JPMorgan Chase, POS Finansmanı alanına giriyor

6 Mart 2019
69 Görüntüleme

Tüketicilerin ödeme anında kredi çekerek ödemeyi taksitlendirmesini sağlayan Point-Of-Sale (POS) Finansman uygulmaları, Türkiye’de uzun yıllardır standart bir hizmet olsa da, JPMorgan Chase gibi dünya devleri bu alana yeni adım atıyor.

Finextra’da yayınlanan bir habere göre JPMorgan hizmet ve ürün ailesini geliştirmek için yenilikçi (kendileri için) FinTech alanlarına adım atıyor. Bunlardana birisi de Point-Of-Sale (POS) Finansmanı.

“My Chase Plan” adı verilen hizmet, 500 dolar ve üstü bedellerde yapılan satışlarda tüketicinin anında kredi kullanmasını ve standart faiz oranları yerine aylık oranlar ile bu ödemeyi taksitlendirmesini sağlıyor. Hizmet kartlı ödeme yapan bankanın mevcut kart kullanıcılarına sunulacak.

2016 yılında dokuz farlı perakende kategorisinde 160 milyon civarındaki POS Finansman başvurusunun yüzde 53’ü onaylanmıştı. Devam eden yıllar içinde Affirm, Blispay, Bread, GreenSky,  Klarna, LoanStar Technologies, PayPal Credit ve Vyze gibi farklı FinTech girişimleri ve şirketleri bu hizmeti sunmaya başladı. Öncelikle FinTech girişimlerinin sunduğu bu hizmet, gördüğü ilgi karşısında, büyük bankalar tarafından da benimsenmeye başlıyor.

Türkiye’de uzun yıllardır çok daha düşük bedeller için sağlanan bu hizmet FinTech ekosisteminin ve girişimlerinin gelişmesi ile birlikte batı ülkelerinde de tüketicilere sunulmaya başlandı.

Bu alanda Türkiye’deki bankacılık sektörünün ulaştığı noktaya gelebilmeleri için edinmeleri gereken tecrübe ve bilgi seviyesine daha uzun bir yol olduğunu söyleyebiliriz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Analiz: FinTech’in Beş Dönemi (2005 – 2027)
Açık Bankacılık
9 görüntüleme
Açık Bankacılık
9 görüntüleme

Analiz: FinTech’in Beş Dönemi (2005 – 2027)

Ahmet Usta - 21 Mayıs 2019

Küresel FinTech liderlerinden Chris Skinner kişisel bloğu The Finanser’da kaleme aldığı en son makalesinde FinTech kavramının, 2005 yılından itibaren başlayarak…

Mastercard Hindistan FinTech sektörüne 1 milyar dolar yatırım yapacak
FinTech
13 görüntüleme
FinTech
13 görüntüleme

Mastercard Hindistan FinTech sektörüne 1 milyar dolar yatırım yapacak

Tahsin Özyer - 21 Mayıs 2019

Küresel ödeme devi Mastercard önümüzdeki 5 sene boyunca Hindistan'daki finansal teknolojilere yönelik 1 milyar dolarlık bir yatırım planladığını açıkladı. Hindistan'da…

Visa Inovasyon Programı ile Türk FinTech’leri yurtdışına açılacak
Basın Bülteni
8 görüntüleme
Basın Bülteni
8 görüntüleme

Visa Inovasyon Programı ile Türk FinTech’leri yurtdışına açılacak

Tahsin Özyer - 20 Mayıs 2019

Türkiye dijital ödeme ekosisteminde inovasyonu desteklemek ve hızlandırmak amacıyla Visa İnovasyon Programı’nı başlatıyor. Hackquarters ortaklığı ile hayata geçen ve 6 ay…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.