Allianz Group’un dijital yatırım birimi olan Allianz X, sigorta ve varlık yönetimi ile ilgili olan dijital şirketlere yönelik yatırım bütçesini 1 milyar dolara yükseltti.

Allianz X’in günümüzde sigorta ile ilişkili dijital işletmelere yönelik 15’ten fazla direkt yatırımı bulunuyor. Son yatırımları arasından dikkat çekeni ise BIMA şirketine yaptıkları yatırım olmuştu. BIMA, Afrika, Asya ve Latin Amerika’daki düşük gelirli müşteriler için mobil üzerinden bir sigorta hizmeti veriyordu. Şirket, Allianz X’ten toplam 96.6 milyon dolar yatırım aldı.

Ek olarak Allianz X, Şubat 2018’de Kansas City merkezli çalışma sermayesi pazarı C2FO’ya 30 milyon dolar ve Nisan 2018’de Güneydoğu Asya merkezli bir mobil platform olan Go-Jek’e 35 milyon dolar yatırım yapmıştı.

Allianz X tüm bunların yanı sıra son zamanlardaki büyümesi ile dikkat çeken N26 şirketinin Seri C yatırım turuna 160 milyon dolarla dahil olurken aralarında Tencent, Peter Thiel’s Valar Ventures, Li Ka-Shing’s Horizons Ventures, Earlybird Venture Capital gibi isimlerin de olduğu Seri D turuna da katılım göstermişti.

Alliazn X yaptığı yatırımlar sonrası o şirketlerin Allianz Group bünyesinde bulunan ya da yatırım yaptıkları diğer şirketlerle küresel çapta ortaklıklara gitmesine sıcak bakıyor. Örnek olarak Go-Jek’in Allianz Endonezya ile olan ortaklığı Go-Jek müşterilerine Allianz’ın kendi sigorta ürünlerini ve hizmetini sundu.