İngiliz Kilisesi, kilise cemaatinin nakit para yerine kartlarıyla veya telefonlarıyla bağış yapmalarını sağlayacak bir “dijital bağış kutusu” uygulamasını denemek için ödeme firması SumUp ile birlikte anlaştı.

Finextra’nın haberine göre kilisede para toplama esnasında elden ele gezebilen taşınabilir bağış toplama kutusu, içinde gömülü bir SumUp kart okuyucusu ve akıllı telefon bulunduruyor.

Bu sayede yanında nakit bulunmayan bir kilise ziyaretçisi; temassız kart, Apple Pay veya Google Pay kullanarak saniyeler içinde bağış yapabiliyor.

SumUp, bu uygulamayı deneyen kiliselerden olumlu geri dönüşler aldığını ve bağışların iki katına çıktığını söylüyor. Firma, şimdi ise bağış kutusunu “Church’s Parish Buying” vasıtası ile İngiltere ve Galler’deki kiliselerin tamamında kullanmak istiyor.

East Greenwich kilisesinden Margaret Cave, son birkaç yılda ebeveyn ve çocuklar için yapılan toplantılar ve gençler için düzenlenen grup gezileriyle gençlerin kiliseye daha sık gelmeye başladığını söylüyor. Cave, kiliseye gelen yeni jenerasyonun bozuk para taşımadığını ve konu teknolojiye gelince ön ayak olmalarının kilise cemaatinin hoşuna gittiğini de sözlerine ekledi.