanmaya devam ediyor. Guangdong bölgesine bağlı Shenzhen’de vergi faturalarında Blockchain kullanılmasında karar kılındı.

Ülkenin ilk özel ekonomik bölgesi olan Shenzhen’de fatura işlemleri için WeChat altyapısı kullanılacak.

WeChat, Blockchain faturalandırma işlemleri için kullanıma açıldı

Shenzhen Belediyesi Vergilendirme Bürosu ve Tencent’i bir araya getiren anlaşma sonunda, WeChat’in geniş kullanıcı kitlesinden yararlanma kararı verildi. Tencent, Blockchain faturalandırma sistemiyle WeChat ödeme platformunu bir araya getirirken, WeChat de Blockchain faturalandırma sistemi için kullanıma açıldı.

Shenzhen Vergilendirme Bürosu Bilgi Merkezi yöneticisinin yaptığı açıklamaya göre, Blockchain üzerinden yapılandırılmış elektronik faturalar, geleneksel e-faturalara karşılaştırıldığında büyük avantajlar sunacak.

Şehir, elektronik faturalar sayesinde dağıtık depolama, izlenebilirlik ve dış müdahalelere kapalılık gibi, Blockchain’e bağlı avantajlardan faydalanabilecek.
Bu yeni sistem mobil ödeme platformları ile entegre bir şekilde çalışırken, vergi ödeyen iş yeri sahiplerinin de yükü önemli ölçüde azaltılacak.