Çin merkezli ödeme altyapısı şirketi UnionPay, 18 farklı servisine ait API’leri tüm dünyadan geliştiricilere açtığını duyurdu.

UnionPay global rekabette yerini biraz daha sağlamlaştırmak için önemli bir yenilik başlattı. Yapılan resmi duyuruya göre şirket, sınır ötesi ödeme ürünlerine ve hizmetlerinin 18’inin API’sini geliştiricilere açtı.

Bu kapsamda geliştiriciler, açık hale gelen API’leri kullanarak UnionPay’in çözümlerini kendi servislerine kolayca entegre edebilecek. Bu entegrasyon aynı zamanda UnionPay kart sahiplerine yönelik daha fazla ödeme senaryosu ve hizmeti sunma olanağı verecek.

Yapılan yeniliğin, mobil ödeme gelişimini desteklemek için kart tabanlı işlemlerin dijitalleştirilmesine yardımcı olacağını açıklayan Union Pay International (UPI) CEO’su Cai Jianbo, bu sayede UnionPay’in çeşitli mobil ödeme hizmetlerinin sınır ötesi kullanımına da katkı sağlanacağını belirtti.

Açıklamaya göre geliştiriciler QR kodlu ödeme ve Token dahil olmak üzere UnionPay’in en popüler ödeme ve veri hizmetlerinden 18’ine erişebilecek. Şirket, ortaklarına hem ürün geliştirme hem de ticari uygulamalarda yardımcı olmak ve tek elden çözüm sağlamak için birden fazla API kombinasyonu da sunuyor. Bununla birlikte şirketin geliştiricilere vereceği bir diğer destek ise teknik konular. Teknik belgeler, rehberlik, ürün testleri ve sertifikalandırma bu kapsamda sunulan destekler arasında bulunuyor.

Zamanla daha fazla servise ait API’leri geliştiricilere açmayı planladığını açıklayan UnionPay 2019 başı itibariyle Çin dışında 43 ülkede kullanımda.