İsviçreli bankadan kripto varlıkları yönetebilen dijital cüzdan

25 Ocak 2019
44 Görüntüleme

İsviçreli Falcon Özel Bankası, doğrudan kripto transferi yapan ilk İsviçre bankası olduğunu iddia ediyor.

Temmuz 2017’de, Falcon Özel Bankası, müşterilerin bitcoin ticareti yapmalarını ve depolamalarını sağlayan bitcoin varlık yönetimi sunan ilk İsviçre özel bankası olduğunu açıklamıştı. Banka 21 Ocak’ta yaptığı yeni açıklamada, belirli kripto para birimlerinin  Falcon dijital cüzdanları arasında doğrudan transfer edilebilmesi için imkan sunduğunu duyurdu.

Falcon, “Doğrudan kripto transferini başlatan ilk İsviçre Bankası” olduğunu iddia ediyor. Falcon tarafından sunulan cüzdan hem özel hem de kurumsal müşteriler tarafından kullanılabiliyor ve bitcoin, bitcoin cash, Ether ve Litecoin işlemlerine izin veriyor. Bu kripto para birimleri itibari para birimlerine de çevrilebiliyor.

Falcon blockchain tabanlı kripto varlıklarını birer bankacılık hizmeti olarak sunulabileceğini belirtiyor: “Müşteriler tüm işlemlerini e-bankacılık veya özel bir müşteri yöneticisi aracılığıyla rahatlıkla yapabilirler. Dijital varlıklar portföy beyanlarında ve vergi raporlama belgelerine dahil edilir.”

Falcon ayrıca kara para aklamayı önleme (AML) ve müşteri tanıma (KYC) yönetmeliklerine uyumu sağlamak için bir süreç oluşturduğunu söyledi.

Falcon, kripto varlık yönetimi ile ilgilenen tek İsviçre bankası değil: İsviçre’nin en büyük üçüncü bankası olan Vontobel, Ocak ayının ortalarında yeni dijital varlık saklama çözümü Digital Asset Vault’u duyurmuştu.

Öte yandan hem küresel hem de yerel yapılarda yoğun şekilde düzenlemelere tabi olan bankacılık sektöründe bu gelişmelerin İsviçre’den gelmesi “teknolojiden çok kârlılık” odaklı adımlar olarak da yorumlanabilir.

Kaynak: ETHNews

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Inclusive FinTech 50 yarışması için başvurular açıldı
FinTech
7 görüntüleme
FinTech
7 görüntüleme

Inclusive FinTech 50 yarışması için başvurular açıldı

yazar05 - 21 Şubat 2019

MetLife Foundation ve Visa'nın desteği ile gerçekleştirilen Inclusive FinTech 50 yarışması için başvurular açıldı. Erken aşama FinTech'lerin başvurularını bekleyen yarışmanın…

2018 yılındaki en aktif FinTech yatırımcıları
FinTech
14 görüntüleme
FinTech
14 görüntüleme

2018 yılındaki en aktif FinTech yatırımcıları

yazar05 - 21 Şubat 2019

2018’de FinTech sektöründe yapılan yatırım anlaşmaları bir önceki yıla kıyasla %15 oranında arttı. Miktarlar %120 oranında artarken 100 milyon doların…

Röportaj: Engin Çağlar, Dünya İnovasyon Forumu Elçisi
Blockchain
14 görüntüleme
Blockchain
14 görüntüleme

Röportaj: Engin Çağlar, Dünya İnovasyon Forumu Elçisi

Ahmet Usta - 21 Şubat 2019

Dünya İnovasyon Forumu Elçisi ve Crypto Valley Association Üyesi Engin Çağlar, Bankalararası Kart Merkezi ve FinTech İstanbul tarafından ortaklaşa düzenlenen…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.