Finansal servislerde sesli asistanların rolü

13 Mart 2019
19 Görüntüleme

Apple Siri, Google Assistant, Amazon Alexa gibi sesli asistanların kullanıcı rakamları her gün yükselirken finansal servisler de sesli asistan teknolojilerini daha fazla kullanıyorlar.

Medici araştırmacıları Amit Goel ve Ravi Rathi tarafından yapılan bir araştırmaya göre her geçen gün finansal servislerde sesli asistan teknolojilerinin kullanımı yükseliyor.

Günlük hayatımıza dokunan ve çağrılarımızı dinleyerek, ihtiyaçlarımızı tahmin eden ve gerekli eylemleri yerine getiren bu devrimci teknoloji ilk olarak 1962’de Seattle World’deki bir fuarda tanıtıldı. IBM, matematik işlevlerini yerine getirebilen, 16 konuşma ve 0-9 arası rakamları tanıyan “Shoebox” adlı bir yazılım tanıtmıştı. Aradan geçen 60 yıla yakın zaman zarfında bu teknoloji önde gelen teknoloji şirketleri tarafından geliştirilerek sesli asistanların hayatımıza girmesi ile sonuçlandı. 2011’de Apple’ın Siri, 2012’de Google Now, 2014’te Microsoft Cortana, 2014’te Amazon Alexa ve 2016’da Google Assistant bu sürecin ürünleri oldu. Sesli asistanların kullanıcı sayısında önemli bir büyüme olacağı ve kullanıcı sayısının 2025 yılına kadar 1,83 milyara ulaşması bekleniyor.

Sesli dijital asistanların popülaritesinin yükselişine tanık olan finansal hizmetler endüstrisi, Alexa, Siri üzerinde uygulamalar geliştirerek veya kendi sesli asistanlarını kullanarak müşteri deneyimini geliştirmek için çözümlerine ses işlevselliğini eklemeye başladılar. Bankalar, dijital asistanlar ile sağlanan bankacılık servislerinde; Hesap bakiyesi sorgulama, kredi kartı borcu ödemek, fatura ödemek ve para transferleri için kullanıyorlar. aşağıdaki görselde ses teknolojisini kullanan birkaç oyuncuyu görebiliriz.

Sesli asistanlara ilginin önemli ölçüde artması nedeniyle, bu alana giren oyuncu sayısında da artış yaşanıyor. Bu alanda çalışan firmalar, bankaların ve finansal kurumların sesli iletişim üzerinden güvenlik ve kimlik doğrulama yapabilmesi için biyometrik servisler sağlamak gibi niş alanlara uzanan geniş bir çözüm dünyası sunduğuna şahit oluyoruz. Bu ekosistemin kilit oyuncularından bazılarını aşağıdaki görselde bulabilirsiniz.

Sesli dijital asistanlar, bankaların müşterileriyle daha iyi ilişkiler kurmalarını ve anlamalarına yardımcı oluyor. Gelecekte kullanıcıların çoğu, daha iyi bir kullanıcı deneyimi için tıklamalardan ve kaydırmalardan uzaklaşarak sesli etkileşimleri kullanmaya başlayacaklar. Bankacılık sektörünün ses teknolojisini kullanmak için şimdiden bu alana odaklanmaları artık bir lüks değil bir mecburiyet haline geliyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Dünyanın bir numaralı kadın start-up’ı Türkiye’den çıkabilir
FinTech
8 görüntüleme
FinTech
8 görüntüleme

Dünyanın bir numaralı kadın start-up’ı Türkiye’den çıkabilir

yazar05 - 22 Mart 2019

Visa (NYSE: V), start-up’lara yönelik “Visa Everywhere Initiative” yarışmasını bu yıl ilk kezdünya çapında sadece kadın start-up’lara özel gerçekleştiriyor.  2015 yılından bu yana…

AXA Sigorta CEO’su Yavuz Ölken sigorta sektöründeki dijitalleşmeyi anlattı
InsurTech
15 görüntüleme
InsurTech
15 görüntüleme

AXA Sigorta CEO’su Yavuz Ölken sigorta sektöründeki dijitalleşmeyi anlattı

yazar05 - 20 Mart 2019

BloombergHT ekranlarında yayınlanan ve Sefer Yüksel'in sunduğu Finansal Teknoloji Programı'na AXA Sigorta CEO'su Yavuz Ölken konuk oldu. Ölken, sigorta sektöründeki…

Mi Pay, Hindistan’da kullanıma sunuldu
FinTech
14 görüntüleme
FinTech
14 görüntüleme

Mi Pay, Hindistan’da kullanıma sunuldu

yazar05 - 20 Mart 2019

Bir süredir beta testinde olan Xiaomi'nin ödeme hizmeti Mi Pay, Hindistan'da kullanıma sunuldu. UPI (Unified Payments Interface) teknolojisi tabanlı uygulama…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.