Türkiye’deki kripto para kullanıcılarına özel çözümler sunan Londra merkezli kripto para borsası Gobaba, Türkiye’de faaliyet gösteren kripto para borsaları arasından Estonya Finans İstihbaratı Birimi’nden (FIA) lisans alan ilk kuruluş oldu.

Gobaba, 5 Şubat 2019 tarihinden itibaren, Estonya devletinin sağladığı iki farklı lisans tipi olan “dijital para birimi cüzdanı” ve “dijital para birimini fiat para birimine çevirme” lisansları altında faaliyet göstermeye hak kazandı.

Gobaba, bu iki lisans ile bireysel ve kurumsal kullanıcılar için güven verici bir unsur olarak, müşteri fonu güvenliği, kara para aklamanın önlenmesi ve müşteri kimlik doğrulaması konularında, Estonya’da kayıtlı bütün kripto para kuruluşları gibi hem yerel yasalara hem de Avrupa Birliği yasalarına tabi olacak.

Gobaba’nın Estonya Finans İstihbarat Birimi’nden (Estonian Financial Intelligence Unit) aldığı iki farklı lisansın tam açıklamaları şu şekilde:

1. Bir sanal (dijital) para birimini bir fiat para birimine dönüştürme servisi sağlayıcısı: Bu lisans fiat-kripto, kripto-fiat, kripto-kripto çevirmeye izin verir.

2. Sanal (dijital) para birimi cüzdan servisi sağlayıcısı: Bu lisans, kullanıcılar için anahtar (key) üretilen ya da kullanıcıların şifrelenmiş anahtarlarının (encrypted keys) saklandığı platformlarda sanal paraları saklama, depolama ve transfer etme amacı ile cüzdan (sıcak ya da soğuk) hizmeti sağlamaya izin verir. Bu hizmet, sanal para birimlerine erişmek için gerekli olan kimlik bilgilerine ait hizmetlerin sunulması anlamına gelir.

Diğer Avrupa ülkelerine kıyasla, vatandaşlık işlerinin yönetiminde blockchain teknolojisinden yüksek oranda faydalanan Estonya, 2008 yılında vatandaşlık bilgilerini blockchain’in bu alandaki ilk örneklerinden biri sayılan bir sistem ile saklamaya başlamıştı. 2016 yılında sağlık sisteminde köklü bir değişikliğe giderek bütün vatandaşlarının tıbbi geçmişini blockchain teknolojisinden faydalanarak kayıt altına alan Estonya, aynı zamanda “e-vatandaşlık” uygulamasına geçmişti.