PayPal ve Mastercard yöneticileri Dünya Ekonomik Forumu’ndaki panelde fintech’ler ve bankalar arasındaki ortaklıkların yararına değindi. 

Ödeme dünyasının iki devi, bu sektöre girecek teknoloji şirketlerinin büyük bankalarla iş birliği yapma konusunda herhangi bir tereddüt yaşamaması gerektiğini, bu ortaklıkların güveni artıracağını ve şirketlerin yenilikçi kullanıcı deneyimi sunmasına imkan sağlayabileceğini vurguluyor.

PayPal COO’su Bill Ready bazı FinTech firmalarının “bizim kazanmamız için bankaların kaybetmesi gerekiyor” şeklinde düşünmesini kınadı . Ready, bankalarla iş birliği yapmanın tüm ekosistemi büyüteceğini ve iş akışlarını hızlandıracağını sözlerine ekledi.

Mastercard Başkan Yardımcısı Ann Cairns ise Mastercard’ın Apple Pay’e verdiği desteği örnek göstererek bu tür ortaklıkların kolay bir şekilde insanların güvenebileceği bir şey yaratmaya önayak olacağına dikkat çekti.

FinTech şirketleri ile bankalar arasındaki ortaklıklar iki taraf için de faydalı olabiliyor. Teknoloji ve FinTech şirketlerinin geleneksel bankacılık ürünlerine göre çok daha çekici alternatifler sunduğu biliniyor. İlk bakışta bu, bankalar için bir tehditmiş gibi algılansa da birçok kullanıcının üçüncü parti bir yazılım kullanmaktansa kendi bankalarının ürününü kullanma eğiliminde olması iki taraf arasında yapılacak olan bir ortaklıkların oldukça faydalı olabileceğini gösteriyor.

Teknoloji şirketlerinin bankalar ile yapacakları ortaklıklar düşük maliyetli ve tamamlayıcı olmasından dolayı da tercih edilebilir. Örnek verecek olursak; HSBC 2015 ile 2017 yılları arasında yapay zeka ve diğer dijital yetkinliklerini geliştirebilmek için 2.3 milyar dolar değerinde yatırım gerçekleştirdi. JPMorgan Chase’in teknolojiye ayırdığı yıllık bütçe ise 10.8 milyar dolar. Hal böyle olunca bankaların teknolojilerini ilerletmek için yenilikçi teknoloji alternatifleriyle dikkatleri üzerine FinTech’lere yönelmesi çok da az maliyetli olacaktır.