Malezya’da kripto para kararsızlığı sürüyor

14 Ocak 2019
48 Görüntüleme

Güney Doğu Asya’daki ülkeler arasında kripto paralara yönelik resmi tutum takınmayan birkaç ülke kaldı. Malezya’dan gelen haberler ülkedeki kararsızlığın sürdüğünü gösteriyor.

Bir yanda Çin, diğer yanda Singapur… Bu iki ülke hem FinTech dünyası hem de kripto paralara yönelik resmi bakış açılarını ve yol haritalarını belirleyeli uzun bir zaman oldu. Buna karşın bölgenin önemli ekonomik büyüklüğe sahip ülkelerinden Malezya’da durum belirsizliğini koruyor.

CCN’de yayınlanan habere göre ülkede hükümet yetkilileri halen kripto paraların yasal ya da yasal olmadığı konusunda net bir fikre sahip değil. Bu durum, bu alanda faaliyet gösteren firmaların Malezya’yı elemesini ya da Malezya içinden bir kripto varlık girişimi çıkmasını zorlaştırıyor. Singapur ve Çin dışında Tayland ve Hong Kong da düzenleme yapanlar kervanına katılmış durumda.

Habere göre bu durum en son Malezya Federal Topraklar Bakanı Khalid Abdul Samad’ın açıklamalarında da kendini gösterdi. Katıldığı bir yardım etkinliğinde bu belirsizliğin sürdüğünü aktaran Bakan Samad, yanıt olarak ne yasal ne de yasal değil yanıtını verdi. Bu sorunun ülkenin maliye bakanına değil de Samad’a yöneltilmesinin ise bir başka nedeni var. Bakan Samad bir süre önce Harapan Coin isimli bir kripto paranın lansmanında boy göstermişti. Malezya’nın kripto para birimi entegrasyonunun savunucuları arasında yer alan Bakan Samad daha önce hem Başbakan Tun Dr. Mahathir Mohamad’ı hem de Bank Negara Malezya’yı kamu işlemlerinde Harapan Coin kullanmaya davet etmişti.

Ülkede kripto para dünyasına bu kadar yakın olan bir ismin, geleceğe dair belirsizliğin sürdüğünü açıklaması Malezya’nın bölgedeki diğer ülkelerin gerisinde kalmayı sürdüreceğini gösteriyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Banca Transilvania açık bankacılık platformunu duyurdu
Bankacılık
7 görüntüleme
Bankacılık
7 görüntüleme

Banca Transilvania açık bankacılık platformunu duyurdu

yazar05 - 23 Mart 2019

Romanya merkezli Banca Transilvania, FinTech'lerin banka hizmetleri ile entegrasyonunu test etmesine imkan sağlayacak açık bankacılık platformu duyurdu. BT Açık Bankacılık…

JPMorgan Chase işe alımlar için video oyunlarını test ediyor
FinTech
14 görüntüleme
FinTech
14 görüntüleme

JPMorgan Chase işe alımlar için video oyunlarını test ediyor

yazar05 - 23 Mart 2019

JPMorgan Chase & Co, stajyerleri işe alırken nörobilim tabanlı video oyunlarını kullanmak istiyor. Şirketin amacı aday havuzunu odaklı bir şekilde…

Apple, ödemeler için API geliştiren Stamplay’i satın aldı
FinTech
15 görüntüleme
FinTech
15 görüntüleme

Apple, ödemeler için API geliştiren Stamplay’i satın aldı

yazar05 - 23 Mart 2019

Apple, ödemeler için API entegrasyonu geliştirilen Stamplay firmasını 5.6 milyon dolara satın aldı. Venture Beat'in haberine göre Roma merkezli girişim…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.