MIT ve Stanford liderliğinde blockchain tabanlı ödeme sistemi geliştiriliyor

25 Ocak 2019
68 Görüntüleme

MIT ve Stanford liderliğinde yedi üniversite, ölçeklenebilirlik, gizlilik, güvenlik ve performans sorunlarını çözecek ve saniyede 10.000 işlem gerçekleştirebilecek blockchain tabanlı bir ödeme sistemi oluşturmak için işbirliği yapıyor.

Yedi büyük üniversite, blockchain teknolojisinin ölçeklenebilirliği ve performans sorunlarını çözen dijital bir para birimi ağı geliştirmek için birlikte çalışıyor. İsviçre merkezli kar amacı gütmeyen bir kuruluş tarafından finanse edilen Unit-e adlı kripto para uygulamasının ve Blockchain’e dayalı ödeme sisteminin bu yılın ikinci yarısında hayata geçmesi bekleniyor.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), Stanford Üniversitesi, Carnegie Mellon Üniversitesi ve California Üniversitesi ve Berkeley, uluslararası ödemeler ile alakalı çözüm sağlamayı hedefleyen bu projenin işbirliği yapan kurumları arasında yer alıyor.

Projenin liderliğini ise İsviçre merkezli Distributed Technology Research Foundation (DTR) bulunuyor.

DTR araştırmacıları, bugüne dek geliştirilen çözüm ile alakalı akademik dergilerde 10 araştırma makalesi yayınlamış durumdalar. Bu makalelerde merkezi olmayan ödeme sistemini Blockchain için “katil uygulama” olarak tanımlıyorlar ve e-posta uygulaması ile TCP/IP benzerliği referans veriliyor.

DTR Vakfı Konsey üyesi ve Unit-e’nin destekçisi Pantera Capital’in ortak yatırım sorumlusu Joey Krug: “Ölçeklenebilirlik eksikliği, kripto para birimi kullanımının benimsenmesini engelliyor ve DTR’nin çığır açan araştırması bunu ele alıyor. Unit-e geliştiricileri bu araştırmayı büyük ölçüde merkezi olmayan finansal uygulamalara fayda sağlayacak bir yapıya dönüştürüyorlar.”

Geliştirilen sistemin detayları ile daha fazla teknik bilgiye yayınlanan akademik makaleden ulaşılabilir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

FinTech İstanbul, FinTech 101 Eğitim Programı 7. Dönem başladı
FinTech 101
10 görüntüleme
FinTech 101
10 görüntüleme

FinTech İstanbul, FinTech 101 Eğitim Programı 7. Dönem başladı

yazar05 - 22 Nisan 2019

FinTech İstanbul tarafından, 2016 yılından bu yana gerçekleştirilen FinTech 101 Eğitim programında 7. dönem başladı. İlk dersle birlikte FinTech İstanbul…

FinTech İstanbul – E-Posta Bülteni – 22 Nisan 2019
Newsletter
12 görüntüleme
Newsletter
12 görüntüleme

FinTech İstanbul – E-Posta Bülteni – 22 Nisan 2019

Ahmet Usta - 22 Nisan 2019

FinTech Ekosisteminden Öne Çıkan Başlıklar Geçen haftanın öne çıkan FinTech içerikleri ile karşınızdayız. BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko yazdı:…

Haftanın Gelişmeleri – 21.04.2019
FinTech
14 görüntüleme
FinTech
14 görüntüleme

Haftanın Gelişmeleri – 21.04.2019

Okan Yıldız - 21 Nisan 2019

Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.