Alipay ve WeChat gibi ödeme uygulamaları Çin’deki günlük hayatı değiştirdi ancak Batı ülkelerindeki ödeme piyasasında aynı devrimi görmek zor. Martin Chorzempa bu konuya yönelik gözlemlerini aktarıyor.

Ant Financial’ın Alipay‘i ve Tencent’in WeChat‘i birçok insanın finansal hayatları üzerinde değişikliklere yol açtı. Bu uygulamalar, yarım milyar Çinlinin kiraları, yatırımları, kredi skorları, seyahat rezervasyonları ve çeşitli ödemeleri için vazgeçilmezi oldu.

ABD’de ise insanlar yoğun bir şekilde plastik kartlar kullanmaya devam ediyor ve her yıl milyarlarca kağıt çek yazılıyor. Google Wallet 2011 yılında piyasaya sürülmüştü. Bu da Alipay’in dijital cüzdanını piyasaya sürmesinden 2 yıl önce demek oluyor; ancak Google Wallet  yeteri kadar ilgi görmedi ve kullanılmadı. Google Wallet’tan 1 yıl sonra ise Apple Pay piyasaya çıktı ancak o da perakendecilerle anlaşma konusunda birtakım sıkıntılar yaşadı ve henüz Alipay ve WeChat kadar kullanılabilir olamadı.

Peki birtakım avantajlara rağmen Batı, Çin modeleni benimsemekten birkaç yıl uzakta mı? Muhtemelen değil. İşte nedenleri.

1- Çin ödeme devrimi için yeterli olgunluğa ulaştı çünkü alternatifi yoktu

2004 yılında Alipay basit bir ödeme seçeneğini piyasaya sunduğunda Çin finans piyasası oldukça düşük bir teknolojiye sahipti. Hantal devlet bankaları kötü krediler nedeniyle neredeyse iflas etmişti ve ortalamanın altındaki tüketicilere çok az değer veriyordu. İnsanlar banka kuyruklarına girip faturalarını ödemek için saatlerce sıra bekliyordu. O zamanlar ABD’de vatandaşların yaklaşık %65’inin internet erişimi varken Çin’de bu oran %7.3 seviyesindeydi.

Yani yeni bir çözüm ortaya çıktığında önüne geçebilecek herhangi bir eski bir sistem yoktu. ABD ile kıyaslayacak olursak geleneksel finans şirketleri krediler, ödemeler ve yatırımlar için her zaman daha uygun seçenekler sunuyordu. ABD’de hangi FinTech girişimi ödemeler dünyasına girmeye kalksa karşısında Visa ve Mastercard gibi köklü firmaları bulacaktı.

2- Çin’deki FinTech inovasyonları diğer ülkeler için ‘yeni’ değil

Çin’in FinTech inovasyonu olarak adlandırdığı şeyler aslında başka ülkelerde vaktinde kullanılmış teknolojilerin başarılı birer uygulamasıydı. Örnek verecek olursak; QR kodları Japonya’da tedarik zinciri için 1994 yılında kullanılmaya başlanmıştı. Emanet benzeri hizmetler uzun süredir eBay’de var ve Alipay daha QR kodlarıyla ödeme desteklemiyorken PayPal birçok ödeme seçeneği sunuyordu.

3- Çin’in sistemi bir gizlilik kabusu

Verilerinizi kolay bir şekilde tek bir uygulamayla paylaşmak ödeme platformlarına büyük bir güç verdiği gibi hackerlar için de bulunmaz nimet olabiliyor. Daha önce tek bir firmaya farklı hesaplar için koşulsuz güvenmenin sıkıntılı olabileceğini Facebook’ta gördük.

Benzer bir sıkıntı Ant Financial ve Tencent için de geçerli olabilir. Bu şirketler ABD’dekilere kıyasla kullanıcıların çok daha fazla hassas bilgisini depolayıp kontrol edebiliyor. Bu bilgiler müşteri aleyhine rahatlıkla kullanılabilir.

4- Çin FinTech sektörü devlet tarafından büyük destek görüyor

Çin hükümeti teknoloji devlerine ABD’nin sunduğundan çok daha fazla kolaylık sunuyor. Örnek verecek olursak; Çin online ödeme pazarını yıllarca neredeyse hiç kontrol etmedi ve merkez bankası, herhangi bir teknoloji şirketinin bu alana girebilmesi için destek vereceğini açıkça belirtti. Böylece finansal lisansı olan herhangi bir şirket kolaylıkla bu piyasada faaliyet gösterebildi.

ABD’deki yasal düzenleyiciler ise tam tersi bir yaklaşım sergiliyor. Genelde FinTech girişimlerinin ilk başta tamamen kitabına uygun bir şekilde hareket etmelerini istiyorlar ve bununla birlikte uygulamalar konusunda da her zaman için net olmuyorlar. Örneğin PayPal’ın zamanında para vericisi lisansı alması için eyaletten eyalete dolaşması gerekiyordu. Ayrıca ABD’de farklı sektörlerde faaliyet gösteren firmaların da ödemeler dünyasına adım atması kolay değildi. Mesela Google bir banka açmak istese ABD’deki yasal düzenleyiciler şirketi, arama ve reklamcılık gibi asıl faaliyetlerinden ayırmak istiyor.

5- Uygulama bazlı ekonomi kırsal kesimi eliyor

Eğer Çin’de bir yabancı, turist, kırsal kesimden gelen biri ya da yaşlıysanız ve nakitle işlem yapmak istiyorsanız, bu FinTech rüzgarı sizi toplumun dışına itebiliyor. Uygulama bazlı ekonominin çok yaygın olduğu Çin’de nakit pek hoş karşılanmıyor. Bu da özellikle yaşlılar ve kırsal kesimi yabancılaştıran bir etken olarak dikkat çekiyor.

Çin’in ödeme piyasasında uyguladığı politikalar özellikle kolaylığı açısından oldukça çekici geliyor ancak yine de tartışmalı birkaç konu nedeniyle Batı bu modeli uygulayabilse bile taklit etmek istemeyebilir.