Türkiye’de girişim ekosistemine yönelik raporlar ve analizler hazırlayan startups.watch, Türkiye Fintech Ekosistemi haritasının 5.0 versiyonunu yayınladı.

Serkan Ünsal tarafından yatırımcılar, iş geliştirme uzmanları, girişimler ve girişimcilik ekosisteminin birçok paydaşını bilgi ve veri odaklı bir platformda buluşturma amacıyla kurulan startups.watch güncellediği haritada 13 ana ve 60’ın üzerinde alt kategori ile birlikte Türkiye’deki Fintech ekosisteminin büyüklüğünü gözler önüne seriyor. Gittikçe büyüyen Fintech ekosistemini yakından takip eden startups.watch ekosistem haritasını düzenli olarak yeni oyuncular ekleyerek güncel tutuyor.

Türkiye’de çeşitli sebeplerden kaynaklı olarak henüz Challenger Banks, API Banking Tech. Provider, SME Financing, P2P Lending, Lending Based Crowdfunding, Real Estate Investment gibi alt başlıklarda henüz oyuncuların olmaması FinTech açısından atılabilecek adımların potansiyelini de gözler önüne seriyor.

Bu alanların bazılarının boş olmasının sebebi yasal düzenlemelerin yapılmamış olması şeklinde yorumlanabilir ancak bazı yasal düzenlemelerin sektörde oyuncular ortaya çıktıktan sonra gerçekleştiği göz ardı edilmemeli ve bu boş alanlar birer fırsat olarak değerlendirilmeli.

Türkiye Fintech Ekosistemi Haritası 5.0 sürümü herkesin erişimine açık ancak  ücretsiz bir startups.watch hesabı açılması gerekiyor.

Harita içinde yer almak isteyen girişim ve şirketlerinse, haritanın en altında yer alan iletişim bilgileri üzerinden taleplerini startups.watch‘a iletmesi gerekiyor.