Apple ödeme piyasasındaki varlığını genişletiyor: Apple Card

26 Mart 2019
85 Görüntüleme

Apple, yeni servislerinin tanıtımına yönelik gerçekleştirdiği etkinlikte yeni ödeme aracı Apple Card’ı duyurdu.

Apple Card’ın tanıtımından önce şirketin CEO’su Tim Cook, Apple Pay‘e dair birtakım veriler paylaştı. Bu yıl Apple Pay’in 10 milyar işleme ulaşacağını açıklayan Cook, yıl sonuna kadar bu servisin 40’tan fazla ülkede kullanılabilir olacağını söyledi. Apple Pay’in benimsenme oranlarına dair de veriler paylaşan Cook, ABD’de işletmelerin %70’inde Apple Pay’in geçerli olduğunu söylerken Avustralya’da bu oranın %99 seviyesine çıktığını belirtti.

Apple Card

Apple’ın yeni kredi kartına gelecek olursak; şirketin iddiasına göre basit uygulamalar, düşük faiz oranları ve daha iyi bir ödül mekanizmasıyla Apple, kredi kartı deneyimini bambaşka bir noktaya taşıyacak.

Apple Card’a sahip olmak için iPhone’larda bulunan Apple Wallet uygulaması üzerinden kayıt oluşturmak yeterli olacak. Apple’ın söylediğine göre kullanıcılar, birkaç dakika içerisinde Apple Pay’in geçerli olduğu her yerde kullanabilecekleri dijital karta sahip olabilecek.

Müşteriler uygulama aracılığıyla, yaptıkları harcamaları, fatura ödeme tarihleri ve bakiye gibi çeşitli bilgileri takip edebilecekler. Ayrıca yapılan tüm harcamaların lokasyon bilgilerine Apple Maps üzerinden ulaşılabilecek.

Daily Cash

Apple Card kendi içinde Daily Cash adını verdiği farklı bir ödül mekanizması da barındırıyor. Diğer sadakat/ödül programlarının aksine puan değil de nakit para kullanan Apple, yeni kredi kartıyla yapılan her harcama için %2 oranında nakit iade ediyor. Apple’dan herhangi bir ürün satın aldığınızda ise hesabınıza %3 oranında iade yapılacak. Üstelik harcama yaptıkça kazandıran bu kart için herhangi bir kazanma limiti konulmamış. Kazandığınız paraları harcamanız için ay sonunu beklemeniz de gerekmiyor. Günlük yapılan iadeleri istediğiniz zaman kullanabiliyorsunuz.

Fiziksel Kart

Apple Card için Wallet uygulamasında saklanan dijital kartın yanı sıra fiziksel bir kart da bulunuyor. Lazerle kazınmış isminizin bulacağını bu titanyum kartta numara, CVV kodu, son kullanma tarihi ya da bir imza gibi kredi kartlarında görmeye alışık olduğumuz bilgiler yer almıyor. Tüm bilgileriniz Wallet uygulaması üzerinde saklanıyor.

Goldman Sachs ve Mastercard ile iş birliğine giden Apple, bu kartı kullananlardan herhangi bir gecikme faizi, uluslararası kullanım ücreti ya da yıllık üyelik aidatı gibi ücretler alınmayacağının altını çiziyor. Kullanıcılar fiziksel kart ile yaptığı alışverişlerde ise %1 oranında nakit kazanacak.

Apple, müşterilerin yaptığı harcamalarının ne olduğu, miktarı, lokasyonu gibi bilgilerin Apple sunucularında değil, tıpkı Touch ID ve Face ID’de olduğu gibi cihazın kendisinde saklandığının altını çiziyor. Kullanıcı verilerinin hiçbir şekilde üçüncü parti şirketlerle pazarlama amaçlı paylaşılmayacağını söyleyen Apple, yeni kredi kartının oldukça güvenli olduğunu vurguluyor.

Önümüzdeki yaz ABD’de kullanıma sunulacak olan kartın Türkiye’ye ne zaman geleceği konusunda kesin bir bilgi paylaşılmadı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Açık bankacılığın süreklilik imtihanı
Açık Bankacılık
6 görüntüleme
Açık Bankacılık
6 görüntüleme

Açık bankacılığın süreklilik imtihanı

Ahmet Usta - 24 Mayıs 2019

Açık Bankacılık servislerindeki erişim sorunları yeni soruları gündeme taşırken, kesintilerin bu alandaki gelişmeler için yavaşlatıcı bir etkisi olup olmayacağı soru…

Standard Chartered Trade AI motorunu piyasaya sürdü
FinTech
5 görüntüleme
FinTech
5 görüntüleme

Standard Chartered Trade AI motorunu piyasaya sürdü

Tahsin Özyer - 23 Mayıs 2019

Standard Chartered, IBM ile ortaklığa giderek ticari evrak işlemleri için 'artırılmış zeka' olarak nitelendirdiği motorunu duyurdu. Ticari belgeler geleneksel yolla…

Alipay ve ininal Çinli turistler için iş birliğine gitti
FinTech
20 görüntüleme
FinTech
20 görüntüleme

Alipay ve ininal Çinli turistler için iş birliğine gitti

Tahsin Özyer - 23 Mayıs 2019

Türkiye'nin önde gelen FinTech şirketlerinden olan ininal, Alipay'in ülkedeki ilk iş ortağı oldu. Yapılan anlaşma Türkiye'ye gelen Çinli ziyaretçilerin çeşitli…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.