MIT ve Stanford liderliğinde yedi üniversite, ölçeklenebilirlik, gizlilik, güvenlik ve performans sorunlarını çözecek ve saniyede 10.000 işlem gerçekleştirebilecek blockchain tabanlı bir ödeme sistemi oluşturmak için işbirliği yapıyor.

Yedi büyük üniversite, blockchain teknolojisinin ölçeklenebilirliği ve performans sorunlarını çözen dijital bir para birimi ağı geliştirmek için birlikte çalışıyor. İsviçre merkezli kar amacı gütmeyen bir kuruluş tarafından finanse edilen Unit-e adlı kripto para uygulamasının ve Blockchain’e dayalı ödeme sisteminin bu yılın ikinci yarısında hayata geçmesi bekleniyor.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), Stanford Üniversitesi, Carnegie Mellon Üniversitesi ve California Üniversitesi ve Berkeley, uluslararası ödemeler ile alakalı çözüm sağlamayı hedefleyen bu projenin işbirliği yapan kurumları arasında yer alıyor.

Projenin liderliğini ise İsviçre merkezli Distributed Technology Research Foundation (DTR) bulunuyor.

DTR araştırmacıları, bugüne dek geliştirilen çözüm ile alakalı akademik dergilerde 10 araştırma makalesi yayınlamış durumdalar. Bu makalelerde merkezi olmayan ödeme sistemini Blockchain için “katil uygulama” olarak tanımlıyorlar ve e-posta uygulaması ile TCP/IP benzerliği referans veriliyor.

DTR Vakfı Konsey üyesi ve Unit-e’nin destekçisi Pantera Capital’in ortak yatırım sorumlusu Joey Krug: “Ölçeklenebilirlik eksikliği, kripto para birimi kullanımının benimsenmesini engelliyor ve DTR’nin çığır açan araştırması bunu ele alıyor. Unit-e geliştiricileri bu araştırmayı büyük ölçüde merkezi olmayan finansal uygulamalara fayda sağlayacak bir yapıya dönüştürüyorlar.”

Geliştirilen sistemin detayları ile daha fazla teknik bilgiye yayınlanan akademik makaleden ulaşılabilir.