FinTech için küresel bir çerçeve tasarlamak

1 Şubat 2019
109 Görüntüleme

Ekonomi ve Dış Politika AraştırmaMerkezi (EDAM) CEO’su Ussal Şahbaz, Hindistan’da düzenlenen ve G20 liderlerine uzun vadeli gündem oluşturan Think 20 toplantısında G20 ve FinTech konusunda bir konuşma gerçekleştirdi.

Şahbaz’ın gerçekleştirdiği konuşma ile alakalı aynı zamanda kaleme aldığı makalesi Hindistan Uluslararası İlişkiler Konseyi web sitesinde yayınladı. İlgili makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.

FinTech için küresel bir çerçeve tasarlamak

Küresel teknoloji devlerinin, finansal hizmetler sektöründe sürekli büyümekte olan birer aracı haline gelmesi, FinTech kavramının G20 bünyesinde ele alınmasını gerektiren bir durum oluşturmuştur. Bu durum yasal risklere ve zorluklara sebep vermektedir. Bu sebeple Gateway House tarafından 28 Ocak 2019’da düzenlenen resmi Think 20 konferansında gerçekleşen FinTech paneli için daha iyi bir zamanlama olamazdı.

Finansal teknolojinin iki boyutu vardır: FinTech ve TechFin. FinTech tanım olarak “geleneksel bankacılık faaliyetlerini gerçekleştirmek için ileri teknolojileri kullanan banka dışı bir kurum” anlamına gelir. Bunlar genellikle finansal hizmetler endüstrisindeki tüketici odaklı kurulan girişimlerdir. TechFin ise finansal olmayan bir alandaki tüketici odaklı faaliyet gösteren ve bu hizmetler çerçevesinde tüketici verilerini toplayan ve daha sonra finansal hizmetler sunmak için aynı verileri kullanan bir teknoloji şirketi anlamına gelir.

FinTech’ler finansal aracılardır, TechFin’ler ise veri aracılarıdır. TechFin’lere örnek olarak; ABD merkezli Apple, Amazon, Microsoft, Google, Facebook, Uber ve Çin merkezli Alibaba, Tencent ve Baidu gibi Unicorn’lar örnek gösterilebilir. Alibaba’nın finansal hizmetler kolu Ant Financial, şirketinin e-ticaret verilerine dayanarak, 2018 yılında Unilever veya Pepsi ile aynı düzeyde olmak üzere, 150 milyar dolar değere ulaşmıştır.

Bununla birlikte küresel finansal sisteminin bel kemiği hala geleneksel bankalardır. Bankaların faaliyet gösterdiği önemli bir ilke “bölgesellik” dir. Birçok bankanın sınır ötesi yatırımları olmasına rağmen, ulusal birimlerin her biri yerel olarak düzenlenmektedir. Bankalar, parasal ve makro ihtiyati politika oluşturmanın gerçekleştirildiği başlıca araçlardır.

Telif hakları gereği yazının tamamına FinTech İstanbul’da yer veremiyoruz. Yazının tamamını okumak isteyenler orjinal makalye buradan ulaşabilirler.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Amazon’dan Hindistan’daki dijital ödeme koluna yatırım
FinTech
4 görüntüleme
FinTech
4 görüntüleme

Amazon’dan Hindistan’daki dijital ödeme koluna yatırım

Tahsin Özyer - 24 Haziran 2019

E-ticaret devi Amazon, Hindistan'daki dijital ödeme kolu Amazon Pay'e yönelik yaklaşık 60,5 milyon dolar yatırım yapacak. Bu yatırım, şirketin Hindistan'da…

Google Pay, PayPal ile entegrasyonunu genişletiyor
FinTech
17 görüntüleme
FinTech
17 görüntüleme

Google Pay, PayPal ile entegrasyonunu genişletiyor

Tahsin Özyer - 24 Haziran 2019

Google Pay, çevrimiçi tüccarlar için PayPal ile entegrasyonunu genişlettiğini açıkladı. TechCrunch'ın haberine göre bu entegrasyonla birlikte hal hazırda sitelerinde Google…

Çevrimiçi ödeme dünyasında bir kahraman: 3D Secure 2.0
FinTech
17 görüntüleme
FinTech
17 görüntüleme

Çevrimiçi ödeme dünyasında bir kahraman: 3D Secure 2.0

Tahsin Özyer - 24 Haziran 2019

Finartz, Medium'da 3D ödemenin ne olduğunu, neden ortaya çıktığını ve 3D Secure 2.0'ı anlatan bir makale yayınladı. Okuyucularımıza aktarıyoruz. Çevrimiçi…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.