FinTech için küresel bir çerçeve tasarlamak

1 Şubat 2019
37 Görüntüleme

Ekonomi ve Dış Politika AraştırmaMerkezi (EDAM) CEO’su Ussal Şahbaz, Hindistan’da düzenlenen ve G20 liderlerine uzun vadeli gündem oluşturan Think 20 toplantısında G20 ve FinTech konusunda bir konuşma gerçekleştirdi.

Şahbaz’ın gerçekleştirdiği konuşma ile alakalı aynı zamanda kaleme aldığı makalesi Hindistan Uluslararası İlişkiler Konseyi web sitesinde yayınladı. İlgili makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.

FinTech için küresel bir çerçeve tasarlamak

Küresel teknoloji devlerinin, finansal hizmetler sektöründe sürekli büyümekte olan birer aracı haline gelmesi, FinTech kavramının G20 bünyesinde ele alınmasını gerektiren bir durum oluşturmuştur. Bu durum yasal risklere ve zorluklara sebep vermektedir. Bu sebeple Gateway House tarafından 28 Ocak 2019’da düzenlenen resmi Think 20 konferansında gerçekleşen FinTech paneli için daha iyi bir zamanlama olamazdı.

Finansal teknolojinin iki boyutu vardır: FinTech ve TechFin. FinTech tanım olarak “geleneksel bankacılık faaliyetlerini gerçekleştirmek için ileri teknolojileri kullanan banka dışı bir kurum” anlamına gelir. Bunlar genellikle finansal hizmetler endüstrisindeki tüketici odaklı kurulan girişimlerdir. TechFin ise finansal olmayan bir alandaki tüketici odaklı faaliyet gösteren ve bu hizmetler çerçevesinde tüketici verilerini toplayan ve daha sonra finansal hizmetler sunmak için aynı verileri kullanan bir teknoloji şirketi anlamına gelir.

FinTech’ler finansal aracılardır, TechFin’ler ise veri aracılarıdır. TechFin’lere örnek olarak; ABD merkezli Apple, Amazon, Microsoft, Google, Facebook, Uber ve Çin merkezli Alibaba, Tencent ve Baidu gibi Unicorn’lar örnek gösterilebilir. Alibaba’nın finansal hizmetler kolu Ant Financial, şirketinin e-ticaret verilerine dayanarak, 2018 yılında Unilever veya Pepsi ile aynı düzeyde olmak üzere, 150 milyar dolar değere ulaşmıştır.

Bununla birlikte küresel finansal sisteminin bel kemiği hala geleneksel bankalardır. Bankaların faaliyet gösterdiği önemli bir ilke “bölgesellik” dir. Birçok bankanın sınır ötesi yatırımları olmasına rağmen, ulusal birimlerin her biri yerel olarak düzenlenmektedir. Bankalar, parasal ve makro ihtiyati politika oluşturmanın gerçekleştirildiği başlıca araçlardır.

Telif hakları gereği yazının tamamına FinTech İstanbul’da yer veremiyoruz. Yazının tamamını okumak isteyenler orjinal makalye buradan ulaşabilirler.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Inclusive FinTech 50 yarışması için başvurular açıldı
FinTech
5 görüntüleme
FinTech
5 görüntüleme

Inclusive FinTech 50 yarışması için başvurular açıldı

yazar05 - 21 Şubat 2019

MetLife Foundation ve Visa'nın desteği ile gerçekleştirilen Inclusive FinTech 50 yarışması için başvurular açıldı. Erken aşama FinTech'lerin başvurularını bekleyen yarışmanın…

2018 yılındaki en aktif FinTech yatırımcıları
FinTech
14 görüntüleme
FinTech
14 görüntüleme

2018 yılındaki en aktif FinTech yatırımcıları

yazar05 - 21 Şubat 2019

2018’de FinTech sektöründe yapılan yatırım anlaşmaları bir önceki yıla kıyasla %15 oranında arttı. Miktarlar %120 oranında artarken 100 milyon doların…

Röportaj: Engin Çağlar, Dünya İnovasyon Forumu Elçisi
Blockchain
14 görüntüleme
Blockchain
14 görüntüleme

Röportaj: Engin Çağlar, Dünya İnovasyon Forumu Elçisi

Ahmet Usta - 21 Şubat 2019

Dünya İnovasyon Forumu Elçisi ve Crypto Valley Association Üyesi Engin Çağlar, Bankalararası Kart Merkezi ve FinTech İstanbul tarafından ortaklaşa düzenlenen…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.