Apple, yeni servislerinin tanıtımına yönelik gerçekleştirdiği etkinlikte yeni ödeme aracı Apple Card’ı duyurdu.

Apple Card’ın tanıtımından önce şirketin CEO’su Tim Cook, Apple Pay‘e dair birtakım veriler paylaştı. Bu yıl Apple Pay’in 10 milyar işleme ulaşacağını açıklayan Cook, yıl sonuna kadar bu servisin 40’tan fazla ülkede kullanılabilir olacağını söyledi. Apple Pay’in benimsenme oranlarına dair de veriler paylaşan Cook, ABD’de işletmelerin %70’inde Apple Pay’in geçerli olduğunu söylerken Avustralya’da bu oranın %99 seviyesine çıktığını belirtti.

Apple Card

Apple’ın yeni kredi kartına gelecek olursak; şirketin iddiasına göre basit uygulamalar, düşük faiz oranları ve daha iyi bir ödül mekanizmasıyla Apple, kredi kartı deneyimini bambaşka bir noktaya taşıyacak.

Apple Card’a sahip olmak için iPhone’larda bulunan Apple Wallet uygulaması üzerinden kayıt oluşturmak yeterli olacak. Apple’ın söylediğine göre kullanıcılar, birkaç dakika içerisinde Apple Pay’in geçerli olduğu her yerde kullanabilecekleri dijital karta sahip olabilecek.

Müşteriler uygulama aracılığıyla, yaptıkları harcamaları, fatura ödeme tarihleri ve bakiye gibi çeşitli bilgileri takip edebilecekler. Ayrıca yapılan tüm harcamaların lokasyon bilgilerine Apple Maps üzerinden ulaşılabilecek.

Daily Cash

Apple Card kendi içinde Daily Cash adını verdiği farklı bir ödül mekanizması da barındırıyor. Diğer sadakat/ödül programlarının aksine puan değil de nakit para kullanan Apple, yeni kredi kartıyla yapılan her harcama için %2 oranında nakit iade ediyor. Apple’dan herhangi bir ürün satın aldığınızda ise hesabınıza %3 oranında iade yapılacak. Üstelik harcama yaptıkça kazandıran bu kart için herhangi bir kazanma limiti konulmamış. Kazandığınız paraları harcamanız için ay sonunu beklemeniz de gerekmiyor. Günlük yapılan iadeleri istediğiniz zaman kullanabiliyorsunuz.

Fiziksel Kart

Apple Card için Wallet uygulamasında saklanan dijital kartın yanı sıra fiziksel bir kart da bulunuyor. Lazerle kazınmış isminizin bulacağını bu titanyum kartta numara, CVV kodu, son kullanma tarihi ya da bir imza gibi kredi kartlarında görmeye alışık olduğumuz bilgiler yer almıyor. Tüm bilgileriniz Wallet uygulaması üzerinde saklanıyor.

Goldman Sachs ve Mastercard ile iş birliğine giden Apple, bu kartı kullananlardan herhangi bir gecikme faizi, uluslararası kullanım ücreti ya da yıllık üyelik aidatı gibi ücretler alınmayacağının altını çiziyor. Kullanıcılar fiziksel kart ile yaptığı alışverişlerde ise %1 oranında nakit kazanacak.

Apple, müşterilerin yaptığı harcamalarının ne olduğu, miktarı, lokasyonu gibi bilgilerin Apple sunucularında değil, tıpkı Touch ID ve Face ID’de olduğu gibi cihazın kendisinde saklandığının altını çiziyor. Kullanıcı verilerinin hiçbir şekilde üçüncü parti şirketlerle pazarlama amaçlı paylaşılmayacağını söyleyen Apple, yeni kredi kartının oldukça güvenli olduğunu vurguluyor.

Önümüzdeki yaz ABD’de kullanıma sunulacak olan kartın Türkiye’ye ne zaman geleceği konusunda kesin bir bilgi paylaşılmadı.