JPMorgan Chase, POS Finansmanı alanına giriyor

6 Mart 2019
35 Görüntüleme

Tüketicilerin ödeme anında kredi çekerek ödemeyi taksitlendirmesini sağlayan Point-Of-Sale (POS) Finansman uygulmaları, Türkiye’de uzun yıllardır standart bir hizmet olsa da, JPMorgan Chase gibi dünya devleri bu alana yeni adım atıyor.

Finextra’da yayınlanan bir habere göre JPMorgan hizmet ve ürün ailesini geliştirmek için yenilikçi (kendileri için) FinTech alanlarına adım atıyor. Bunlardana birisi de Point-Of-Sale (POS) Finansmanı.

“My Chase Plan” adı verilen hizmet, 500 dolar ve üstü bedellerde yapılan satışlarda tüketicinin anında kredi kullanmasını ve standart faiz oranları yerine aylık oranlar ile bu ödemeyi taksitlendirmesini sağlıyor. Hizmet kartlı ödeme yapan bankanın mevcut kart kullanıcılarına sunulacak.

2016 yılında dokuz farlı perakende kategorisinde 160 milyon civarındaki POS Finansman başvurusunun yüzde 53’ü onaylanmıştı. Devam eden yıllar içinde Affirm, Blispay, Bread, GreenSky,  Klarna, LoanStar Technologies, PayPal Credit ve Vyze gibi farklı FinTech girişimleri ve şirketleri bu hizmeti sunmaya başladı. Öncelikle FinTech girişimlerinin sunduğu bu hizmet, gördüğü ilgi karşısında, büyük bankalar tarafından da benimsenmeye başlıyor.

Türkiye’de uzun yıllardır çok daha düşük bedeller için sağlanan bu hizmet FinTech ekosisteminin ve girişimlerinin gelişmesi ile birlikte batı ülkelerinde de tüketicilere sunulmaya başlandı.

Bu alanda Türkiye’deki bankacılık sektörünün ulaştığı noktaya gelebilmeleri için edinmeleri gereken tecrübe ve bilgi seviyesine daha uzun bir yol olduğunu söyleyebiliriz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Dünyanın bir numaralı kadın start-up’ı Türkiye’den çıkabilir
FinTech
6 görüntüleme
FinTech
6 görüntüleme

Dünyanın bir numaralı kadın start-up’ı Türkiye’den çıkabilir

yazar05 - 22 Mart 2019

Visa (NYSE: V), start-up’lara yönelik “Visa Everywhere Initiative” yarışmasını bu yıl ilk kezdünya çapında sadece kadın start-up’lara özel gerçekleştiriyor.  2015 yılından bu yana…

AXA Sigorta CEO’su Yavuz Ölken sigorta sektöründeki dijitalleşmeyi anlattı
InsurTech
14 görüntüleme
InsurTech
14 görüntüleme

AXA Sigorta CEO’su Yavuz Ölken sigorta sektöründeki dijitalleşmeyi anlattı

yazar05 - 20 Mart 2019

BloombergHT ekranlarında yayınlanan ve Sefer Yüksel'in sunduğu Finansal Teknoloji Programı'na AXA Sigorta CEO'su Yavuz Ölken konuk oldu. Ölken, sigorta sektöründeki…

Mi Pay, Hindistan’da kullanıma sunuldu
FinTech
12 görüntüleme
FinTech
12 görüntüleme

Mi Pay, Hindistan’da kullanıma sunuldu

yazar05 - 20 Mart 2019

Bir süredir beta testinde olan Xiaomi'nin ödeme hizmeti Mi Pay, Hindistan'da kullanıma sunuldu. UPI (Unified Payments Interface) teknolojisi tabanlı uygulama…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.