Sesli Asistanlar 2.0 ve Bankaların Geleceği

18 Aralık 2018
143 Görüntüleme

Bankacılığın geleceği, tüketicilere bekledikleri dijital ürünleri sunmak üzerine olacaktır. Sesle aktifleşen bankacılık ürünleri, tüketicilerin evde, iş yerinde, arabalarda ve mobil cihazlardan sesli asistan kullanması ile bankacılığın büyük bir kısmını oluşturacaktır.

Michael Boukadakis’in yazdığı ve The Financial Brand tarafından yazılan yazıyı sizin için derledik.

Sesli bankacılık, Siri, Alexa ve Luvo gibi ürünlerle geldi. Teknolojisinin uygulanıp uygulanmayacağı artık soru değil çünkü uygulanabilir olduğu biliniyor. Önemli soru ise; tüketicilerin bunu ne ölçüde kullanıp kullanılmayacağıydı. Şimdiye kadar, tartışmalar çoğunlukla insanların kredi kartlarını kontrol etme ve Amazon Alexa veya Google Home kullanarak hesap bakiyelerini kontrol etme konusunda bir ilgileri olup olmadığına odaklandı. Ama esas konu şu ki çok daha fazlası yakın zamanda mümkün olacak.

Ses bankacılığı sadece Alexa veya Google Home ile ilgili değildir; Arabalardan saatlere, televizyonlardan, otel odalarına, evlere kadar her şey ile yakından ilgilidir. Ses kontrollü iletişim hemen hemen her yeni araç ve binaya yakın zamanda adapte edilecektir. Bu yılın başlarında, en büyük ev üreticilerden Lennar, yeni evlerinin hepsi için “hepsi Wi-Fi, akıllı kilitler, kapı zilleri, termostatlar ve ışıklar – hepsi Alexa, Amazon’un sesle çalışan dijital asistanı tarafından kontrol ediliyor” olacağını açıklamasını yaptı. Sesli asistanların her anlamda artan kullanımının sonucu olarak bireyler sesli asistanlarını bankacılık ürün ve hizmetlerinde de artan bir şekilde kullanmak isteyecektir. Bankacılık ve ödemelerin doğal olarak bir değişimi olacaktır ve bankaların değişimde rol oynaması ve öncü olmaları gerekecektir.

İki yönlü ses etkileşimleri, güvenlik adına çok doğru bir adımdır. Yakında, ses bankacılığı bir şey sormakla ve tek bir cihazla sözlü bir cevap vermekle sınırlı olmayacaktır. Kişisel sanal asistanınızı sizin için bir şeyler yapmaya yönlendirmeniz mümkün olacaktır. Ve kendi siber yardımcınız, genel davranışsal bağlılığınızın bağlamında, geçmiş davranışınızı ve fiziksel olarak nerede olduğunuzu göz önünde bulundurarak harekete geçebilecektir.

Kimlik doğrulaması, bir kullanıcının konuşması gerekliliği ile sınırlı olmayacaktır, bu da tüketici deneyimini geliştirecektir. Bir tüketicinin davranışı, konumu, cihazları ve diğer biyometrik, akıllı, AI tabanlı platform tarafından dikkate alınacaktır. Sanal kişisel asistanınızın eşsiz biyometrik nabzınızı tanımasını sağlayan bir saat taktığınızı düşünün. Çok modlu kimlik doğrulaması yalnızca güvenliği artırmaz, aynı zamanda son kullanıcı için cihazların sorunsuz kullanımını sağlar. Tüketicilerin, cihazın güvenlik sorunu olmadığını anlamasına yardımcı olmalıyız; bulut bilişim platformu, teknoloji uzmanlarının güçlendirmek için yorulmadan çalıştıkları şeydir.

Ses Bankacılığı 2.0; Gelecekte konuşma amaçlı sesli bankacılıktan, mali hesaplarınızla bire bir temasa geçmekten çok daha fazlasını içerecektir. Bankacılık ve ödeme bilgilerinize kişisel sanal asistanınızın, bankacılık ve ödeme bilgilerinize erişebilmesini sağlamak borç veya kredi kartı bilgilerinizi gerektiren hemen hemen tüm işlemleri tamamlamak için kolayca ödeme yapmanıza, abone olmanıza, satın almanıza, rezerve etmenize ve daha fazlasını yapmanıza olanak tanır. Kart bilgileriniz güvenli profilinize bağlı olduğundan, yardımınız olmadan bunu yapabilir. Silikon Vadisi devleri için yeni büyük savaş alanı; sadakatinizi iletişimsel etkileşim teknolojileri ve hizmetleri paketlerine çekmeye odaklanacaklar.

Sonuç olarak Sesli asistanlar harika yardımcılar ve sürekli olarak gelişeceklerini düşünebiliriz ancak konuşma bankacılığının bu kapsamda kurgulanması ve dar kapsamda düşünülmemesi gerekiyor. Bugün teknolojiyi, inovasyonu ve yenilikçiliği benimseyen bankalar, bir taraftan bugün müşterilerine en iyi değeri yaratmaya çabalarken, gelecekte de ses bankacılığı ve yeni teknolojiler için hazırlanmak zorundalar.

Ferhat Yalçın
Founder at Tomorrow

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Paylaşım ekonomisi 2025’te 400 milyar dolara ulaşacak
Basın Bülteni
7 görüntüleme
Basın Bülteni
7 görüntüleme

Paylaşım ekonomisi 2025’te 400 milyar dolara ulaşacak

Tahsin Özyer - 22 Mayıs 2019

KPMG'nin hazırladığı 'Mobiliteyi Hızlandırmak' raporuna göre paylaşım ekonomisi 2025 yılında 400 milyar dolarlık hacme ulaşacak. Rapora göre yolcular, gelişen teknoloji…

Birleşik Arap Emirlikleri’nde kartlar, nakite tercih ediliyor
FinTech
9 görüntüleme
FinTech
9 görüntüleme

Birleşik Arap Emirlikleri’nde kartlar, nakite tercih ediliyor

Tahsin Özyer - 22 Mayıs 2019

Visa ve Dubai Ekonomik Kalkınma Departmanı'nın (DED) araştırmasına göre Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki kullanıcılar kartları nakit kullanımına tercih ediyor. Araştırmaya göre…

Analiz: FinTech’in Beş Dönemi (2005 – 2027)
Açık Bankacılık
13 görüntüleme
Açık Bankacılık
13 görüntüleme

Analiz: FinTech’in Beş Dönemi (2005 – 2027)

Ahmet Usta - 21 Mayıs 2019

Küresel FinTech liderlerinden Chris Skinner kişisel bloğu The Finanser’da kaleme aldığı en son makalesinde FinTech kavramının, 2005 yılından itibaren başlayarak…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.