Güney Kore bankalararası ödeme ağı kurmayı planlıyor

26 Şubat 2019
59 Görüntüleme

Güney Kore’nin finansal düzenleyicisi bu yıl, bankalar ve FinTech’ler için bankalararası açık bir ödeme ağı oluşturma planları olduğunu açıkladı.

Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC) haberi, şimdilik yalnızca Korece bir PDF dosyasında yayınladı. Ancak The Korea Herald finansal sistemin ülkenin daha başarılı FinTech firmaları geliştirmesine yardımcı olacağını söyledi.

FSC başkanı Choi Jongku’nun konuya dair açıklamaları ise şöyle: “FinTech, Kore’nin geleceğine liderlik edecek bir endüstridir. Bunu göz önünde bulundurarak açık finansal ödeme ağı altyapımızın Kore’nin FinTech yolculuğu için önemli bir yer teşkil edeceğine inanıyoruz. FinTech ve dijital yeniliği benimseyerek, finans sektörümüzün temellerini değiştirmeli ve ekonomiyi canlandırmalıyız.

Belirli bir zaman çizelgesi yok, ancak düzenleyiciler, bahsi geçen ağı aşamalar halinde getirecektir. FSC bu yıl, yerel bankalarla ortak bir şekilde “açık bankacılık” sistemini başlatacak. Daha sonra ise resmi düzenlemeler ve standartlar belirlenecek. Düzenleyiciler, belirli yasaları karşılayan ve bu ödeme ağına doğrudan erişebilen FinTech oyuncularının ilgili yasaları değiştirebilmesi için Kore Bankası ile birlikte çalışmayı planlıyor.

Güney Kore son zamanlarda FinTech sektörüne yönelik yatırımlarını artıyor. Geçtiğimiz günlerde Seul’ün 2022 yılına kadar blockchain ve FinTech dünyasına 1 milyar dolar yatırım yapacağını öğrenmiştik.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Analiz: FinTech’in Beş Dönemi (2005 – 2027)
Açık Bankacılık
9 görüntüleme
Açık Bankacılık
9 görüntüleme

Analiz: FinTech’in Beş Dönemi (2005 – 2027)

Ahmet Usta - 21 Mayıs 2019

Küresel FinTech liderlerinden Chris Skinner kişisel bloğu The Finanser’da kaleme aldığı en son makalesinde FinTech kavramının, 2005 yılından itibaren başlayarak…

Mastercard Hindistan FinTech sektörüne 1 milyar dolar yatırım yapacak
FinTech
13 görüntüleme
FinTech
13 görüntüleme

Mastercard Hindistan FinTech sektörüne 1 milyar dolar yatırım yapacak

Tahsin Özyer - 21 Mayıs 2019

Küresel ödeme devi Mastercard önümüzdeki 5 sene boyunca Hindistan'daki finansal teknolojilere yönelik 1 milyar dolarlık bir yatırım planladığını açıkladı. Hindistan'da…

Visa Inovasyon Programı ile Türk FinTech’leri yurtdışına açılacak
Basın Bülteni
8 görüntüleme
Basın Bülteni
8 görüntüleme

Visa Inovasyon Programı ile Türk FinTech’leri yurtdışına açılacak

Tahsin Özyer - 20 Mayıs 2019

Türkiye dijital ödeme ekosisteminde inovasyonu desteklemek ve hızlandırmak amacıyla Visa İnovasyon Programı’nı başlatıyor. Hackquarters ortaklığı ile hayata geçen ve 6 ay…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.