MIT ve Stanford liderliğinde blockchain tabanlı ödeme sistemi geliştiriliyor

25 Ocak 2019
103 Görüntüleme

MIT ve Stanford liderliğinde yedi üniversite, ölçeklenebilirlik, gizlilik, güvenlik ve performans sorunlarını çözecek ve saniyede 10.000 işlem gerçekleştirebilecek blockchain tabanlı bir ödeme sistemi oluşturmak için işbirliği yapıyor.

Yedi büyük üniversite, blockchain teknolojisinin ölçeklenebilirliği ve performans sorunlarını çözen dijital bir para birimi ağı geliştirmek için birlikte çalışıyor. İsviçre merkezli kar amacı gütmeyen bir kuruluş tarafından finanse edilen Unit-e adlı kripto para uygulamasının ve Blockchain’e dayalı ödeme sisteminin bu yılın ikinci yarısında hayata geçmesi bekleniyor.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), Stanford Üniversitesi, Carnegie Mellon Üniversitesi ve California Üniversitesi ve Berkeley, uluslararası ödemeler ile alakalı çözüm sağlamayı hedefleyen bu projenin işbirliği yapan kurumları arasında yer alıyor.

Projenin liderliğini ise İsviçre merkezli Distributed Technology Research Foundation (DTR) bulunuyor.

DTR araştırmacıları, bugüne dek geliştirilen çözüm ile alakalı akademik dergilerde 10 araştırma makalesi yayınlamış durumdalar. Bu makalelerde merkezi olmayan ödeme sistemini Blockchain için “katil uygulama” olarak tanımlıyorlar ve e-posta uygulaması ile TCP/IP benzerliği referans veriliyor.

DTR Vakfı Konsey üyesi ve Unit-e’nin destekçisi Pantera Capital’in ortak yatırım sorumlusu Joey Krug: “Ölçeklenebilirlik eksikliği, kripto para birimi kullanımının benimsenmesini engelliyor ve DTR’nin çığır açan araştırması bunu ele alıyor. Unit-e geliştiricileri bu araştırmayı büyük ölçüde merkezi olmayan finansal uygulamalara fayda sağlayacak bir yapıya dönüştürüyorlar.”

Geliştirilen sistemin detayları ile daha fazla teknik bilgiye yayınlanan akademik makaleden ulaşılabilir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

RegTech ve Uyumluluk Maliyeti
FinTech
10 görüntüleme
FinTech
10 görüntüleme

RegTech ve Uyumluluk Maliyeti

Selim Yazıcı - 16 Temmuz 2019

Aşağıda yayınladığımız yazılar, Özyeğin Üniversitesi, Financial Engineering and Risk Management (FERM) Yüksek Lisans Programında vermiş olduğum Financial Technologies dersinde öğrencilerimin…

ABD’de teknoloji şirketlerine finansal hizmet yasağı gelebilir
Bankacılık
12 görüntüleme
Bankacılık
12 görüntüleme

ABD’de teknoloji şirketlerine finansal hizmet yasağı gelebilir

Tahsin Özyer - 16 Temmuz 2019

Reuters’in gördüğü yasa tasarısının bir kopyasına göre, büyük teknoloji şirketlerinin finansal kurumlar olarak işlev görmesini engelleme veya dijital para birimleri…

FinTech İstanbul – E-Posta Bülteni – 16 Temmuz 2019
Newsletter
13 görüntüleme
Newsletter
13 görüntüleme

FinTech İstanbul – E-Posta Bülteni – 16 Temmuz 2019

Ahmet Usta - 16 Temmuz 2019

FinTech Ekosisteminden Öne Çıkan Başlıklar Geçen haftanın öne çıkan FinTech içerikleri ile karşınızdayız. BKM desteği ile Yeni Raporumuz yayınlandı: Açık…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.