Uzun süren görüşmeler ve masa başı toplantılarının ardından, Litvanya Merkez Bankası, Google Payment’a elektronik para kurumu lisansını verdi.

Google’a lisansın verilmesinin ardından konuşan Litvanya Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Marius Jurgilas, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Google Payment için sağladığımız lisans, Litvanya’da etkin bir FinTech ekosistemi geliştirme konusundaki son birkaç yıldaki çabalarımızı ve deneyimimizi yansıtıyor. Regülasyon ortamımız ve bu ortamın sunduğu avantajlar hem yeni başlayanların hem de dünya standartlarındaki FinTech şirketlerinin dikkatini çekiyor.”

Litvanya FinTech ekosisteminde 100’den fazla şirket bulunuyor

Elektronik para çıkarabilecek ve Avrupa’daki pazarlarının sorunsuz çalışmasını sağlamak için ödeme hizmetleri sağlayabilecek olan Alphabet’in bir parçası olan Google Payment, Litvanya dahil olmak üzere Avrupa Ekonomik Bölgesi’nin genelinde aktiflik gösteriyor.

Litvanya genelindeki FinTech ekosistemine baktığımızda, şu anda çoğunluğu elektronik ödemeler olmak üzere, elektronik para transferi, P2P kredi sağlama ve kitle fonlaması platformları alanlarında faaliyet gösteren 100’den fazla lisanslı şirket bulunuyor.

Finansal hizmetler alanında rekabete ve yeniliğe elverişli bir ortam geliştirmek, Litvanya Bankası’nın 2017-2020 için stratejik hedeflerinden biri olarak ön plana çıkıyor.