Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği kendi ödeme hizmetini başlattı

10 Ocak 2019
93 Görüntüleme

Kurumların kendi ödeme altyapılarının son örneği IATA’dan geldi. Kurum IATA Pay ismiyle üye havayollarının bilet satın alma seçeneklerine yeni bir alternatif sunuyor.

Küresel hava trafiğinin yüzde 82’sini temsil eden 290 havayolu şirketini temsil eden Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), yolcuların bilet alımlarının doğrudan havayolu şirketinin hesabına aktarılmasına olanak tanıyan IATA Pay isimli bir uygulama başlattığını duyurdu.

İngiltere merkezli bir FinTech şirketi olan ipagoo ile birlikte geliştirilen IATA Pay, Avrupa Komisyonu’nun PSD2 direktiflerine ve İngiltere’nin Açık Bankacılık Yönetmeliği’ne uyumlu bir ödeme alternatifi olma niteliği taşıyor.

Yolcular için yeni ve hızlı bir ödeme seçeneği olarak tanıtılan IATA Pay, havayolu şirketlerine de çeşitli avantajlar sağlıyor. Yüksek güvenlik standartlarına sahip olduğu belirtilen uygulamanın, benzer alternatiflere oranla daha ucuz bir ödeme seçeneği olduğu da belirtiliyor. Satıcıya, yani havayolu şirketlerine neredeyse anında ödeme ile daha hızlı nakit akışı sağlayan uygulama aynı zamanda basit kullanımıyla farklılaşıyor.

IATA Mali ve Dağıtım Hizmetleri Başkan Yardımcısı Aleksander Popovich, IATA’nın stratejik hedeflerinden birinin havayolu şirketlerinin maliyetlerini kontrol etmek de dahil olmak üzere finansal sürdürülebilirliklerini desteklemek olarak açıklarken, havayollarının kart ödeme maliyetlerinin yılda 8 milyar dolar seviyesinde olduğunu ve arttığını ifade ediyor. Popovich ayrıca IATA Pay’in bu noktada hem bu hedefleri gerçekleştirme hem de günümüz genç tüketicilerinin taleplerini yerine getirmede bir araç olduğunu belirtiyor.

Uygulamayı geliştiren taraflardan ipagoo CEO’su Carlos Sanchez ise IATA Pay’in havayolunun ilk açık bankacılık uygulaması olduğuna dikkat çekiyor. Sundukları teknolojinin çok ülkeli bir bankacılık hizmeti sunduğunu kaydeden Sanchez, sektör şirketlerinin finansal verimliliklerine katkıda bulunmaktan mutluluk duyduklarını ifade ediyor.

Geçtiğimiz günlerde ilk canlı test çalışması gerçekleştirilen IATA Pay’in pilot çalışmasına katılan şirketler ise Cathay Pacific Airways, Scandinavian Airlines ve Emirates olarak sıralanıyor. IATA, 2019 yılı içinde Almanya’dan başlayarak bu servisi üyelerinin bulunduğu diğer ülkelere de yaygınlaştırmayı planlıyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Ödemeler dünyasında yapay zeka çözümleri – Türkiye’den örnekler
Bankacılık
5 görüntüleme
Bankacılık
5 görüntüleme

Ödemeler dünyasında yapay zeka çözümleri – Türkiye’den örnekler

Tahsin Özyer - 19 Temmuz 2019

Bankalararası Kart Merkezi Ürün Müdürü Ayşe Orbay Kaya yayınladığı Medium makalesinde ödeme teknolojilerinde yapay zekanın kullanıma dair Türkiye örneklerine değindi.…

Cesur Yeni Bankacılık Dünyası: Platform olarak Bankacılık
Bankacılık
5 görüntüleme
Bankacılık
5 görüntüleme

Cesur Yeni Bankacılık Dünyası: Platform olarak Bankacılık

Tahsin Özyer - 19 Temmuz 2019

Aşağıda yayınladığımız yazılar, Özyeğin Üniversitesi, Financial Engineering and Risk Management (FERM) Yüksek Lisans Programında vermiş olduğum Financial Technologies dersinde öğrencilerimin…

Fintech 100 Ödülleri için başvurular başladı
Basın Bülteni
11 görüntüleme
Basın Bülteni
11 görüntüleme

Fintech 100 Ödülleri için başvurular başladı

Tahsin Özyer - 19 Temmuz 2019

KPMG Fintech ve H2 Ventures işbirliği ile bu yıl altıncısı gerçekleştirilecek Fintech 100 Ödülleri için başvurular başladı Uluslararası danışmanlık, denetim…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.