Mastercard son dönemlerdeki satın almalarına bir yenisini daha ekledi. Ödeme devi, dijital ticaretteki sahteciliği önlemek için Ethoca firmasıyla anlaştı.

Satıcılara ve kart sağlayıcılara gerçek zamanlı kimlik doğrulama hizmeti veren Ethoca’nın ağı 5000’den fazla satıcı ve 4000 finansal kuruluşu bir araya getiriyor. Sistemde sahte bir işlem tanımlandığında bilgiler gerçek zamanlı olarak satıcılara gönderiliyor. Böylelikle satıcılara işlemi onaylama ve teslimatı durdurma gibi imkanlar sunuluyor. Sonuç olarak hem tüccarlar hem de kart sağlayıcıları sahtekarlığın azalması sonucu operasyonel maliyetlerinden tasarruf edebiliyorlar.

Mastercard, şirketin bu yeteneklerini ölçeklendirmeyi ve Ethoca’yı, perakendecilerin sahtecelikten dolayı önümüzdeki beş yıl içinde kaybetmesi beklenen 130 milyon dolarlık zararı önlemesi için kullanacağını ve hali hazırdaki sahtecilikle mücadele araçlarıyla birleştirmeyi planladığını açıkladı.

Mastercard’da siber güvenlik çözümlerinden sorumlu Abay Bhalla Ethoca’nın çok katmanlı siber güvenlik stratejilerine oldukça olumlu bir katkı sağlayacağını düşünüyor. Bhalla, bu sistemin müşterilerine dolandırıcılığa karşı hemen harekete geçme imkanı sunduğunu ve böylelikle büyük zararları önlediğini vurguluyor.