IBM yaptığı bir duyuru ile Blokzinciri altyapısını kullanan küresel para transfer sistemini duyurdu. IBM Blockchain World Wire adı verilen çözüm 72 ülkede, 47 para birimi ve 44 banka desteği sunuyor.

Geleneksel finans ve bankacılık sistemi içinde; Küresel ölçekte, sınır ötesine para transferi bugüne kadar maliyetli ve zaman alan bir süreçti. Blokzinciri teknolojisi ile bu süreleri kısaltmak ve maliyetleri düşürmek için pek çok girişim ve çözüm geliştirilmiş olsa da bu çözümlerin yasal düzenlemeler çerçevesinde hizmet veren örnekleri bir elin parmaklarının sayısını geçmiyordu.

IBM gerçekleştirdiği bir duyuru ile küresel bir ödeme sistemi geliştirdiğini açıkladı. IBM Blockchain World Wire adı verilen sistem, yasal düzenlemeler çeçevesinde küresel para transferlerini Blokzinciri teknolojisi altyapısını kullanarak çok daha düşük maliyetler ve neredeyse anlık olarak gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Sistemi geleneksel yapılardan farklı kılan en önemli özelliği, işlemlerdeki taraf sayısını ve süreçlerini kısaltması.

IBM’in çözümü, sistem içinde Stellar protokolü kullanılarak merkez bankalarının kendi Stablecoin varlıklarını oluşturmasını ve daha sonra bu varlıkların sistem üzerinden transferi ile küresel para transfer işlemini hızlandırmasını mümkün kılıyor.

IBM’in World Wire platformu için yayınladığı tanıtım videosunu aşağıda izleyebilir, ilgili özet dokümana buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca IBM’in daha önce merkez bankalarının dijital para birimleri ile alakalı rapor çalışmasını da buradan indirebilirsiniz.