PayPal ve Mastercard, FinTech’ler ve bankaları ortaklığa teşvik ediyor

28 Ocak 2019
61 Görüntüleme

PayPal ve Mastercard yöneticileri Dünya Ekonomik Forumu’ndaki panelde fintech’ler ve bankalar arasındaki ortaklıkların yararına değindi. 

Ödeme dünyasının iki devi, bu sektöre girecek teknoloji şirketlerinin büyük bankalarla iş birliği yapma konusunda herhangi bir tereddüt yaşamaması gerektiğini, bu ortaklıkların güveni artıracağını ve şirketlerin yenilikçi kullanıcı deneyimi sunmasına imkan sağlayabileceğini vurguluyor.

PayPal COO’su Bill Ready bazı FinTech firmalarının “bizim kazanmamız için bankaların kaybetmesi gerekiyor” şeklinde düşünmesini kınadı . Ready, bankalarla iş birliği yapmanın tüm ekosistemi büyüteceğini ve iş akışlarını hızlandıracağını sözlerine ekledi.

Mastercard Başkan Yardımcısı Ann Cairns ise Mastercard’ın Apple Pay’e verdiği desteği örnek göstererek bu tür ortaklıkların kolay bir şekilde insanların güvenebileceği bir şey yaratmaya önayak olacağına dikkat çekti.

FinTech şirketleri ile bankalar arasındaki ortaklıklar iki taraf için de faydalı olabiliyor. Teknoloji ve FinTech şirketlerinin geleneksel bankacılık ürünlerine göre çok daha çekici alternatifler sunduğu biliniyor. İlk bakışta bu, bankalar için bir tehditmiş gibi algılansa da birçok kullanıcının üçüncü parti bir yazılım kullanmaktansa kendi bankalarının ürününü kullanma eğiliminde olması iki taraf arasında yapılacak olan bir ortaklıkların oldukça faydalı olabileceğini gösteriyor.

Teknoloji şirketlerinin bankalar ile yapacakları ortaklıklar düşük maliyetli ve tamamlayıcı olmasından dolayı da tercih edilebilir. Örnek verecek olursak; HSBC 2015 ile 2017 yılları arasında yapay zeka ve diğer dijital yetkinliklerini geliştirebilmek için 2.3 milyar dolar değerinde yatırım gerçekleştirdi. JPMorgan Chase’in teknolojiye ayırdığı yıllık bütçe ise 10.8 milyar dolar. Hal böyle olunca bankaların teknolojilerini ilerletmek için yenilikçi teknoloji alternatifleriyle dikkatleri üzerine FinTech’lere yönelmesi çok da az maliyetli olacaktır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Inclusive FinTech 50 yarışması için başvurular açıldı
FinTech
5 görüntüleme
FinTech
5 görüntüleme

Inclusive FinTech 50 yarışması için başvurular açıldı

yazar05 - 21 Şubat 2019

MetLife Foundation ve Visa'nın desteği ile gerçekleştirilen Inclusive FinTech 50 yarışması için başvurular açıldı. Erken aşama FinTech'lerin başvurularını bekleyen yarışmanın…

2018 yılındaki en aktif FinTech yatırımcıları
FinTech
14 görüntüleme
FinTech
14 görüntüleme

2018 yılındaki en aktif FinTech yatırımcıları

yazar05 - 21 Şubat 2019

2018’de FinTech sektöründe yapılan yatırım anlaşmaları bir önceki yıla kıyasla %15 oranında arttı. Miktarlar %120 oranında artarken 100 milyon doların…

Röportaj: Engin Çağlar, Dünya İnovasyon Forumu Elçisi
Blockchain
14 görüntüleme
Blockchain
14 görüntüleme

Röportaj: Engin Çağlar, Dünya İnovasyon Forumu Elçisi

Ahmet Usta - 21 Şubat 2019

Dünya İnovasyon Forumu Elçisi ve Crypto Valley Association Üyesi Engin Çağlar, Bankalararası Kart Merkezi ve FinTech İstanbul tarafından ortaklaşa düzenlenen…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.