NatWest biyometrik ödeme kartını test ediyor

11 Mart 2019
28 Görüntüleme

İngiltere merkezli NatWest bankası, müşterilerinin ödemelerini parmak iziyle gerçekleştirebileceği biyometrik ödeme kartının testlerine başladı.

NatWest teknoloji çözümü için Hollanda merkezli Gemalto şirketiyle birlikte çalıştı. Bu ortaklık sonucunda banka müşterileri, kart üzerinde bulunan parmak izi okuyucu sensörü sayesinde bir daha dört haneli şifrelerini hatırlamak ve terminallere girmek zorunda kalmayacaklar. Kartınızın çalınması durumunda ise kart sahibinin parmak izi olmadan ödemenin gerçekleştirilmesi mümkün olmayacak.

NatWest’in biyometrik kart uygulaması İngiltere’de bir ilk olacak. Kartın köşesinde yer alan elektronik parmak okuyucu sensörü sayesinde kart sahibi, ödeme yaparken parmağını köşeye götürüp kartı ödeme terminaline sallayarak ödemesini gerçekleştirebilecek. Sistem, miktarı £30 ve üzeri olan ödemelerde kullanılabilecek. Ayrıca test sürecinin ilk aşaması olarak sadece 200 müşteri bu uygulamadan yararlanabilecek.

NatWest’in açıklamasına göre mağazaların, yeni biyometrik kartların kabulü için ödeme terminallerinde herhangi bir değişiklik yapmasına gerek kalmayacak. Banka, bu uygulamanın her yerde kullanılabilmesi için Visa ve Mastercard ile de anlaşma yaptığını da belirtti.

Eğer test süreci başarılı geçer ve uygulamaya devam edilirse bu, İngiltere’deki temassız ödeme piyasasının bir sonraki büyük adımı olabilir. Geçtiğimiz yıl İngiltere’de £30 kısıtına rağmen 6 milyardan fazla temassız ödeme gerçekleştirildi. Müşteriler temassız ödemelere gitgide alışırken NatWest’in biyometrik çözümü sektöre bambaşka bir soluk getirebilir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Dünyanın bir numaralı kadın start-up’ı Türkiye’den çıkabilir
FinTech
8 görüntüleme
FinTech
8 görüntüleme

Dünyanın bir numaralı kadın start-up’ı Türkiye’den çıkabilir

yazar05 - 22 Mart 2019

Visa (NYSE: V), start-up’lara yönelik “Visa Everywhere Initiative” yarışmasını bu yıl ilk kezdünya çapında sadece kadın start-up’lara özel gerçekleştiriyor.  2015 yılından bu yana…

AXA Sigorta CEO’su Yavuz Ölken sigorta sektöründeki dijitalleşmeyi anlattı
InsurTech
15 görüntüleme
InsurTech
15 görüntüleme

AXA Sigorta CEO’su Yavuz Ölken sigorta sektöründeki dijitalleşmeyi anlattı

yazar05 - 20 Mart 2019

BloombergHT ekranlarında yayınlanan ve Sefer Yüksel'in sunduğu Finansal Teknoloji Programı'na AXA Sigorta CEO'su Yavuz Ölken konuk oldu. Ölken, sigorta sektöründeki…

Mi Pay, Hindistan’da kullanıma sunuldu
FinTech
14 görüntüleme
FinTech
14 görüntüleme

Mi Pay, Hindistan’da kullanıma sunuldu

yazar05 - 20 Mart 2019

Bir süredir beta testinde olan Xiaomi'nin ödeme hizmeti Mi Pay, Hindistan'da kullanıma sunuldu. UPI (Unified Payments Interface) teknolojisi tabanlı uygulama…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.