Güney Kore’nin finansal düzenleyicisi bu yıl, bankalar ve FinTech’ler için bankalararası açık bir ödeme ağı oluşturma planları olduğunu açıkladı.

Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC) haberi, şimdilik yalnızca Korece bir PDF dosyasında yayınladı. Ancak The Korea Herald finansal sistemin ülkenin daha başarılı FinTech firmaları geliştirmesine yardımcı olacağını söyledi.

FSC başkanı Choi Jongku’nun konuya dair açıklamaları ise şöyle: “FinTech, Kore’nin geleceğine liderlik edecek bir endüstridir. Bunu göz önünde bulundurarak açık finansal ödeme ağı altyapımızın Kore’nin FinTech yolculuğu için önemli bir yer teşkil edeceğine inanıyoruz. FinTech ve dijital yeniliği benimseyerek, finans sektörümüzün temellerini değiştirmeli ve ekonomiyi canlandırmalıyız.

Belirli bir zaman çizelgesi yok, ancak düzenleyiciler, bahsi geçen ağı aşamalar halinde getirecektir. FSC bu yıl, yerel bankalarla ortak bir şekilde “açık bankacılık” sistemini başlatacak. Daha sonra ise resmi düzenlemeler ve standartlar belirlenecek. Düzenleyiciler, belirli yasaları karşılayan ve bu ödeme ağına doğrudan erişebilen FinTech oyuncularının ilgili yasaları değiştirebilmesi için Kore Bankası ile birlikte çalışmayı planlıyor.

Güney Kore son zamanlarda FinTech sektörüne yönelik yatırımlarını artıyor. Geçtiğimiz günlerde Seul’ün 2022 yılına kadar blockchain ve FinTech dünyasına 1 milyar dolar yatırım yapacağını öğrenmiştik.