Singapur ve Japonya’daki son lisansların ardından, Revolut da Avrupa bankacılık lisansını almayı başardı.

Alanında uzman banka lisansları, Litvanya Merkez Bankası’nın yaptığı hamleler sonunda kolaylaştırılmıştı. Litvanya Bankası bu türde bir lisansı ilk kez 2017 yılında yürürlüğe koyarken, minimum sermaye gereksinimini de 1 milyon Euro olarak belirlemişti. Geleneksel bankaların lisans alması için 5 milyon Euro sermayeleri olması gerekiyor.

Revolut, kredi alanında rekabeti artıracak

2019 başında lisansı uygulayacak olan Revolut, cari hesaplar, tüketici kredileri ve komisyondan bağımsız hisse senedi alım satımları ile müşterilerine hizmet verecek.

Müşteriler ayrıca birikimlerini Avrupa Mevduat Sigorta Programı kapsamına alarak koruyabilecekler. Bu program sayesinde 100 bin Euro’ya kadar olan birikimler güvene alınabiliyor.

Revolut Kurucusu ve CEO’su Nik Storonsky “Şu anda bankacılık lisansı almış, komisyonsuz hisse senedi alım satım işlemleri iyi giden ve beş yeni uluslararası pazarın lansmanının son aşamalarında olan bir kurumuz.” diyerek şirket tarafında işlerin hayli yolunda olduğunun bilgisini paylaştı.

Firma, başlangıçta İngiltere, Fransa, Almanya ve Polonya’nın dahil olduğu büyük pazarlar yerine, kilit pazarlara erişimi yüksek olan daha küçük Avrupa ülkelerine odaklanacak. Bu pazarlarda şirketin ana ürünü ise elbette kredilendirme olacak. Revolut, kredi alanında sunduğu rekabetçi fiyatlarla hızla yükselebileceğini düşünüyor.