Geçtiğimiz Nisan ayında 40 kişilik bir Blockchain ekibi kuran sosyal medyanın devi Facebook, bu ekip için yeni takviyeler yapmak istiyor. Ortaya çıkan son bilgilere göre, Blockchain ekibi Facebook’a özel bir kripto para birimi üzerinde çalışmalarını yoğunlaştırmış durumda.

Facebook’un Blockchain ekibinin başında daha önceleri PayPal ve Facebook Messenger uygulamalarında aktif olarak görev yapmış olan David Marcus bulunuyor. Marcus uzun zamandır Amerika’nın en büyük kripto para borsası Coinbase’in eski kurul üyesi, aynı zamanda da halen burada kripto para avukatlığı yapıyor. PayPal’da başkanlık görevi yapan Marcus, PayPal ekibinden tanıdığı yetenekleri de Facebook ekibine dahil etme noktasında oldukça ısrarcı bir tutum sergiliyor.

Facebook, kullanıcıların banka ihtiyacını ortadan kaldırmak istiyor

Bu 40 kişilik ekibin içerisinde sadece PayPal değil, aynı zamanda daha önce Google Pay ve Samsung Pay gibi dijital ödeme sistemlerinde çalışmış üyeler de yer alıyor.

Facebook Blockchain ekibinin ön plana çıkardığı şeyler arasında gizlilik ve güvenlik ön plana çıkıyor. CCN tarafından yapılan habere göre, kapalı kapılar ardında yapılan araştırmaların dışarıya sızmaması için Facebook elinden geleni ardına koymuyor.

Yine de ortaya çıkan bazı bilgilere göre, araştırmalar Blockchain ve kripto paralar üzerinde yoğunlaşırken, Facebook ayrıca 2 milyar üyesinin bankalara ihtiyaç bile duymadan ödeme yapabilmesinin önünü açmak istiyor.