MIT ve Stanford liderliğinde blockchain tabanlı ödeme sistemi geliştiriliyor

25 Ocak 2019
36 Görüntüleme

MIT ve Stanford liderliğinde yedi üniversite, ölçeklenebilirlik, gizlilik, güvenlik ve performans sorunlarını çözecek ve saniyede 10.000 işlem gerçekleştirebilecek blockchain tabanlı bir ödeme sistemi oluşturmak için işbirliği yapıyor.

Yedi büyük üniversite, blockchain teknolojisinin ölçeklenebilirliği ve performans sorunlarını çözen dijital bir para birimi ağı geliştirmek için birlikte çalışıyor. İsviçre merkezli kar amacı gütmeyen bir kuruluş tarafından finanse edilen Unit-e adlı kripto para uygulamasının ve Blockchain’e dayalı ödeme sisteminin bu yılın ikinci yarısında hayata geçmesi bekleniyor.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), Stanford Üniversitesi, Carnegie Mellon Üniversitesi ve California Üniversitesi ve Berkeley, uluslararası ödemeler ile alakalı çözüm sağlamayı hedefleyen bu projenin işbirliği yapan kurumları arasında yer alıyor.

Projenin liderliğini ise İsviçre merkezli Distributed Technology Research Foundation (DTR) bulunuyor.

DTR araştırmacıları, bugüne dek geliştirilen çözüm ile alakalı akademik dergilerde 10 araştırma makalesi yayınlamış durumdalar. Bu makalelerde merkezi olmayan ödeme sistemini Blockchain için “katil uygulama” olarak tanımlıyorlar ve e-posta uygulaması ile TCP/IP benzerliği referans veriliyor.

DTR Vakfı Konsey üyesi ve Unit-e’nin destekçisi Pantera Capital’in ortak yatırım sorumlusu Joey Krug: “Ölçeklenebilirlik eksikliği, kripto para birimi kullanımının benimsenmesini engelliyor ve DTR’nin çığır açan araştırması bunu ele alıyor. Unit-e geliştiricileri bu araştırmayı büyük ölçüde merkezi olmayan finansal uygulamalara fayda sağlayacak bir yapıya dönüştürüyorlar.”

Geliştirilen sistemin detayları ile daha fazla teknik bilgiye yayınlanan akademik makaleden ulaşılabilir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Inclusive FinTech 50 yarışması için başvurular açıldı
FinTech
7 görüntüleme
FinTech
7 görüntüleme

Inclusive FinTech 50 yarışması için başvurular açıldı

yazar05 - 21 Şubat 2019

MetLife Foundation ve Visa'nın desteği ile gerçekleştirilen Inclusive FinTech 50 yarışması için başvurular açıldı. Erken aşama FinTech'lerin başvurularını bekleyen yarışmanın…

2018 yılındaki en aktif FinTech yatırımcıları
FinTech
14 görüntüleme
FinTech
14 görüntüleme

2018 yılındaki en aktif FinTech yatırımcıları

yazar05 - 21 Şubat 2019

2018’de FinTech sektöründe yapılan yatırım anlaşmaları bir önceki yıla kıyasla %15 oranında arttı. Miktarlar %120 oranında artarken 100 milyon doların…

Röportaj: Engin Çağlar, Dünya İnovasyon Forumu Elçisi
Blockchain
14 görüntüleme
Blockchain
14 görüntüleme

Röportaj: Engin Çağlar, Dünya İnovasyon Forumu Elçisi

Ahmet Usta - 21 Şubat 2019

Dünya İnovasyon Forumu Elçisi ve Crypto Valley Association Üyesi Engin Çağlar, Bankalararası Kart Merkezi ve FinTech İstanbul tarafından ortaklaşa düzenlenen…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.