IBM’den küresel ödeme sistemi: World Wire

19 Mart 2019
82 Görüntüleme

IBM yaptığı bir duyuru ile Blokzinciri altyapısını kullanan küresel para transfer sistemini duyurdu. IBM Blockchain World Wire adı verilen çözüm 72 ülkede, 47 para birimi ve 44 banka desteği sunuyor.

Geleneksel finans ve bankacılık sistemi içinde; Küresel ölçekte, sınır ötesine para transferi bugüne kadar maliyetli ve zaman alan bir süreçti. Blokzinciri teknolojisi ile bu süreleri kısaltmak ve maliyetleri düşürmek için pek çok girişim ve çözüm geliştirilmiş olsa da bu çözümlerin yasal düzenlemeler çerçevesinde hizmet veren örnekleri bir elin parmaklarının sayısını geçmiyordu.

IBM gerçekleştirdiği bir duyuru ile küresel bir ödeme sistemi geliştirdiğini açıkladı. IBM Blockchain World Wire adı verilen sistem, yasal düzenlemeler çeçevesinde küresel para transferlerini Blokzinciri teknolojisi altyapısını kullanarak çok daha düşük maliyetler ve neredeyse anlık olarak gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Sistemi geleneksel yapılardan farklı kılan en önemli özelliği, işlemlerdeki taraf sayısını ve süreçlerini kısaltması.

IBM’in çözümü, sistem içinde Stellar protokolü kullanılarak merkez bankalarının kendi Stablecoin varlıklarını oluşturmasını ve daha sonra bu varlıkların sistem üzerinden transferi ile küresel para transfer işlemini hızlandırmasını mümkün kılıyor.

IBM’in World Wire platformu için yayınladığı tanıtım videosunu aşağıda izleyebilir, ilgili özet dokümana buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca IBM’in daha önce merkez bankalarının dijital para birimleri ile alakalı rapor çalışmasını da buradan indirebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Açık bankacılığın süreklilik imtihanı
Açık Bankacılık
4 görüntüleme
Açık Bankacılık
4 görüntüleme

Açık bankacılığın süreklilik imtihanı

Ahmet Usta - 24 Mayıs 2019

Açık Bankacılık servislerindeki erişim sorunları yeni soruları gündeme taşırken, kesintilerin bu alandaki gelişmeler için yavaşlatıcı bir etkisi olup olmayacağı soru…

Standard Chartered Trade AI motorunu piyasaya sürdü
FinTech
4 görüntüleme
FinTech
4 görüntüleme

Standard Chartered Trade AI motorunu piyasaya sürdü

Tahsin Özyer - 23 Mayıs 2019

Standard Chartered, IBM ile ortaklığa giderek ticari evrak işlemleri için 'artırılmış zeka' olarak nitelendirdiği motorunu duyurdu. Ticari belgeler geleneksel yolla…

Alipay ve ininal Çinli turistler için iş birliğine gitti
FinTech
18 görüntüleme
FinTech
18 görüntüleme

Alipay ve ininal Çinli turistler için iş birliğine gitti

Tahsin Özyer - 23 Mayıs 2019

Türkiye'nin önde gelen FinTech şirketlerinden olan ininal, Alipay'in ülkedeki ilk iş ortağı oldu. Yapılan anlaşma Türkiye'ye gelen Çinli ziyaretçilerin çeşitli…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.