Online ödeme hizmeti sunan Stripe, son olarak Tiger Global Management’tan aldığı 100 milyon dolar değerinde yatırımla 22.5 milyar dolar değerlemeye ulaştı.

2010’da İrlandalı kardeşler Patrick ve John Collison tarafından kurulan Silikon Vadisi merkezli girişim Stripe, online satıcıların kartlı ödemelerini kolaylaştırma hizmeti sunarak multi-milyar dolarlık bir şirket haline geldi.

Şirketin müşteri listesi de bir hayli etkileyici. Son olarak bu listeye Google ve Uber gibi devler de eklendi. Son zamanlarda hizmetleri dallanıp budaklanan Stripe, online mağazaların fiziksel satışlara geçebilmesini kolaylaştırmak için bir POS paketi hizmeti vermeye de başladı. Bununla birlikte denedikleri nakit avans hizmetiyle PayPal ve Sqaure gibi şirketlerle de rekabet etmeye hazırlanıyor.

Şirketi sözcüsünün CNBC’ye yaptığı açıklama ise şöyle: “Stripe uluslararası arenada hızlı bir şekilde büyürken platformumuzu, ihraç, sahtekarlık önleme, terminal gibi özelliklerle fiziksel mağazalarda satış yapmayı kolaylaştırarak genişletiyoruz. Yeni yatırımlar bizleri bu alanda daha verimli bir şekilde çalışmamız için teşvik ediyor.