BKM Dijital Çözümlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Serkan Yazıcıoğlu’nun QR kodların ödeme sistemlerine yönelik etkisini konu alan Medium yazısını aktarıyoruz.

Her yeni ürün,servis ve teknoloji kullanıcıların hayatlarını gerçekten kolaylaştıran faydalar sunmalıdır. İçinde bulunduğumuz dijital dönemde, başta sosyal medya olmak üzere o kadar iletişim ve reklam trafiğine maruz kalıyoruz ki kullanıcılar artık ne söylediğimize değil hayatlarına nasıl dokunduğumuza bakıyorlar. Ve hepimiz markalarımızı yönetirken kullanıcılarımızın hayatlarını basitleştirmeye, kolaylaştırmaya çalışıyoruz. BKM Express’in de bu anlamda öncelikli amaçlarından biri; ödemelerin fiziksel cüzdanlara ihtiyaç duyulmadan akıllı telefonlarımız ile gerçekleşmesini sağlamaktır.

Bugün yanımızdan ayırmadığımız ve tüm dünya ile entegrasyonumuzu sağlayan temel unsur akıllı telefonlarımız. Belki şimdilik araba anahtarlarımızın yerini alamıyor ancak cüzdanlarımızın yerini almaya başlıyorlar. Aslında bu amaç uzun zamandır var ancak tüm ödemeler ekosistemini kapsayan bir çözüm bulmak kolay olmadı. Özellikle internet alışverişlerinde yaygınlaşan ve gücünü gösteren dijital/mobil cüzdanların en büyük zorluğu fiziksel mağazalardaki ödemelerde yeterince yaygınlaşamaması oldu. Buna da neden olan konuların başında farklı teknolojiler ile farklı dijital cüzdanlara özel olarak tasarlanan akışlar geliyor. Yan yana olan iki mağazada aynı ödeme akışının kullanılamıyor olması hala yaygın ve ortak kullanıcı deneyimlerine ne kadar çok ihtiyacımız olduğunu gösteriyor. Yaygın ve ortak bir deneyimi sunmak adına temassız ödemeler hala mağaza içi alışverişlerde büyük bir fırsat ancak IOS işletim sisteminin tüm cihazlarda temassız ödemeyi desteklememesi buradaki en büyük kısıt haline geliyor…

Bu noktada yeni bir ödeme deneyimine ihtiyaç duyuyoruz. Yardım da kullanımın her geçen gün daha da arttığı Uzak Doğu ve Güney Asya’dan geliyor. Adı “Karekod (QR) Ödeme” teknolojisi…Üç önemli avantaj sağlıyor.

  1. Farklı kanallarda (Pos,Atm,Web sayfası gibi…) bu Karekod’u oluşturmak ve ödeme yapmak mümkün. Bu da kullanıcılara yaygın bir erişim ağısunuyor.
  2. Karekod okuma özelliği olan farklı mobil bankacılık/cüzdan gibi uygulamalarda bu teknolojinin kullanılabilmesi, kullanıcılara farklı alternatif platformları seçme şansı sağlıyor.
  3. Tüm akıllı telefonlar tarafından bu teknolojinin desteklenmesi, kullanılan cihazın işletim sistemine bağımlı olmadan, hayatı kullanıcıların mobil yaşam deneyimine uyumlu kılıyor.

Bu noktada; Karekod uygulamasının yaygın kullanılması ve bilinirliğinin artması adına Türkiye’nin ?? Dijital Cüzdanı BKM Express (www.bkmexpress.com.tr) olarak yine öncülük yaptık. Web (eticaret) işyerlerimizin hepsinde Karekod (QR) ödeme ile alışveriş özelliğini bu hafta uygulamaya aldık. Daha önce de basılı QR ile bağış özelliğini ve terminal üzerinde oluşan QR ile fiziksel mağazalarda ödeme deneyimini hayata geçirmiştik. Şimdi ise, tüm web işyerlerimizde bu teknolojiyi sunarak en yaygın ve en fazla noktada geçerli olan Karekod (QR) ile ödeme deneyimini kullanıcılarımıza açmış olduk.

Artık BKM Express kullanıcılarının, web sayfalarında ödeme yapmadan önce değerlendirebilecekleri bir alternatifleri daha var. İsterlerse TCKN/email adresi ve şifreleri ile kartlarını seçerek alışverişlerini tamamlayabilirler ya da ödeme adımında ekranda oluşan Karekod’u, cep telefonlarındaki BKM Express uygulaması içinde yer alan “Karekod (QR) Oku” özelliği ile okutarak, web kanalından başlayan alışverişi akıllı telefonları ile sonlandırabiliyorlar.

Karekod (QR) Ödeme ile Cüzdanlara Veda

Karekod (QR) Ödeme ile Cüzdanlara Veda

Uygulama daha çok yeni ve kullanıcılarımıza genel bir tanıtım yapılmadı. Buna rağmen web işyerlerimizdeki alışverişlerin şimdiden % 10’u Karekod ile ödeme özelliği kullanılarak gerçekleşiyor. Bu da kullanıcıların mobil cihazları ile ödeme yapma isteğini güçlü bir şekilde ortaya koyuyor. Ve gerek internet alışverişlerinde gerekse fiziksel mağazalardaki ödeme terminallerinde, Karekod ile alışveriş özelliğinin yaygınlaşması ile artık cep telefonlarımız ? en çok tercih ettiğimiz mobil cüzdanlarımız haline gelecekler. Burada eksik olan tek şey – yani fiziksel cüzdanlarda en çok taşımaya devam ettiğimiz belgelerimiz- kimliklerimiz…Onları da transfer ettiğimizde fiziksel cüzdandan mobil cüzdana dönüşüm sürecini tamamlamış olacağız.

Herkesi web iş yerlerimizden Karekod ile ödeme sürecini denemeye davet ediyoruz. Ayrıca buradaki alışveriş sürecini daha da geliştirebilmek için tasarım tarafı dahil revizyon çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam ediyor.