Banca Transilvania açık bankacılık platformunu duyurdu

23 Mart 2019
45 Görüntüleme

Romanya merkezli Banca Transilvania, FinTech’lerin banka hizmetleri ile entegrasyonunu test etmesine imkan sağlayacak açık bankacılık platformu duyurdu.

BT Açık Bankacılık Platformu olarak adlandırılan hizmet, finansal teknoloji şirketlerinin ve diğer teknoloji firmalarının, bankaların sunduğu, hesaplarını kontrol etme, işlem geçmişi ve işlemlerin gerçekleştirilmesi gibi hizmetlerle entegrasyonunun test edilmesine imkan sunacak.

Platformun test sürecinin Eylül 2019’a kadar devam etmesi bekleniyor. Final sürümünden sonra ise herkesin kullanımına açılacak. Geçen süre içerisinde de banka, platforma yeni hizmetler ekleyerek geliştirecek.

BT Açık Bankacılık Platformu Banca Transilvania’nın IT ve Dijital ekibi tarafından geliştirilerek uygulanacak. Banka bu aşamada IBM ve IT Smart Systems gibi şirketlerin sunduğu çözümlerden de yararlanacak.

Banca Transilvania Dijital Dönüşüm Koordinatörü Mariana Chindris, açık bankacılığın, bankacılık yapmanın yeni yolu olduğunu ve bahsi geçen platformları sayesinde FinTech’ler ve teknoloji firmaları gibi başka oyuncuların da ekosistemlerine rahat bir şekilde dahil olma imkanı sunduklarını söylüyor. Chindris, FinTech’lerin kendileri için yeni fırsatlar yaratabilceğini ve rekabette avantaj sağlayabileceğini de sözlerine ekledi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Twitter’ın kurucusu FinTech girişimine katıldı
Bankacılık
6 görüntüleme
Bankacılık
6 görüntüleme

Twitter’ın kurucusu FinTech girişimine katıldı

Erhan Kahraman - 19 Nisan 2019

Mikro blog ağı Twitter'ın kurucusu Biz Stone, İngiltere merkezli FinTech girişimi R8'in icra kuruluna katıldı. Londra Borsası'nda listelenmek için hazırlık…

Hindistan çipsiz kartları tedavülden kaldırıyor
Bankacılık
7 görüntüleme
Bankacılık
7 görüntüleme

Hindistan çipsiz kartları tedavülden kaldırıyor

Erhan Kahraman - 18 Nisan 2019

Hindistan Devlet Bankası, çipli olmayan banka veya kredi kartlarının 29 Nisan itibarıyla tümüyle kullanılamaz hale geleceğini duyurdu ve müşterilerine çipli…

Blockchain Türkiye Platformu ilk meyvelerini verdi
Blockchain
15 görüntüleme
Blockchain
15 görüntüleme

Blockchain Türkiye Platformu ilk meyvelerini verdi

Ahmet Usta - 18 Nisan 2019

Blockchain teknolojisinin Türkiye’de yaygınlaşması, faydalarının araştırılması ve kullanımının artırılması amacıyla 2018 Haziran’ında Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) liderliğinde kurulan Blockchain Türkiye…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.