AB Parlamentosu, euro bölgesinde olan ve olmayan bankalar yapılacak sınır ötesi ödemelerin ücretini düşürecek yeni kararlar aldı.

Büyük bir çoğunlukla kabul edilen kurallar sınır ötesi ödemeler gerçekleştiren kişiler ve işletmeler için büyük önem taşıyor.

Yeni kararlara göre artık sınır ötesi ödemelerde kesilen ücretler düşecek. Bununla da sınırlı kalmayıp tüketiciler yaptıkları her işlem sonrası kesilecek olan yerel para birimi ve mevcut hesaplarının durumu hakkında bilgilendirilecekler.

Tüketiciler transfer yaparken para birimi dönüştürme işlemlerine dair de mobil ya da web bankacılık uygulamaları üzerinden kısa mesaj ve e-mail yoluyla bilgilendirilecek.

Bu bilgilendirmeler tüketiciye bankalar tarafından ücretsiz olarak yapılacak. Ayrıca bankalar, işlem gerçekleşmeden önce para birimi dönüştürme ücreti hakkında tüketicileri bilgilendirmek zorunda olacak.

Kurul sözcüsü Eva Maydell’in konuya yönelik yaptığı açıklama ise şöyle: “Euro bölgesi dışında yaşayan 150 milyon AB vatandaşı ve faaliyetlerini sürdüren 6 milyon işletme Euro bölgesindekilere kıyasla çok daha yüksek işlem ücreti ödüyorlar. Yeni kararlarla birlikte artık böyle bir şey olmayacak ve tüm Avrupalılar işlemler için daha az ücret ödeyecekler. Böylelikle yıllık 1 milyar Euro tasarruf edilmesi bekleniyor.