Malezya’da kripto para kararsızlığı sürüyor

14 Ocak 2019
69 Görüntüleme

Güney Doğu Asya’daki ülkeler arasında kripto paralara yönelik resmi tutum takınmayan birkaç ülke kaldı. Malezya’dan gelen haberler ülkedeki kararsızlığın sürdüğünü gösteriyor.

Bir yanda Çin, diğer yanda Singapur… Bu iki ülke hem FinTech dünyası hem de kripto paralara yönelik resmi bakış açılarını ve yol haritalarını belirleyeli uzun bir zaman oldu. Buna karşın bölgenin önemli ekonomik büyüklüğe sahip ülkelerinden Malezya’da durum belirsizliğini koruyor.

CCN’de yayınlanan habere göre ülkede hükümet yetkilileri halen kripto paraların yasal ya da yasal olmadığı konusunda net bir fikre sahip değil. Bu durum, bu alanda faaliyet gösteren firmaların Malezya’yı elemesini ya da Malezya içinden bir kripto varlık girişimi çıkmasını zorlaştırıyor. Singapur ve Çin dışında Tayland ve Hong Kong da düzenleme yapanlar kervanına katılmış durumda.

Habere göre bu durum en son Malezya Federal Topraklar Bakanı Khalid Abdul Samad’ın açıklamalarında da kendini gösterdi. Katıldığı bir yardım etkinliğinde bu belirsizliğin sürdüğünü aktaran Bakan Samad, yanıt olarak ne yasal ne de yasal değil yanıtını verdi. Bu sorunun ülkenin maliye bakanına değil de Samad’a yöneltilmesinin ise bir başka nedeni var. Bakan Samad bir süre önce Harapan Coin isimli bir kripto paranın lansmanında boy göstermişti. Malezya’nın kripto para birimi entegrasyonunun savunucuları arasında yer alan Bakan Samad daha önce hem Başbakan Tun Dr. Mahathir Mohamad’ı hem de Bank Negara Malezya’yı kamu işlemlerinde Harapan Coin kullanmaya davet etmişti.

Ülkede kripto para dünyasına bu kadar yakın olan bir ismin, geleceğe dair belirsizliğin sürdüğünü açıklaması Malezya’nın bölgedeki diğer ülkelerin gerisinde kalmayı sürdüreceğini gösteriyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Analiz: FinTech’in Beş Dönemi (2005 – 2027)
Açık Bankacılık
10 görüntüleme
Açık Bankacılık
10 görüntüleme

Analiz: FinTech’in Beş Dönemi (2005 – 2027)

Ahmet Usta - 21 Mayıs 2019

Küresel FinTech liderlerinden Chris Skinner kişisel bloğu The Finanser’da kaleme aldığı en son makalesinde FinTech kavramının, 2005 yılından itibaren başlayarak…

Mastercard Hindistan FinTech sektörüne 1 milyar dolar yatırım yapacak
FinTech
14 görüntüleme
FinTech
14 görüntüleme

Mastercard Hindistan FinTech sektörüne 1 milyar dolar yatırım yapacak

Tahsin Özyer - 21 Mayıs 2019

Küresel ödeme devi Mastercard önümüzdeki 5 sene boyunca Hindistan'daki finansal teknolojilere yönelik 1 milyar dolarlık bir yatırım planladığını açıkladı. Hindistan'da…

Visa Inovasyon Programı ile Türk FinTech’leri yurtdışına açılacak
Basın Bülteni
9 görüntüleme
Basın Bülteni
9 görüntüleme

Visa Inovasyon Programı ile Türk FinTech’leri yurtdışına açılacak

Tahsin Özyer - 20 Mayıs 2019

Türkiye dijital ödeme ekosisteminde inovasyonu desteklemek ve hızlandırmak amacıyla Visa İnovasyon Programı’nı başlatıyor. Hackquarters ortaklığı ile hayata geçen ve 6 ay…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.