FIS, Worldpay’i 34 milyar dolara satın alıyor

20 Mart 2019
41 Görüntüleme

Finansal teknoloji sağlayıcısı Fidelity National Information Services (FIS) online ödeme hizmeti sunan Worldpay’i 34 milyar dolara satın alacak. Anlaşmanın toplam değeri, Worldpay’in yükümlü olduğu borçlarla birlikte 43 milyar doları bulacak.

Ödeme sektöründeki en büyük satın alım olarak tarihe geçecek anlaşma sonrası FIS hissedarları şirketin %53’üne Worldpay’in yatırımcıları ise şirketin %47’sine sahip olacak.

Genel olarak son tüketiciye görünmez olan Worldpay, 40 milyarın üzerinde işlem gerçekleştiriyor. Ayrıca 300’den fazla ödeme tipi ve 120’den fazla para birimini destekliyor. Hal böyle olunca FIS’in Worldpay’i satın alması, şirketi doğrudan e-ticaret piyasasındaki büyük bir oyuncu konumuna getiriyor.

Bankalara kredi kartı işlemleri ve çeşitli yazılım hizmetleri sunan FIS bunun gibi satın alımlarla ödeme sektöründeki varlığını sağlamlaştırıyor. Şirket, 2015 yılında finansal yazılım firması SunGuard’ı da 5 milyar dolara bünyesine katmıştı.

FinTech girişimlerinin sunduğu yıkıcı hizmetler ve ödeme sektörünün büyümesi ile bunun gibi dev satın alımlar da sıklaşmaya başladı. Geçtiğimiz Ocak ayında da Fiserv, ödeme işleme hizmeti sunan First Data’yı 22 milyar dolara satın almıştı. Analizlere göre ödeme sektörünün toplam değerinin 2027 yılına kadar 2.4 trilyon değerine ulaşacağı tahmin ediliyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Twitter’ın kurucusu FinTech girişimine katıldı
Bankacılık
6 görüntüleme
Bankacılık
6 görüntüleme

Twitter’ın kurucusu FinTech girişimine katıldı

Erhan Kahraman - 19 Nisan 2019

Mikro blog ağı Twitter'ın kurucusu Biz Stone, İngiltere merkezli FinTech girişimi R8'in icra kuruluna katıldı. Londra Borsası'nda listelenmek için hazırlık…

Hindistan çipsiz kartları tedavülden kaldırıyor
Bankacılık
7 görüntüleme
Bankacılık
7 görüntüleme

Hindistan çipsiz kartları tedavülden kaldırıyor

Erhan Kahraman - 18 Nisan 2019

Hindistan Devlet Bankası, çipli olmayan banka veya kredi kartlarının 29 Nisan itibarıyla tümüyle kullanılamaz hale geleceğini duyurdu ve müşterilerine çipli…

Blockchain Türkiye Platformu ilk meyvelerini verdi
Blockchain
15 görüntüleme
Blockchain
15 görüntüleme

Blockchain Türkiye Platformu ilk meyvelerini verdi

Ahmet Usta - 18 Nisan 2019

Blockchain teknolojisinin Türkiye’de yaygınlaşması, faydalarının araştırılması ve kullanımının artırılması amacıyla 2018 Haziran’ında Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) liderliğinde kurulan Blockchain Türkiye…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.