Davos’ta “Blockchain ve Yapay Zeka” paneli

28 Ocak 2019
41 Görüntüleme

Engin Çağlar Davos’ta “Blockchain ve Yapay Zeka” panelinde bu teknolojilerin iş dünyasına ve Birleşmiş Millletler Sürdürülebilir Kalkınma hedeflerine nasıl hizmet edeceğini anlattı.

FintechIstanbul‘da da yazıları yayınlanan Engin Çağlar, İsviçre’nin Zug kentinde blockchain konusunda çalışmalar yapıyor. FinTech İstanbul’u da temsil ederek Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’na katılan Engin Çağlar, forum kapsamında kripto paralar ve blockchain teknolojilerinin geleceğinin tartışıldığı CryptoMountain etkinliğinde gerçekleştirilen “What is Next: Blockchain and AI” oturumunda bir konuşma yaptı.

Çağlar, düzenlenen oturumda kripto para ve blockchain teknolojilerinin iş dünyasına ve Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma  Hedefleri’ne  nasıl hizmet edeceği  ve bundan sonraki adımların neler olacağı konusundaki görüşlerini paylaştı.

Çağlar ile birlikte, İsviçre’deki En Etkin 100 Finans Lideri arasında yer alan Johann Gevers, ve Birleşmiş Milletler Blockchain For Impact platformu üyesi Susan Oh’un da konuşmacı olarak katıldığı oturumda sunumların ardından bir panel düzenlendi.

Engin Çağlar konuşmasında teknolojinin geleceği ve bu teknolojilerin iş dünyası ve kalkınma hedeflerine katkılarını üç ana başlıkta özetledi:

  • Perakende sektöründeki yapay zeka uygulamalarının endüstriyel üretim, otomasyon ve sensor teknolojilerine etkileri,
  • Yapay zeka ve blockchain kullanımının yeni iş ve gelir modelleri oluşturma potansiyeli,
  • Blockchain teknolojisinin olgunlaşma sürecinde sonraki adımlar

Toplantının konuşmacılarından Johann Gevers, yaptığı sunumda dünyadaki kimlik sistemlerinin sorunları ve blockchain’i neden geleceğin kimlik sistemi olarak gördüğünü açıkladı. Crypto Valley’in kurucusu olan Johann Gevers kendi girişimi olan Monetas firması, ve yöneticiliğini yaptığı TEZOS projesi ile tanınıyor.

Birleşmiş Milletler Blockchain For Impact platformu üyesi ve MKR firması CEO’su Susan Oh ise üzerinde çalıştıkları yapay zeka projesi ile ilgili bilgiler verdi. Her yıl yüzmilyonlarca dolarlık ilacın kullanılamadan atılmak zorunda kaldığını ve bir yapay zeka ve blockchain projesi ile bu ilaçların gelişmekte olan ülkelerdeki ihtiyaç sahibi olan kişilere dağıtılabilmesinin mümkün olabileceğini söyledi.

Sunumların ardından Engin Çağlar  yaptığı açıklamada blockchain teknolojilerinin dünyaya en önemli katkılarından bir tanesinin de disiplinler-arası yapısı ile “blockchain ekosistemleri” olduğunu belirtti. Başlangıcından itibaren yazılım, hukuk, matematik, siber güvenlik, finans, lojistik gibi farklı disiplinlerden uzmanların bir araya geldiği  bu yapıların blockchain dışındaki alanlarda da gelişmeleri hızlandırdığının altını çizdi.

Ayrıca, “geleceğin rekabetinin ekosistemler ve iş modelleri arasında olacağını, firmaların, kuruluşlarınının hatta ülkelerin “blockchain ekosistemleri” gibi güçlü disiplinler-arası ekosistemler oluşturma konusuna çok daha fazla önem verdiğini” vurguladı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Inclusive FinTech 50 yarışması için başvurular açıldı
FinTech
5 görüntüleme
FinTech
5 görüntüleme

Inclusive FinTech 50 yarışması için başvurular açıldı

yazar05 - 21 Şubat 2019

MetLife Foundation ve Visa'nın desteği ile gerçekleştirilen Inclusive FinTech 50 yarışması için başvurular açıldı. Erken aşama FinTech'lerin başvurularını bekleyen yarışmanın…

2018 yılındaki en aktif FinTech yatırımcıları
FinTech
13 görüntüleme
FinTech
13 görüntüleme

2018 yılındaki en aktif FinTech yatırımcıları

yazar05 - 21 Şubat 2019

2018’de FinTech sektöründe yapılan yatırım anlaşmaları bir önceki yıla kıyasla %15 oranında arttı. Miktarlar %120 oranında artarken 100 milyon doların…

Röportaj: Engin Çağlar, Dünya İnovasyon Forumu Elçisi
Blockchain
14 görüntüleme
Blockchain
14 görüntüleme

Röportaj: Engin Çağlar, Dünya İnovasyon Forumu Elçisi

Ahmet Usta - 21 Şubat 2019

Dünya İnovasyon Forumu Elçisi ve Crypto Valley Association Üyesi Engin Çağlar, Bankalararası Kart Merkezi ve FinTech İstanbul tarafından ortaklaşa düzenlenen…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.