Kendi alanına öncülük eden 5 farklı FinTech şirketi

15 Mart 2019
75 Görüntüleme

2008 krizinden bu yana finansal teknolojilerin gelişimi hızla arttı. Geleneksel yöntemlerin çöküşü, gelişen teknolojinin kullanılarak finansal kuruluşların sunduğu çözümlere nasıl yeni alternatifler bulunabileceğini bir kez daha akıllara getirdi.

Yıllar boyunca gelişen FinTech’ler de zaman içerisinde çeşitlenmeye başladı. Günümüzde geleneksel bankacılığın ve finansal kuruluşlarının sunduğu hizmetlere alternatif olarak çıkan birçok farklı FinTech birçok farklı hizmet sunuyor ve birbirleriyle rekabet ediyorlar.

Biz de okuyucularımızla, sunduğu hizmetlerle devrim yaratan 5 farklı FinTech şirketini paylaşmak istedik.

1- Splitit

Splitit müşterilerin mevcut kredi veya banka kartındaki harcamayı faizsiz aylık ödemelere bölerek online alışverişlerde ödeme yapmalarını kolaylaştıran bir FinTech şirketi. 2012’de kurulan şirket 2016’da ABD pazarına, daha sonra Avrupa ve Asya pazarına açılarak uluslararası alan büyüdü. Son olarak Avustralya’daki halka arzında 12 milyon dolar değerlendi.

2- Lending Express

Her işletmenin eşsiz olduğunu kavrayan Lending Express, bu mantaliteye uygun olarak her işletme için özel çözümler sunuyor. Kendi geliştirdikleri özel yazılımla KOBİ’lerin, profiline uygun kredi alabilmesine olanak tanıyan Lending Express bugüne kadar KOBİ’lere 100 milyon doları üzerinde kredi sağladı.

3- Lemonade

InsurTech öncüsü olarak kabul edebileceğimiz ileri görüşlü mülk ve kaza sigortası şirketi Lemonade, yapay zeka ve davranışsal ekonominin yapı taşlarını kullanarak kiracılara ve ev sahiplerine ev sigortası gibi kesintisiz hizmetleri 2 dakikadan daha kısa sürede sunuyor. New York’taki pazar payının %28’ine sahip olan Lemonade, Avrupa pazarına açılmaya hazırlanıyor.

4- Credorax

Zorlu müşteriler ve değişen beklentiler çağında e-ticaret şirketleri sınır ötesi operasyonlarını iyi bir şekilde işleyemedikleri sürece hayatta kalamıyorlar. Credorax ise tam bu soruna yönelik bir çözüm sunuyor. Hem teknoloji hem de satın alma bankası olarak bir ilk olan şirket, e-ticaret sektörüne yönelik sunduğu butik yaklaşımlarla tanınıyor.

5- Circle

Kripto finans şirketi olarak nitelendirebileceğimiz Circle, mobil uygulaması aracılığıyla eşler arası ödeme yapmaya imkan sunuyor. Ödemelerin kısa mesaj göndermek kadar kolay olduğu bir ekosisteme sahip uygulama herhangi bir ücret ödemeden 20 kişiye kadar grup sohbetine imana anıyor. Herhangi bir işlem ücreti almayan şirket şimdiye kadar 1 milyar dolar değerinde işlem gerçekleştirdi.

Tüm bunlar, FinTech’lerin karmaşık ve büyüyen dünyasındaki devrimci şirketlerden sadece birkaçı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Analiz: FinTech’in Beş Dönemi (2005 – 2027)
Açık Bankacılık
9 görüntüleme
Açık Bankacılık
9 görüntüleme

Analiz: FinTech’in Beş Dönemi (2005 – 2027)

Ahmet Usta - 21 Mayıs 2019

Küresel FinTech liderlerinden Chris Skinner kişisel bloğu The Finanser’da kaleme aldığı en son makalesinde FinTech kavramının, 2005 yılından itibaren başlayarak…

Mastercard Hindistan FinTech sektörüne 1 milyar dolar yatırım yapacak
FinTech
13 görüntüleme
FinTech
13 görüntüleme

Mastercard Hindistan FinTech sektörüne 1 milyar dolar yatırım yapacak

Tahsin Özyer - 21 Mayıs 2019

Küresel ödeme devi Mastercard önümüzdeki 5 sene boyunca Hindistan'daki finansal teknolojilere yönelik 1 milyar dolarlık bir yatırım planladığını açıkladı. Hindistan'da…

Visa Inovasyon Programı ile Türk FinTech’leri yurtdışına açılacak
Basın Bülteni
8 görüntüleme
Basın Bülteni
8 görüntüleme

Visa Inovasyon Programı ile Türk FinTech’leri yurtdışına açılacak

Tahsin Özyer - 20 Mayıs 2019

Türkiye dijital ödeme ekosisteminde inovasyonu desteklemek ve hızlandırmak amacıyla Visa İnovasyon Programı’nı başlatıyor. Hackquarters ortaklığı ile hayata geçen ve 6 ay…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.