ABD Merkez Bankası (FED), OnDeck Capital veya Kabbage gibi “FinTech” firmalarına ülkenin mali altyapısına erişim sağlama konusunda temkinli davranıyor.

Reuters’ın geçen hafta yayınladığı bir analize göre ABD Para Birimi Kontrol Ofisi (The Office of the Comptroller of the Currency  – OCC) ve Federal Mevduat Sigorta Kurumu (Federal Deposit Insurance Corporation  – FDIC) para transferleri ve kredi verme gibi finansal hizmetler sunan teknoloji odaklı firmalara (FinTech) federal banka benzeri lisanslar vermeyi araştırıyor.

Süreç Başkan Donald Trump’ın küçük işletmeleri geliştirmek ve yeni istihdamı desteklemek için sürdürdüğü stratejisinin bir parçası. Üzerinde çalışılan yeni federal lisanslar, halihazırda eyaletlerin kendi düzenlemeleri altında faaliyet gösteren FinTech firmalarının genel düzenlemeye uyum maliyetlerini düşürmelerini ve yeni bölgelere genişlemelerini sağlayabilir.

Öte yandan FED, FinTech girişimlerinin ulusal çapta genişlemeleri konusunda isteksiz olduklarını ve merkez bankasının şu anda ağır düzenlemeler altında olmayan bu oyuncular için henüz karar veremediğini belirtti.

Birçok FED yetkilisi, FinTech’lerin güçlü risk yönetimi kontrolleri ve bankaların uyguladıkları tüketici korumalarından yoksun olduklarından korkuyor.

St. Louis FED Başkanı James Bullard, Kasım ayında Reuters’e verdiği demeçte: “Muhtemelen ulusal ödeme lisansına erişmek istiyorlar, ancak bu erişime sahip olacak düzenlemeyi istemiyorlar. FinTech’in bir sonraki krizin kaynağı olacağından endişe duyuyorum” demişti.

PayPal ve LendingClub gibi şirketler, geleneksel bankalardan daha kolay çözümler ve daha iyi fiyatlar sunarak milyonlarca müşteri kazanmayı başardılar. OCC ve FDIC bu tür firmaların finansal hizmetlere erişimi genişletebileceğini, çünkü düşük maliyetli modeller sayesinde yetersiz hizmet verilen alanlara ulaşabileceklerini ve büyük bankalar için ekonomik olmayan küçük krediler sunabileceklerini düşünüyorlar.

Öte yandan bu gibi firmalar için FED ulusal ödeme sistemine erişim izni vermediği sürece yeni OCC FinTech lisansına başvurmanın zaman ve kaynak israfı olacağı yönünde fikirler var.

Görünen o ki ABD’de hızlı büyüme, teknolojik gelişim, istihdam yaratma ve bankacılık hizmetlerinin geniş kitlelere ulaştırmayı hedefleyen FinTech’ler ve onları destekleyen bürokratlar var ancak diğer taraftan bu sürecin geleneksel yapıya zarar verebileceğini düşünen muhafazkarlar da kolay kolay ikna olacak değiller.

Reuters’ın analizinin tamamını buradan okuyabilirsiniz.