NatWest biyometrik ödeme kartını test ediyor

11 Mart 2019
62 Görüntüleme

İngiltere merkezli NatWest bankası, müşterilerinin ödemelerini parmak iziyle gerçekleştirebileceği biyometrik ödeme kartının testlerine başladı.

NatWest teknoloji çözümü için Hollanda merkezli Gemalto şirketiyle birlikte çalıştı. Bu ortaklık sonucunda banka müşterileri, kart üzerinde bulunan parmak izi okuyucu sensörü sayesinde bir daha dört haneli şifrelerini hatırlamak ve terminallere girmek zorunda kalmayacaklar. Kartınızın çalınması durumunda ise kart sahibinin parmak izi olmadan ödemenin gerçekleştirilmesi mümkün olmayacak.

NatWest’in biyometrik kart uygulaması İngiltere’de bir ilk olacak. Kartın köşesinde yer alan elektronik parmak okuyucu sensörü sayesinde kart sahibi, ödeme yaparken parmağını köşeye götürüp kartı ödeme terminaline sallayarak ödemesini gerçekleştirebilecek. Sistem, miktarı £30 ve üzeri olan ödemelerde kullanılabilecek. Ayrıca test sürecinin ilk aşaması olarak sadece 200 müşteri bu uygulamadan yararlanabilecek.

NatWest’in açıklamasına göre mağazaların, yeni biyometrik kartların kabulü için ödeme terminallerinde herhangi bir değişiklik yapmasına gerek kalmayacak. Banka, bu uygulamanın her yerde kullanılabilmesi için Visa ve Mastercard ile de anlaşma yaptığını da belirtti.

Eğer test süreci başarılı geçer ve uygulamaya devam edilirse bu, İngiltere’deki temassız ödeme piyasasının bir sonraki büyük adımı olabilir. Geçtiğimiz yıl İngiltere’de £30 kısıtına rağmen 6 milyardan fazla temassız ödeme gerçekleştirildi. Müşteriler temassız ödemelere gitgide alışırken NatWest’in biyometrik çözümü sektöre bambaşka bir soluk getirebilir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Analiz: FinTech’in Beş Dönemi (2005 – 2027)
Açık Bankacılık
9 görüntüleme
Açık Bankacılık
9 görüntüleme

Analiz: FinTech’in Beş Dönemi (2005 – 2027)

Ahmet Usta - 21 Mayıs 2019

Küresel FinTech liderlerinden Chris Skinner kişisel bloğu The Finanser’da kaleme aldığı en son makalesinde FinTech kavramının, 2005 yılından itibaren başlayarak…

Mastercard Hindistan FinTech sektörüne 1 milyar dolar yatırım yapacak
FinTech
13 görüntüleme
FinTech
13 görüntüleme

Mastercard Hindistan FinTech sektörüne 1 milyar dolar yatırım yapacak

Tahsin Özyer - 21 Mayıs 2019

Küresel ödeme devi Mastercard önümüzdeki 5 sene boyunca Hindistan'daki finansal teknolojilere yönelik 1 milyar dolarlık bir yatırım planladığını açıkladı. Hindistan'da…

Visa Inovasyon Programı ile Türk FinTech’leri yurtdışına açılacak
Basın Bülteni
8 görüntüleme
Basın Bülteni
8 görüntüleme

Visa Inovasyon Programı ile Türk FinTech’leri yurtdışına açılacak

Tahsin Özyer - 20 Mayıs 2019

Türkiye dijital ödeme ekosisteminde inovasyonu desteklemek ve hızlandırmak amacıyla Visa İnovasyon Programı’nı başlatıyor. Hackquarters ortaklığı ile hayata geçen ve 6 ay…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.