Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği kendi ödeme hizmetini başlattı

10 Ocak 2019
52 Görüntüleme

Kurumların kendi ödeme altyapılarının son örneği IATA’dan geldi. Kurum IATA Pay ismiyle üye havayollarının bilet satın alma seçeneklerine yeni bir alternatif sunuyor.

Küresel hava trafiğinin yüzde 82’sini temsil eden 290 havayolu şirketini temsil eden Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), yolcuların bilet alımlarının doğrudan havayolu şirketinin hesabına aktarılmasına olanak tanıyan IATA Pay isimli bir uygulama başlattığını duyurdu.

İngiltere merkezli bir FinTech şirketi olan ipagoo ile birlikte geliştirilen IATA Pay, Avrupa Komisyonu’nun PSD2 direktiflerine ve İngiltere’nin Açık Bankacılık Yönetmeliği’ne uyumlu bir ödeme alternatifi olma niteliği taşıyor.

Yolcular için yeni ve hızlı bir ödeme seçeneği olarak tanıtılan IATA Pay, havayolu şirketlerine de çeşitli avantajlar sağlıyor. Yüksek güvenlik standartlarına sahip olduğu belirtilen uygulamanın, benzer alternatiflere oranla daha ucuz bir ödeme seçeneği olduğu da belirtiliyor. Satıcıya, yani havayolu şirketlerine neredeyse anında ödeme ile daha hızlı nakit akışı sağlayan uygulama aynı zamanda basit kullanımıyla farklılaşıyor.

IATA Mali ve Dağıtım Hizmetleri Başkan Yardımcısı Aleksander Popovich, IATA’nın stratejik hedeflerinden birinin havayolu şirketlerinin maliyetlerini kontrol etmek de dahil olmak üzere finansal sürdürülebilirliklerini desteklemek olarak açıklarken, havayollarının kart ödeme maliyetlerinin yılda 8 milyar dolar seviyesinde olduğunu ve arttığını ifade ediyor. Popovich ayrıca IATA Pay’in bu noktada hem bu hedefleri gerçekleştirme hem de günümüz genç tüketicilerinin taleplerini yerine getirmede bir araç olduğunu belirtiyor.

Uygulamayı geliştiren taraflardan ipagoo CEO’su Carlos Sanchez ise IATA Pay’in havayolunun ilk açık bankacılık uygulaması olduğuna dikkat çekiyor. Sundukları teknolojinin çok ülkeli bir bankacılık hizmeti sunduğunu kaydeden Sanchez, sektör şirketlerinin finansal verimliliklerine katkıda bulunmaktan mutluluk duyduklarını ifade ediyor.

Geçtiğimiz günlerde ilk canlı test çalışması gerçekleştirilen IATA Pay’in pilot çalışmasına katılan şirketler ise Cathay Pacific Airways, Scandinavian Airlines ve Emirates olarak sıralanıyor. IATA, 2019 yılı içinde Almanya’dan başlayarak bu servisi üyelerinin bulunduğu diğer ülkelere de yaygınlaştırmayı planlıyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Mastercard toplu taşımada temassız ödemeleri artırmak istiyor
FinTech
6 görüntüleme
FinTech
6 görüntüleme

Mastercard toplu taşımada temassız ödemeleri artırmak istiyor

yazar05 - 25 Mart 2019

Mastercard, yayınladığı basın bülteninde ABD'deki 20 şehire daha toplu taşımada temassız ödemeleri getirerek transit geçişleri artıracağını açıkladı. Bu yılın sonunda…

InstaReM ve First Data kurumsal kredi kartları için iş birliğine gidiyor
FinTech
13 görüntüleme
FinTech
13 görüntüleme

InstaReM ve First Data kurumsal kredi kartları için iş birliğine gidiyor

yazar05 - 25 Mart 2019

Singapur merkezli, tüketiciler ve bankaların sınır ötesi para göndermesine olanak tanıyan FinTech girişimi InstaReM kurumsal kredi kartları çıkarmak için First…

Bankaların %41’i PSD2 yönetmeliğine geçemedi
Bankacılık
12 görüntüleme
Bankacılık
12 görüntüleme

Bankaların %41’i PSD2 yönetmeliğine geçemedi

yazar05 - 25 Mart 2019

İsveç merkezli açık bankacılık platformu Tink tarafından yapılan ankete göre bankaların yarısına yakını üçüncü taraf hizmet sağlayıcılar için bir test…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.