Dubai Uluslararası Finans Merkezi (DIFC), Wamda Capital ve Middle East Venture Partners (MEVP) tarafından yönetilecek 10 milyon dolarlık FinTech fonunu duyurdu.

BAE genelinde girişimciliği artırmak amacıyla bir dizi iş birliğinin duyurulduğu Küresel Finans Forumu çatısı altında yapılan açıklamaya göre, 10 milyon dolarlık FinTech fonu Orta Doğu ve Kuzey Afrika’yı kapsayan MENA bölgesinde finansal teknolojinin gelişimini hızlandırmak üzere değerlendirilecek. Fon ile kuluçka sürecinden büyüme aşamasına kadar geniş yelpazedeki girişimlere yatırım yapılacak.

DIFC’deki iş ortaklarıyla birlikte bölgedeki ihtiyaçlarını karşılayacak canlı bir FinTech ekosistemi oluşturacaklarını kaydeden Wamda Capital Ortağı Khaled Talhouni, “Bu iş birliğinin ilk adımı olarak, sektörde inovasyonu körüklemek için bir FinTech fonu oluşturduk.” diye ekledi.

Mena Research Partners tarafından yapılan araştırmaya göre, bölgedeki FinTech girişimlerinin gelecek 10 yıl içinde 2 milyar dolarlık yatırım çekmeleri bekleniyor. Son on yılda özel sermaye destekli yatırımların 150 milyon dolar seviyesinde kaldığı düşünülürse, ciddi bir sıçrama bekleniyor. Öte yandan MENA genelinde FinTech şirketlerinin de 130’dan 260’a çıkacağı öngörülüyor.