İsviçreli bankadan kripto varlıkları yönetebilen dijital cüzdan

25 Ocak 2019
78 Görüntüleme

İsviçreli Falcon Özel Bankası, doğrudan kripto transferi yapan ilk İsviçre bankası olduğunu iddia ediyor.

Temmuz 2017’de, Falcon Özel Bankası, müşterilerin bitcoin ticareti yapmalarını ve depolamalarını sağlayan bitcoin varlık yönetimi sunan ilk İsviçre özel bankası olduğunu açıklamıştı. Banka 21 Ocak’ta yaptığı yeni açıklamada, belirli kripto para birimlerinin  Falcon dijital cüzdanları arasında doğrudan transfer edilebilmesi için imkan sunduğunu duyurdu.

Falcon, “Doğrudan kripto transferini başlatan ilk İsviçre Bankası” olduğunu iddia ediyor. Falcon tarafından sunulan cüzdan hem özel hem de kurumsal müşteriler tarafından kullanılabiliyor ve bitcoin, bitcoin cash, Ether ve Litecoin işlemlerine izin veriyor. Bu kripto para birimleri itibari para birimlerine de çevrilebiliyor.

Falcon blockchain tabanlı kripto varlıklarını birer bankacılık hizmeti olarak sunulabileceğini belirtiyor: “Müşteriler tüm işlemlerini e-bankacılık veya özel bir müşteri yöneticisi aracılığıyla rahatlıkla yapabilirler. Dijital varlıklar portföy beyanlarında ve vergi raporlama belgelerine dahil edilir.”

Falcon ayrıca kara para aklamayı önleme (AML) ve müşteri tanıma (KYC) yönetmeliklerine uyumu sağlamak için bir süreç oluşturduğunu söyledi.

Falcon, kripto varlık yönetimi ile ilgilenen tek İsviçre bankası değil: İsviçre’nin en büyük üçüncü bankası olan Vontobel, Ocak ayının ortalarında yeni dijital varlık saklama çözümü Digital Asset Vault’u duyurmuştu.

Öte yandan hem küresel hem de yerel yapılarda yoğun şekilde düzenlemelere tabi olan bankacılık sektöründe bu gelişmelerin İsviçre’den gelmesi “teknolojiden çok kârlılık” odaklı adımlar olarak da yorumlanabilir.

Kaynak: ETHNews

Bunlar da İlginizi Çekebilir

FinTech İstanbul, FinTech 101 Eğitim Programı 7. Dönem başladı
FinTech 101
10 görüntüleme
FinTech 101
10 görüntüleme

FinTech İstanbul, FinTech 101 Eğitim Programı 7. Dönem başladı

yazar05 - 22 Nisan 2019

FinTech İstanbul tarafından, 2016 yılından bu yana gerçekleştirilen FinTech 101 Eğitim programında 7. dönem başladı. İlk dersle birlikte FinTech İstanbul…

FinTech İstanbul – E-Posta Bülteni – 22 Nisan 2019
Newsletter
12 görüntüleme
Newsletter
12 görüntüleme

FinTech İstanbul – E-Posta Bülteni – 22 Nisan 2019

Ahmet Usta - 22 Nisan 2019

FinTech Ekosisteminden Öne Çıkan Başlıklar Geçen haftanın öne çıkan FinTech içerikleri ile karşınızdayız. BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko yazdı:…

Haftanın Gelişmeleri – 21.04.2019
FinTech
14 görüntüleme
FinTech
14 görüntüleme

Haftanın Gelişmeleri – 21.04.2019

Okan Yıldız - 21 Nisan 2019

Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.