UK Finance’ın raporuna göre Birleşik Krallık’ta temassız ödemeler bir önceki yılın üçte biri kadar attı ve toplamda 69 milyar pound’a ulaştı. Artık bölgede, yapılan ödemelerin %40’ı temassız olarak gerçekleştiriliyor.

Birleşik Krallık’ı artık bir ‘temassız bölge’ olarak değerlendirebiliriz. Bölgedeki 159 milyon adet kredi ve banka kartının 129 milyonu temassız özellikli. Bu büyük benimsenme oranlarının en büyük sebeplerinden birisi olarak toplu taşıma gösterilebilir. 2018’de toplu taşımada 7.4 milyar temassız işlem gerçekleştirilmiş. Bu değer 2017’ye oranla %31’lik bir artışı temsil ediyor.

Banka kartları baskınlığını sürdürürken temassız kredi kartları da hızla büyüyor. Verilere göre temassız kredi kartlarının kullanımı bir önceki yıla göre %43 oranında arttı.

2018 yılında temassız banka kartlarıyla gerçekleştirilen işlemlerin toplam değeri 584 milyar pound’a ulaştı. Bu, bir önceki yıla göre %3.7’lik bir artış anlamına geliyor. Temassız kredi kartları ile yapılan harcamalar ise 192 milyar pound’a ulaştı. Bu da bir önceki yıla göre %7.8 oranında bir artış anlamına geliyor.

UK Finance’tan Eric Leenders konuya yönelik: “İnsanımız temassız ödeme yapmanın rahatlığını ve güvenliğini tercih ettiğinden dolayı birçoğumuz düşük değerli alımlar yapmak için nakit yerine kartlarımıza veya cep telefonlarımızı kullanıyoruz.” ifadelerini kullandı.