Küresel FinTech şirketi PayPal, çalışanlarına yönelik bir motivasyon uygulamasını Blockchain teknolojisi ile geliştirip kurum içinde hizmete aldı.

CCN’in haberine göre Altı ay boyunca 25 profesyonelin katkısı ile hayata geçirilen PayPal kurum içi blockchain uygulaması kuruma özel bir kripto para birime (token) sahip ve sadece kurum çalışanlarının kullanımına sunulmuş durumda.

PayPal çalışanları geliştirilen uygulama ile kurum içi inovasyon programlarına katılarak ve yeni fikirlerle katkıda bulunarak token kazanabiliyor ve bunları kurum içindeki diğer çalışanlara gönderebiliyorlar. Bu tokenlar daha sonra uygulama üzerindeki 100 farklı ödülü almak için kullanılabiliyor. Ödüller arasında PayPal başkan yardımcıları ile poker turnuvaları, PayPal CEO’su Dan Schulman ile dövüş sanatları seansı gibi ilginç seçenekler de var.

PayPal’daki inovasyon laboratuvarı ağırlıklı olarak kavram kanıtlama çalışmaları (Proof of Concept – PoC) üzerinde çalışıyor. Kurum içinde başlatılan blockchain projesi ileride platformun, teorik olarak, daha geniş bir kitleye blockchain tabanlı bir çözüm sunması için deneme olarak yorumlanabilir ancak bu yorum için şu anda oldukça erken bir aşama. Zaten bu yorum da PayPal tarafından doğrulanmış değil.

Mayıs 2018’de PayPal CFO John Rainey, Bitcoin’in çok riskli bir varlık olduğunu ve PayPal’ın kripto para birimi sektörüne karşı temkinli yaklaşım sergilediğini belirtmişti.  Bununla birlikte PayPal’da blockchain teknolojisine uzak durmuyor. Şirket bu yılın başlarında, kripto para birimi ödemelerinin hızını artıracak bir sistem için patent almıştı. Ancak patentleri her zaman gerçek gelişmelerin öncü adımları olarak yorumlamak doğru olmaz.

BKM benzer projeyi daha önce hayata geçirdi

PayPal’in kurum içi motivasyon amaçlı Blockchain teknolojisi akla, 2016 yılında üzerinde çalışılmaya başlanan ve 2017 yılında devreye alınan, Bankalararası Kart Merkezi’ne ait BBN Blockchain PoC çalışmasını getiriyor. BBN projesi ile BKM kurum içindeki çalışanlarının çeşitli hedeflere ulaşması için teşvikler sunuyor ve bu hedeflere ulaşan çalışanlar BBN uygulaması üzerinde Keklik adı verilen bir token kazanıyor. Tokenlar kurum çalışanları arasında transfer edilebildiği gibi uygulamalar üzerindeki farklı mağazalarda ödüller almak için kullanılabiliyor. BKM bu projesi ile alakalı “Keşif: Blockchain’in Sırları” adında bir rapor yayınlamış ve elde ettiği deneyimleri herkesin erişimine açık hale getirmişti.

Keşif: Blockchain’in Sırları