Las Vegas’ta düzenlenen tüketici elektroniği fuarı CES 2019’da bir basın duyurusu yapan Mastercard, logosundaki mastercard yazısının kaldırdığını açıkladı.

Şirketin Pazarlama ve İletişimden Sorumlu Genel Müdürü Raja Rajamannar, yaptığı açıklamada, logodaki yazıyı kaldırma kararının iki yıllık bir araştırma sonucunda verildiğini söylüyor. Dijital çağda modern sadeliğin önemini vurgulayan Rajamannar, yaptıkları araştırmada insanların %80’inin Mastercard sembolünü yazı olmadan kolay bir şekilde tanıyabildiklerini söylüyor.

Mastercard, logosunu en son 3 yıl önce değiştirmişti.

mastercard, yeni logo logosundaki yazıyı kaldırarak kendini logosunda metin kullanmayan ikonik markalardan biri olarak da konumlandırıyor. Tasarım firması Pentagram’ın ortaklarından Michael Beirut’a göre Mastercard, logosundaki yazıyı kaldırarak Apple, Target gibi logosunda metin kullanmayan seçkin markaların arasına katıldı.

Bu radikal gözüken adım bir markanın müşteri bilinirliği noktasında ulaşabileceği en üst seviyelerden birisi olarak değerlendirilebilir. Küresel bir FinTech şirketinin bu noktaya ulaşması ve böylesine bir adım atması diğer FinTech şirketleri için de örnek bir vizyon teşkil ediyor.