Accenture, eski tip bilgi teknolojisi (IT) sistemlerinden daha fazla para kazanabilmek için, Kanada’nın finansal hizmetler yazılımı Zafin’in bazı önemli varlıklarını satın almaya karar verdi.

Anlaşma şartları ve işlem detayları açıklanmazken, bu satın almanın firmanın tamamını kapsamadığı verilen bilgiler arasında. Zafrin böylece Accenture için finansal hizmetler entegratörü olarak hizmet verecek. Ayrıca Zafrin’de bulunan “seçilmiş” çalışanlar da finansal hizmetler uygulamasına katılacak.

Accenture’de küresel bankacılık uygulamalarının şefi olarak görev yapan Alan McIntyre, Zafrin’nin yazılımını överken, bu yazılımın eski sistemleri değiştirmeye gerek duymadan, fiyatlandırma, kişiselleştirme ve ürün konfigürasyonlarını iyileştirmelerini sağladığını ifade etti.

Anlaşma ile kurumların IT tarafında modernleşmeleri sağlanacak

Accenture’a göre, yapılan anlaşma sayesinde finansal kurumların eski IT sistemlerini modernleştirmeleri ve dijital hizmet programlarını geliştirmeleri mümkün hale gelecek.

Satın alma işleminin 2019’un ilk çeyreğinde tamamlanması ve anlaşmanın yürürlüğe sokulması planlanıyor.

Şirketin özellikle son dönemde FinTech alanında yatırımları hız kazanmış durumda. Geçtiğimiz ay yapılan başka bir anlaşma ile Accenture, veri analitiği şirketi olan Quantexa’ya bir azınlık yatırımı yaptı ve şirkete ortak oldu.