First Data’nın anketine göre Alman tüketicilerin çoğunluğu birkaç sene içerisinde nakit paraların ortadan kalakacağını ve temassız ödeme yönteminin kullanılacağını düşünüyor.

First Data’nın 2000’den fazla Alman tüketiciye yönelik yaptığı ankette, katılımcıların %42’si temassız ödeme kullanımının nakit paraya göre çok daha elverişli olduğunu düşünüyor. %22’lik bir kesim ise tam aksi olarak nakit paranın daha kullanışlı olduğunu düşünüyor.

Buna karşılık ankete katılanların sadece %28’i kendi bölgesinde sunulan temassız altyapılardan memnun.

Ayrıca araştırmada %52’lik bir kesimin kartlı ödemeleri avantajlı bulduklarını ve %61’inin bu ödeme yönteminin giderek daha fazla kullanılabileceğini düşündükleri de ortaya çıktı.

Dolandırıcılık ve sahtecilik endişeleri hakkında soru sorulduğunda, tüketicilerin % 63’ü kart veya temassız ödemeler sırasında herhangi bir korku duymadıklarını söyledi. Sadece %26’lık bir kesim dolandırıcılık ve hırsızlık endişeleri yüzünden kartlı ödemelere güven duymadıklarını söyledi.

Almanya’da nakitsiz ödemelere yönelmede başı Z kuşağı çekiyor. Ankete göre bu tüketici grubunun ise sadece% 20’si nakitsiz ödeme yaparken sahtecilik ve dolandırıcılık endişesi olduğunu söylüyor.