Son yıllarda teknolojinin finans sektörüne yönelik etkilerini somut bir şekilde görmeye başladık. Kişisel finans takibinden geleneksel bankacılığın çekirdek işlevlerine kadar tüm sektörü büyük bir değişime sürükleyen FinTech’ler, 2019 yılında da bu değişim ve gelişim sürecini devam ettirecek.

FinTech sektöründe bundan 5 yıl sonra ne tür yeniliklerle karşılaşacağımızı ya da hangi devrimsel özelliklerin hayatımızı değiştireceğini kestirmek güç. Yine de bu yıl ve uzun vadede FinTech sektöründe etkilerini göreceğimiz trendleri az çok tahmin edebiliyoruz.

1- Blockchain fırtınası

Blockchain geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da finans sektöründe en çok konuşulacak teknolojilerden birisi olacak. Özellikle para transferi gibi finans ekosisteminin kritik bir operasyonuna yönelik sunduğu çözümler dolayısıyla bu teknolojiyi önümüzdeki dönemlerde sık sık görecek gibiyiz.

Ancak bu sene geçtiğimiz yıllardan farklı olarak blockchain teknolojisinin her alanda kullanılması gerektiği algısının da yıkıldığını görme ihtimalimiz yüksek. Her ne kadar yüksek potansiyeli olan bir teknoloji olsa da bu, her durum için Blockchain’in kullanılması gerektiği anlamına gelmiyor.

2- Açık bankacılık

Açık bankacılık uygulamalarının 2019’a damga vurması bekleniyor. Banka müşterisine API’lar aracılığıyla farklı finans kuruluşlarındaki verilerine de ulaşma imkanı sunan bu sistemin adını geçtiğimiz yılın sonlarına doğru sık sık duymaya başladık. Müşterilerin kendi verileri üzerinde daha fazla kontrole sahip olma eğilimine bakacak olursak bundan sonra da açık bankacılık tabirini daha sık duyacağız gibi görünüyor.

3- Yapay zeka ve etik

Yapay zeka artık hayatımızın her alanında varlığını göstermeye başladı. Finans sektöründe ise yapay zeka uygulamalarını en çok chatbot’lar ve akıllı asistan kullanımında görünüyoruz. Bunların yanı sıra yapay zekaya dayalı finans danışmanları gibi girişimlere de sık rastlıyoruz. 2019 yılında da bu teknolojinin finans sektöründe el üstünde tutulması bekleniyor ancak bu sefer teknolojinin kendisinin yanı sıra kişisel veriler ve etik konusunun daha fazla ön plana çıkması ihtimaller arasında.

4- Biyometrik ödeme

Apple’ın iPhone X ile birlikte ileri seviye bir yüz tanıma sistemini hayatımıza sokmuş olması zaten var olan bu teknolojiye çok daha sık rastlamamıza neden oldu. Yüz tanıma sistemleri şimdiden finans uygulamalarına giriş yapma ya da ödemeyi tamamlama gibi alanlarda kullanılmaya başladı. 2019 yılında da bu teknolojinin yenilikçi kullanım senaryolarına rastlamak mümkün.

5- Yatırım engelleri azalıyor

Nutmeg, WealthFront ve Acorns gibi robot danışmanlar insanlara teknoloji aracılığıyla finansmanını ve yatırımlarını nasıl kontrol edebileceğini öğretti. Bunun yanı sıra Crowdcube ve Funding Circle gibi girişimler de birçok kişiye alternatif yatırım fırsatları sundu. Bu yıl da insanları yeni varlık sınıflarına ulaştırarak yatırım yapma imkanı sunan girişimlerin artması bekleniyor.