Alman Bankaları, uygulama API’larını üçüncü parti firmaların kullanabileceği şekilde PDS2 kriterlerine uygun olarak hazır hale getirmeye başladılar.

Avrupa Birliği, Second Directive on Paymnet Services (PDS2) – 2015/2366 numara ile  yayınladığı karar gereği, 13 Ocak 2018 tarihine kadar üye ülkelere PSD2 kararları uyum mevzuatlarını kendi ülkelerinde çıkarma zorunluluğu getirdi.

Almanya’da ilgili kararlar BaFin – Federal Financial Supervisory Authority tarafından yayınladı, ardından ödeme sistemleri altyapılarını PDS2 uyumlu olarak hazırlayan üçüncü parti firmalarına lisans vereceğini ve işlemlere başlanabileceğini duyurdu. PSD2, ödeme hizmetlerindeki hızlı dijitalleşme ve inovatif gelişmelerin yaşandığı bu dönemde hem yasal düzenlemelerle hem de Avrupa genelinde benzer hükümlerin uygulanmasını sağlayarak süreci destekliyor. Bununla birlikte amaçlanan, ödeme hizmetlerindeki çeşitliliğin ve güvenliğin arttırılması, rekabetin güçlendirilmesi ve tüketicinin korunması olarak özetlenebilir.

Şu ana kadar yaklaşık 30 firma BaFin’e başvuruda bulundu, 2018 yılı Ağustos ayında ilk olarak – 2012 yılında kurulan Avrupanın ilk bankacılık servis sağlayacısı firması- Figo GmbH ardından Finapi GmbH ve FinTecSystems GmbH – HQ firmaları 3.Parti Sağlayıcı Firma olarak onaylarını aldılar. BaFin Eylül 2019’a kadar diğer başvuruların onaylanacağını belirtse de sürecin yavaş işlediği görülüyor.

14 Mart itibariyle lisansı alan firmalar, bankalar ile test çalışmalarına başladılar. Önümüzdeki günlerde yenilikçi birçok ödeme hizmetinin tüketiciler tarafından deneyimlenmesi bekleniyor.


Bu haberi bizlerle paylaşan Nesrin İlker Peker‘e teşekkür ederiz

1969 yılında Kocaeli’de doğan Nesrin İlker Peker, 1991 yılında ODTÜ Matematik Bölümü’nden mezun oldu ve aynı yıl İş Bankası Bilgi İşlem Müdürlüğü’nde Yazılım Uzmanı olarak işe başladı. 2004 yılında Yazılım Geliştirme Müdürlüğü’nde Müdür Yardımcısı olan Peker, 2012 yılında Direktör olarak banka iştiraki Softtech A.Ş. de görevlendirildi. 20 yılı aşkın bir süre İş Bankası’nın kartlı ödeme sistemleri altyapı ve yazılımlarının geliştirilmesi konusunda yöneticilik yaptı. 2019 Ocak ayından itibaren kartlı ödeme sistemleri danışmanlığı vermektedir. Nesrin İlker Peker İngilizce ve Fransızca bilmektedir, evli ve iki çocuk annesidir.