Banka bilgi sistemleri ve elektronik bankacılık hizmetlerinde yeni dönem

13 Mart 2019
94 Görüntüleme

Uluslararası denetim, vergi ve danışmanlık hizmetleri sunan KPMG, BDDK’nın yayınladığı “Bankaların Bilgi Sistemleri ve Elektronik Bankacılık Hizmetleri Hakkında Yönetmelik Taslağı” üzerine bir e-post bülteni ile bilgilendirme yaptı.

İlgili bültende şu bilgilere yer verildi;

2011 yılından itibaren yürürlükte olan, bankacılık sektöründe bilgi sistemleri faaliyetleri ve elektronik bankacılık hizmetlerine yönelik risklerin yönetiminde esas alınacak asgari usûl ve esasların düzenlendiği “Bankaların Bilgi Sistemleri Yönetiminde Esas Alınacak İlkelere İlişkin Tebliği” yerine BDDK tarafından Bankaların Bilgi Sistemleri ve Elektronik Bankacılık Hizmetleri Hakkında Yönetmelik Taslağı (”Yönetmelik”) yayımlanmıştır.

Bankaların Bilgi Sistemleri ve Elektronik Bankacılık Hizmetleri Hakkında Yönetmelik

Yönetmelik ile BDDK, finansal teknolojilerdeki gelişmeler ve kişisel verilerin korunması kanununu dikkate alarak, bankalarda bilgi teknolojileri ile ilgili yasal düzenlemelerin güncellenmesini amaçlıyor. Bankaların bu düzenlemeye geçiş sürecini, planlı bir değerlendirme ve düzenli takip ile uyum hedefi olan 1 Ocak 2020 tarihine kadar başarılı bir şekilde tamamlamaları bekleniyor.

Yönetmelik elektronik bankacılıktaki yenilikleri ve son dönem teknolojilerini kapsamakla birlikte, son yıllarda BDDK tarafından bankalara ve bağımsız denetim şirketlerine iletilen ek yazıları da dikkate alıyor.

Yönetmelik maddeleri, uluslararası bilgi sistemleri denetim standartları (CobIT, ITIL ve ISO27001 vb.) referans alınarak aşağıdaki ana kontrol hedefleri doğrultusunda detaylandırılmıştır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Analiz: FinTech’in Beş Dönemi (2005 – 2027)
Açık Bankacılık
5 görüntüleme
Açık Bankacılık
5 görüntüleme

Analiz: FinTech’in Beş Dönemi (2005 – 2027)

Ahmet Usta - 21 Mayıs 2019

Küresel FinTech liderlerinden Chris Skinner kişisel bloğu The Finanser’da kaleme aldığı en son makalesinde FinTech kavramının, 2005 yılından itibaren başlayarak…

Mastercard Hindistan FinTech sektörüne 1 milyar dolar yatırım yapacak
FinTech
10 görüntüleme
FinTech
10 görüntüleme

Mastercard Hindistan FinTech sektörüne 1 milyar dolar yatırım yapacak

Tahsin Özyer - 21 Mayıs 2019

Küresel ödeme devi Mastercard önümüzdeki 5 sene boyunca Hindistan'daki finansal teknolojilere yönelik 1 milyar dolarlık bir yatırım planladığını açıkladı. Hindistan'da…

Visa Inovasyon Programı ile Türk FinTech’leri yurtdışına açılacak
Basın Bülteni
7 görüntüleme
Basın Bülteni
7 görüntüleme

Visa Inovasyon Programı ile Türk FinTech’leri yurtdışına açılacak

Tahsin Özyer - 20 Mayıs 2019

Türkiye dijital ödeme ekosisteminde inovasyonu desteklemek ve hızlandırmak amacıyla Visa İnovasyon Programı’nı başlatıyor. Hackquarters ortaklığı ile hayata geçen ve 6 ay…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.