Finansal teknoloji sağlayıcısı Fidelity National Information Services (FIS) online ödeme hizmeti sunan Worldpay’i 34 milyar dolara satın alacak. Anlaşmanın toplam değeri, Worldpay’in yükümlü olduğu borçlarla birlikte 43 milyar doları bulacak.

Ödeme sektöründeki en büyük satın alım olarak tarihe geçecek anlaşma sonrası FIS hissedarları şirketin %53’üne Worldpay’in yatırımcıları ise şirketin %47’sine sahip olacak.

Genel olarak son tüketiciye görünmez olan Worldpay, 40 milyarın üzerinde işlem gerçekleştiriyor. Ayrıca 300’den fazla ödeme tipi ve 120’den fazla para birimini destekliyor. Hal böyle olunca FIS’in Worldpay’i satın alması, şirketi doğrudan e-ticaret piyasasındaki büyük bir oyuncu konumuna getiriyor.

Bankalara kredi kartı işlemleri ve çeşitli yazılım hizmetleri sunan FIS bunun gibi satın alımlarla ödeme sektöründeki varlığını sağlamlaştırıyor. Şirket, 2015 yılında finansal yazılım firması SunGuard’ı da 5 milyar dolara bünyesine katmıştı.

FinTech girişimlerinin sunduğu yıkıcı hizmetler ve ödeme sektörünün büyümesi ile bunun gibi dev satın alımlar da sıklaşmaya başladı. Geçtiğimiz Ocak ayında da Fiserv, ödeme işleme hizmeti sunan First Data’yı 22 milyar dolara satın almıştı. Analizlere göre ödeme sektörünün toplam değerinin 2027 yılına kadar 2.4 trilyon değerine ulaşacağı tahmin ediliyor.