Malezya’da kripto para kararsızlığı sürüyor

14 Ocak 2019
24 Görüntüleme

Güney Doğu Asya’daki ülkeler arasında kripto paralara yönelik resmi tutum takınmayan birkaç ülke kaldı. Malezya’dan gelen haberler ülkedeki kararsızlığın sürdüğünü gösteriyor.

Bir yanda Çin, diğer yanda Singapur… Bu iki ülke hem FinTech dünyası hem de kripto paralara yönelik resmi bakış açılarını ve yol haritalarını belirleyeli uzun bir zaman oldu. Buna karşın bölgenin önemli ekonomik büyüklüğe sahip ülkelerinden Malezya’da durum belirsizliğini koruyor.

CCN’de yayınlanan habere göre ülkede hükümet yetkilileri halen kripto paraların yasal ya da yasal olmadığı konusunda net bir fikre sahip değil. Bu durum, bu alanda faaliyet gösteren firmaların Malezya’yı elemesini ya da Malezya içinden bir kripto varlık girişimi çıkmasını zorlaştırıyor. Singapur ve Çin dışında Tayland ve Hong Kong da düzenleme yapanlar kervanına katılmış durumda.

Habere göre bu durum en son Malezya Federal Topraklar Bakanı Khalid Abdul Samad’ın açıklamalarında da kendini gösterdi. Katıldığı bir yardım etkinliğinde bu belirsizliğin sürdüğünü aktaran Bakan Samad, yanıt olarak ne yasal ne de yasal değil yanıtını verdi. Bu sorunun ülkenin maliye bakanına değil de Samad’a yöneltilmesinin ise bir başka nedeni var. Bakan Samad bir süre önce Harapan Coin isimli bir kripto paranın lansmanında boy göstermişti. Malezya’nın kripto para birimi entegrasyonunun savunucuları arasında yer alan Bakan Samad daha önce hem Başbakan Tun Dr. Mahathir Mohamad’ı hem de Bank Negara Malezya’yı kamu işlemlerinde Harapan Coin kullanmaya davet etmişti.

Ülkede kripto para dünyasına bu kadar yakın olan bir ismin, geleceğe dair belirsizliğin sürdüğünü açıklaması Malezya’nın bölgedeki diğer ülkelerin gerisinde kalmayı sürdüreceğini gösteriyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Soner Canko BKM Adına 2018 Yılını Değerlendirdi
Video
16 görüntüleme
Video
16 görüntüleme

Soner Canko BKM Adına 2018 Yılını Değerlendirdi

yazar05 - 23 Ocak 2019

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Soner Canko, BKM 2018 Yılı Değerlendirme Toplantısı sonrası geçtiğimiz yılın kartlı ödemeler adına nasıl geçtiğini…

BAE ve Suudi Arabistan kendi kripto paralarını kullanmaya başladı
Haber
15 görüntüleme
Haber
15 görüntüleme

BAE ve Suudi Arabistan kendi kripto paralarını kullanmaya başladı

Melih Çelik - 23 Ocak 2019

Devlet destekli sınır ötesi ödemelerde kripto para kullanımı Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan arasında başladı. Kripto paralara yönelik farklı…

İngiliz Kilisesi “Dijital Bağış Kutusu” uygulamasını değerlendiriyor
Haber
18 görüntüleme
Haber
18 görüntüleme

İngiliz Kilisesi “Dijital Bağış Kutusu” uygulamasını değerlendiriyor

yazar05 - 23 Ocak 2019

İngiliz Kilisesi, kilise cemaatinin nakit para yerine kartlarıyla veya telefonlarıyla bağış yapmalarını sağlayacak bir “dijital bağış kutusu” uygulamasını denemek için…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.