Mastercard toplu taşımada temassız ödemeleri artırmak istiyor

25 Mart 2019
35 Görüntüleme

Mastercard, yayınladığı basın bülteninde ABD’deki 20 şehire daha toplu taşımada temassız ödemeleri getirerek transit geçişleri artıracağını açıkladı.

Bu yılın sonunda New York şehrindeki otobüsler ve metrolarda “tap and go” ödeme yönteminin kullanılabileceğini açıklayan Mastercard, gelecek yıllarda da bu teknolojiyi ülke genelinde yaymak istiyor.

Gelecekteki temassız dönüşümünün Mastercard’ın M-Chip teknolojisinde yattığını söyleyen Mastercard, hali hazırda aralarında Los Angeles, Boston ve Denver’ın da bulunduğu 16 metro bölgesinde bu temassız teknolojisini entegre etmiş durumda. Ödeme devi “tap and go” sistemi sayesinde transit geçişlerin artarak A noktasından B noktasına gitmek için ödeme yapmanın bir bardak kahve almak kadar kolay olacağını söylüyor.

Mastercard Genel Müdür Yardımcısı Linda Kirkpatrick, toplu taşımada transit geçişlerin, temassız ödemelerin yaygınlaşması için oldukça kritik bir önem taşıdığını söylüyor. Aygıt ve altyapı seviyesinde yeni teknolojilerin entegre edilmesi gerektiğini vurgulayan Kirkpatrick, Mastercard’ın bu konuda şehirlerle ve entegratörler iç içe çalışarak ödeme sistemlerin dönüşümüne destek olduğunu da sözlerine ekliyor.

Temassız ödemelerin yükselişi dünya çapında devam ederken özellikle toplu taşımada bu teknolojilerin kullanılması benimsemeyi hızla artırıyor. Örnek verecek olursak; Londra’daki toplu taşımanın yarısı temassız ödeme yöntemi kullanıyor. Bu hizmet sunulduğu günden bu yana şehirdeki temassız harcamalar da ciddi oranda artmış durumda.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Twitter’ın kurucusu FinTech girişimine katıldı
Bankacılık
6 görüntüleme
Bankacılık
6 görüntüleme

Twitter’ın kurucusu FinTech girişimine katıldı

Erhan Kahraman - 19 Nisan 2019

Mikro blog ağı Twitter'ın kurucusu Biz Stone, İngiltere merkezli FinTech girişimi R8'in icra kuruluna katıldı. Londra Borsası'nda listelenmek için hazırlık…

Hindistan çipsiz kartları tedavülden kaldırıyor
Bankacılık
7 görüntüleme
Bankacılık
7 görüntüleme

Hindistan çipsiz kartları tedavülden kaldırıyor

Erhan Kahraman - 18 Nisan 2019

Hindistan Devlet Bankası, çipli olmayan banka veya kredi kartlarının 29 Nisan itibarıyla tümüyle kullanılamaz hale geleceğini duyurdu ve müşterilerine çipli…

Blockchain Türkiye Platformu ilk meyvelerini verdi
Blockchain
15 görüntüleme
Blockchain
15 görüntüleme

Blockchain Türkiye Platformu ilk meyvelerini verdi

Ahmet Usta - 18 Nisan 2019

Blockchain teknolojisinin Türkiye’de yaygınlaşması, faydalarının araştırılması ve kullanımının artırılması amacıyla 2018 Haziran’ında Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) liderliğinde kurulan Blockchain Türkiye…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.