MEDICI Insights yıl sonuna yaklaşırken, FinTech girişimlerinde bulunan bankaların / finansal kurumların küresel yatırım eğilimleri hakkında etkileyici bazı görüşler edinmiş durumda.

Bu konuyla ilgili son çıkan MEDICI Insights sayısına erişemiyorsanız, web siteleri üzerinden yayımladıkları makale üzerinden kolayca fikir sahibi olabilirsiniz.

2018’de FinTech anlaşmalarının hacmi büyük oranda artış gösterdi

2018’de FinTech girişimleri farklı segment ve bölgelerdeki bankalar/finansal kurumları tarafından toplam 5 milyar dolarlık bir yatırım aldı. MEDICI makalesinde, bu yatırımları bölgelere göre ayırmış durumda; Kuzey Amerika, Avrupa ve dünyanın geri kalanı.

MEDICI toplamda 159 anlaşmanın detaylı analizini yapmış olsa da, bunlardan 100 tanesi hakkında net bilgileri bulabilmiş. Araştırmacılar bu eğilimin, bankanın genel FinTech finansman faaliyetlerini temsil ettiğine inanıyor.

Finansman anlaşmalarının hem hacmi (yüzde 53) hem de değeri (yüzde 47) arttığı tespit edildi. Bu anlaşmalarda Avrupalı finans kurumlarının ön plandayken, fonlarının çoğunun FinTech girişimlerine yönlendirildiği ifade edildi. Raporun tamamını ve detaylı grafikleri buradan inceleyebilirsiniz.