İsviçreli Falcon Özel Bankası, doğrudan kripto transferi yapan ilk İsviçre bankası olduğunu iddia ediyor.

Temmuz 2017’de, Falcon Özel Bankası, müşterilerin bitcoin ticareti yapmalarını ve depolamalarını sağlayan bitcoin varlık yönetimi sunan ilk İsviçre özel bankası olduğunu açıklamıştı. Banka 21 Ocak’ta yaptığı yeni açıklamada, belirli kripto para birimlerinin  Falcon dijital cüzdanları arasında doğrudan transfer edilebilmesi için imkan sunduğunu duyurdu.

Falcon, “Doğrudan kripto transferini başlatan ilk İsviçre Bankası” olduğunu iddia ediyor. Falcon tarafından sunulan cüzdan hem özel hem de kurumsal müşteriler tarafından kullanılabiliyor ve bitcoin, bitcoin cash, Ether ve Litecoin işlemlerine izin veriyor. Bu kripto para birimleri itibari para birimlerine de çevrilebiliyor.

Falcon blockchain tabanlı kripto varlıklarını birer bankacılık hizmeti olarak sunulabileceğini belirtiyor: “Müşteriler tüm işlemlerini e-bankacılık veya özel bir müşteri yöneticisi aracılığıyla rahatlıkla yapabilirler. Dijital varlıklar portföy beyanlarında ve vergi raporlama belgelerine dahil edilir.”

Falcon ayrıca kara para aklamayı önleme (AML) ve müşteri tanıma (KYC) yönetmeliklerine uyumu sağlamak için bir süreç oluşturduğunu söyledi.

Falcon, kripto varlık yönetimi ile ilgilenen tek İsviçre bankası değil: İsviçre’nin en büyük üçüncü bankası olan Vontobel, Ocak ayının ortalarında yeni dijital varlık saklama çözümü Digital Asset Vault’u duyurmuştu.

Öte yandan hem küresel hem de yerel yapılarda yoğun şekilde düzenlemelere tabi olan bankacılık sektöründe bu gelişmelerin İsviçre’den gelmesi “teknolojiden çok kârlılık” odaklı adımlar olarak da yorumlanabilir.

Kaynak: ETHNews