Litvanya Bankası, Google Payment’a lisans verdi

23 Aralık 2018
120 Görüntüleme

Uzun süren görüşmeler ve masa başı toplantılarının ardından, Litvanya Merkez Bankası, Google Payment’a elektronik para kurumu lisansını verdi.

Google’a lisansın verilmesinin ardından konuşan Litvanya Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Marius Jurgilas, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Google Payment için sağladığımız lisans, Litvanya’da etkin bir FinTech ekosistemi geliştirme konusundaki son birkaç yıldaki çabalarımızı ve deneyimimizi yansıtıyor. Regülasyon ortamımız ve bu ortamın sunduğu avantajlar hem yeni başlayanların hem de dünya standartlarındaki FinTech şirketlerinin dikkatini çekiyor.”

Litvanya FinTech ekosisteminde 100’den fazla şirket bulunuyor

Elektronik para çıkarabilecek ve Avrupa’daki pazarlarının sorunsuz çalışmasını sağlamak için ödeme hizmetleri sağlayabilecek olan Alphabet’in bir parçası olan Google Payment, Litvanya dahil olmak üzere Avrupa Ekonomik Bölgesi’nin genelinde aktiflik gösteriyor.

Litvanya genelindeki FinTech ekosistemine baktığımızda, şu anda çoğunluğu elektronik ödemeler olmak üzere, elektronik para transferi, P2P kredi sağlama ve kitle fonlaması platformları alanlarında faaliyet gösteren 100’den fazla lisanslı şirket bulunuyor.

Finansal hizmetler alanında rekabete ve yeniliğe elverişli bir ortam geliştirmek, Litvanya Bankası’nın 2017-2020 için stratejik hedeflerinden biri olarak ön plana çıkıyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

BKM, Geliştiricilere API Portal ile Destek Veriyor
Açık Bankacılık
15 görüntüleme
Açık Bankacılık
15 görüntüleme

BKM, Geliştiricilere API Portal ile Destek Veriyor

Ahmet Usta - 16 Haziran 2019

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Direktörlerinden Güvenç Akbil, API sistemlerinin gelişimi ve açık bankacılığa etkisi ile BKM'de geliştirdikleri API Portal üzerine…

Haftanın FinTech Gelişmeleri – 16.06.2019
Bankacılık
14 görüntüleme
Bankacılık
14 görüntüleme

Haftanın FinTech Gelişmeleri – 16.06.2019

Okan Yıldız - 16 Haziran 2019

Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium…

Visa ve Mastercard Facebook’un kripto parasını destekleyecek
Blockchain
15 görüntüleme
Blockchain
15 görüntüleme

Visa ve Mastercard Facebook’un kripto parasını destekleyecek

Tahsin Özyer - 14 Haziran 2019

Wall Street Journal'ın haberine göre sosyal medya devi Facebook'un henüz piyasaya sürmediği kripto para birimi 3 büyük ödeme şirketinin dikkatini…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.