Apple’ın geçtiğimiz hafta tanıttığı Apple Card’a yönelik yapılan açıklamaları ve piyasadaki değerlendirmeleri derleyen Antar Turgay, bunları Medium hesabında yayınladığı yazısıyla paylaştı. Bizler de okuyucularımıza aktarıyoruz.

Apple’ın geçen hafta tanıttığı Apple Card ödeme sistemeleri için ne ifade ediyor? Apple’dan yapılan açıklamaya göre kart yazın kullanıma sunulacakmış. Dolayısı ile yaşanan deneyimleri aktarmak için biraz daha beklememiz gerekiyor. Ancak şu ana kadar Apple’dan yapılan açıklamalar ve piyasada yer alan bilgilerden toparladıklarımı buradan paylaşamak istiyorum.

Apple Card nedir?

Apple Card Mastercard ve Goldman Sachs iş birliği ile çıkartılmış bir kredi kartıdır. Bu arada Goldman Sachs’ın ilk bireysel kredi kartı ürünü olduğunu belirtmekte fayda var.

Apple Card bilgileri iPhone’larda secure element içinde cihaz ID yaratılarak saklanıyor ve kullanıcılar Apple’ın wallet uygulaması ile kartını yönetebiliyorlar. Kart başvuruları ise yine uygulama içerisinden yapılıyor.

Daily Cash

Apple Daily Cash adını verdiği bir sadakat programı sunuyor. Apple Card ile yapılan harcamalardan kullanıcılar yine harcayabilecekleri bir geri ödeme kazanıyorlar. Günlük olarak bu geri ödemeler karta yansıtıyor. Daily Cash isimi de buradan geliyor. Kazanabileceğiniz geri ödemelerin bir üst sınırı yok. Ne kadar çok harcarsanız (harcamanız tabi size tahsis edilecek limite bağlı) o kadar geri ödeme kazanıyorsunuz.

-Apple Store ve iTunes harcamaları için %3,

-Apple Pay kullanlarak yapılan harcamalar için %2,

-Apple Pay kabul etmeyen yerlerde fiziksel kart kullanılarak yapılacak harcamalar için ise %1,

geri ödeme yapılacağı belirtiliyor.

Harcamalar günlük olarak karta yansıtıldığı için anlık olarak kullanıcılar tarafından tüm ödeme işlemlerinde kullanılabilecek.

Faiz ve Ücretler

Apple’dan yapılan açıklamaya göre bir kart ücreti yok. Geç ödeme veya limit aşımı kaynaklı ücretler yok. Kredilendirdiğiniz tutarlar için ise düşük faiz oranları ile ödeme yapılabileceği belirtiliyor. Ayrıca yine uygulama üzerinden kredilendirilen tutar ile ilgili yapılacak ödemelerin miktarına göre ne kadar faiz ödeneceği anlık olarak görüntülenebilecek . Farklıson ödeme tarihleri yerine Apple her ayın son gününün ödeme günü olarak belirleneceğini söylüyor. Ama bunun yanında haftalık veya iki haftalık ödemeler de yapılabiliyor olacak.

Güvenlik

Fiziksel kartların üzerinde ise kullanıcı adından başka karta at kart numarası gibi basılı hiç bir veri yer almıyor. Kart bilgileri telefon üzerindeki secure element’de bir cihaz ID yaratılarak saklanıyor. Her bir ödeme işlemi için bu cihaz ID ve dinamik doğrulama gerekiyor. Dinamik doğrulama ise iPhone üzerinden biyometrik doğrulama (parmak izi veya Face ID) ile gerçekleştiriliyor. Fiziksel kartın kaybedilmesi veya şüpheli bir işlem durumunda telefon üzerinden anında kart dondurulabiliyor. Ayrıca her yapılan ödeme işleminden sonra kullanıcıya bildirim geliyor.

Yapılan işlemler wallet uygulamasıda özel bir mimari ile saklandığı için Apple kullanıcıların ne harcadıklarını, ne aldıklarını kendilerinin bile bilemeyecekleri söylüyor. Kartı çıkartan kuruluş olduğu için Goldman Sachs ise bu bilgilere sahip olacak ancak, sahip olduğu verilere asla üçüncü kişiler ile paylaşamayacak.

Alışveriş

Alışverişlerin iPhone kullanılarak yapılması bekleniyor. Apple Pay iPhone 6 ve üzeri cihazlarda desteklendiği için (biyometrik doğrulama) daha eski cihazlarda kullanılamayacak. Ancak temassız ödeme yapılamayan veya Apple Pay kabul etmeyen yerler için titanyumdan yapılma fiziksel bir kart da mevcut. Bu kart ile dünyanın her yerinde fiziksel noktalarda alışveriş yapılabilirken, web sitesi gibi kart numarası ve kart bilgilerine ihtiyaç duyulan durumlarda karta ait bilgilere wallet uygulaması üzerinden ulaşılabilecek.

Tüm harcamalar wallet uygulaması üzerinden grafik ve segmentlerle takip ediliyor olabilecek.

Sonuç

Ödeme sistemleri konusu sadece Apple değil dünya teknoloji ve internet devlerinin ilgi odağında olmaya devam ediyor. Bu konuda ise liderliği şu anda Apple Pay götürüyor gibi görünüyor. Apple yine sıradışı bir işe bir tasarım ve oyunun kurallarını değiştireceği bir işe girdi. Tabi ne kadar başarılı olacağını uygulama hayata geçtikten sonra göreceğiz.