Allianz X InsurTech’ler için yatırım bütçesini artırdı

22 Şubat 2019
87 Görüntüleme

Allianz Group’un dijital yatırım birimi olan Allianz X, sigorta ve varlık yönetimi ile ilgili olan dijital şirketlere yönelik yatırım bütçesini 1 milyar dolara yükseltti.

Allianz X’in günümüzde sigorta ile ilişkili dijital işletmelere yönelik 15’ten fazla direkt yatırımı bulunuyor. Son yatırımları arasından dikkat çekeni ise BIMA şirketine yaptıkları yatırım olmuştu. BIMA, Afrika, Asya ve Latin Amerika’daki düşük gelirli müşteriler için mobil üzerinden bir sigorta hizmeti veriyordu. Şirket, Allianz X’ten toplam 96.6 milyon dolar yatırım aldı.

Ek olarak Allianz X, Şubat 2018’de Kansas City merkezli çalışma sermayesi pazarı C2FO’ya 30 milyon dolar ve Nisan 2018’de Güneydoğu Asya merkezli bir mobil platform olan Go-Jek’e 35 milyon dolar yatırım yapmıştı.

Allianz X tüm bunların yanı sıra son zamanlardaki büyümesi ile dikkat çeken N26 şirketinin Seri C yatırım turuna 160 milyon dolarla dahil olurken aralarında Tencent, Peter Thiel’s Valar Ventures, Li Ka-Shing’s Horizons Ventures, Earlybird Venture Capital gibi isimlerin de olduğu Seri D turuna da katılım göstermişti.

Alliazn X yaptığı yatırımlar sonrası o şirketlerin Allianz Group bünyesinde bulunan ya da yatırım yaptıkları diğer şirketlerle küresel çapta ortaklıklara gitmesine sıcak bakıyor. Örnek olarak Go-Jek’in Allianz Endonezya ile olan ortaklığı Go-Jek müşterilerine Allianz’ın kendi sigorta ürünlerini ve hizmetini sundu.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Paylaşım ekonomisi 2025’te 400 milyar dolara ulaşacak
Basın Bülteni
7 görüntüleme
Basın Bülteni
7 görüntüleme

Paylaşım ekonomisi 2025’te 400 milyar dolara ulaşacak

Tahsin Özyer - 22 Mayıs 2019

KPMG'nin hazırladığı 'Mobiliteyi Hızlandırmak' raporuna göre paylaşım ekonomisi 2025 yılında 400 milyar dolarlık hacme ulaşacak. Rapora göre yolcular, gelişen teknoloji…

Birleşik Arap Emirlikleri’nde kartlar, nakite tercih ediliyor
FinTech
9 görüntüleme
FinTech
9 görüntüleme

Birleşik Arap Emirlikleri’nde kartlar, nakite tercih ediliyor

Tahsin Özyer - 22 Mayıs 2019

Visa ve Dubai Ekonomik Kalkınma Departmanı'nın (DED) araştırmasına göre Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki kullanıcılar kartları nakit kullanımına tercih ediyor. Araştırmaya göre…

Analiz: FinTech’in Beş Dönemi (2005 – 2027)
Açık Bankacılık
13 görüntüleme
Açık Bankacılık
13 görüntüleme

Analiz: FinTech’in Beş Dönemi (2005 – 2027)

Ahmet Usta - 21 Mayıs 2019

Küresel FinTech liderlerinden Chris Skinner kişisel bloğu The Finanser’da kaleme aldığı en son makalesinde FinTech kavramının, 2005 yılından itibaren başlayarak…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.